Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


آنچه پیتر دراکر درباره‌ سال 2020 می‌دانست

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[02 Sep 2015]   [ ]

نویسنده: Rick Wartzman
مترجم: رزا عیدی‌زاده
منبع: HBR
در سال 2014 وقتی پی. دبلیو. سی پژوهش سالانه خود را در خصوص مدیران شرکت‌ها منتشر كرد، فورا مشخص شد که تغییر و تحول به قدرت اندیشه مدیران بستگی دارد.
بنا به گزارش گروه مشاوران، مدیران ضمن تدوین استراتژی‌های خود برای بهره‌بردن از تغییرات توانایی‌های فعلی خود را نیز ارزیابی می‌کنند و درصددند میدان را برای نوآوری مهیا کنند.
جای تعجب نیست که «هر چندصد سال یکبار در تاریخ غرب دگرگونی شگرفی به وقوع پیوسته است»، پیتر دراکر در مقاله‌ای به سال 1922 در HBR نوشت « ظرف چند دهه آینده جامعه خود را- جهان‌بینی، ارزش‌های مبنایی، ساختارهای اجتماعی و سیاسی، هنر و نهادهای اصلی- از نو سامان می‌دهد. پنجاه سال بعد شاهد جهانی جدید هستیم و مردمانی که در چنان جهانی پا به دنیا می‌گذارند كه نمی‌توانند جهان پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود را حتی در خیال تصور کنند، یعنی همان جهانی که والدین خودشان در آن پا به دنیا گذاشتند. عصر ما دوره چنین دگرگونی‌هایی است.»
از نظر دراکر نشان اصلی این جدیدترین جهانِ جدید بیش از هر چیز « بدل شدن به جامعه‌ای دانش‌‌ محور» است.
به واقع دراکر دست کم از سال 1959، یعنی زمانی که در کتاب نشانه‌های فردا (1959) برای اولین بار ظهور «کار دانش ‌محور» را توصیف ‌کرد، این جهش تاریخی بزرگ را پیش‌بینی کرده بود: جهش به سوی عصری که در آن مردم ارزش‌ها را با اذهان خود به‌وجود می‌آورند نه با بازوان خود. سه دهه بعد، او دیگر متقاعد شده بود که دانش منبع اقتصادی مهم‌تری است تا زمین، کار یا دارایی‌های مالی، و این امر جامعه‌ را به آنچه او «جامعه پسا-سرمایه‌داری» می‌خواند بدل می‌کند. کمی پس از آن(کمی پیش از آنکه در سال 2005 از دنیا برود) دراکر اعلام کرد که افزایش توان تولیدی کارگران دانش1 «مهم‌ترین نقشی است که مدیریت باید در قرن 21 ایفا کند».
متاسفانه، اگر نحوه‌ اداره شدن اغلب نهادها را مبنای قضاوت قرار دهیم، ما هنوز هم درگیر آن هستیم تا به واقعیتی که دراکر پیش‌بینی کرده بود برسیم. سوال این است: مدیران چگونه باید رهیافت‌های خود را تغییر دهند تا این رهیافت‌ها مناسب زمانه شوند؟ در اینجا به شش نکته که پیش از راه‌اندازی هر کسب‌ وکاری باید مد نظر قرار داد می‌پردازیم:
• مشخص کنید به چه اطلاعاتی نیاز دارید: دراکر می‌گوید «آنچه کارگران دانش را قادر می‌سازد کار خود را به انجام برسانند اطلاعات است». این امر به‌ویژه در مورد مدیران صدق می‌کند. مشکل آنجا است که حتی در جهانی کاملا به هم مرتبط که بی‌نهایت داده و اطلاعات در دسترس است، بسیاری برای انجام حساب و کتاب‌هایی که به نظرشان بیشترین ربط را به کارشان دارد بر داده‌پردازان – حسابداران، نیروهای فروش و بخش آی. تی- تکیه می‌کنند، کسانی که ضرورتا اطلاعی از کلیت کار ندارند. برای مثال، نتیجه‌ پژوهشی درباره‌ شرکت مشاوره‌ مک‌‌کینزی و شرکا از این قرار بود که کمتر از 20 درصد متخصصان آی.تی در این امر که چگونه بیشترین ارزش را وارد سازمان‌های خویش کنند، خود را موثر می‌دانند. دراکر می‌گوید که «یک نظام اطلاعاتی مناسب باید مدیران را به جایی برساند که پرسش‌هایی درست مطرح کنند، نه آنکه فقط اطلاعات مورد نیاز آنها را تامین کنند، پیش‌ فرض این نگاه اخیر، اول از همه این است که مدیران می‌دانند به چه اطلاعاتی نیاز دارند».
• آنچه را بهار عمرش به سر آمده دور بریزید: هر مدیری مشتاق است که سازمان خود را در تکاپوی نوآوری ببیند. با وجود این، به لطف تحقيقات موسسه‌ پیتر دراکر معلوم شد که اغلب مدیران از برداشتن گام ضروری اول در جهت به‌وجود آوردن فضای جدید اکراه دارند؛ یعنی کنار زدن مداوم آن محصولات، خدمات، برنامه‌ها و رویه‌هایی که دیگر نقش موثری در کار ندارند. از منظر دراکر «هر سازمانی باید بیاموزد که پیوسته نوآوری کند» و بعد، البته، نوبت به کنار گذاشتن [امور‌دست و پا گیر قدیمی] می‌رسد و این فرآیند باید در همه‌جا شروع ‌شود. در غیر این‌صورت سازمان متکی به دانش خیلی زود خود را از رده خارج خواهد یافت؛ هم توان اجرایی خود را از دست خواهد داد و هم توان جذب و نگاه داشتن افراد ماهر و واجد دانشی را که قوای اجرایی سازمان بر ایشان متکی است.
• از استقلال و خودمختاری کارکنان خود استقبال کنید: دراکر از همان سال 1954، یعنی همان زمان که مفهوم مدیریت بر مبنای هدف را مطرح کرد، مدیران را تشویق می‌کرد که تصمیم‌گیری و مسوولیت‌‌پذیری را به تمام سطوح سازمان بسپارند. با این همه شواهد بسیاری وجود دارد مبنی بر اینکه غالب سازمان‌های موجود نمونه کامل الگوی دستور و کنترل هستند؛ مدلی که در آن مدیران از بالا به زیردستان دستورمی‌دهند و بر اجرای آن نظارت می‌کنند. در اقتصاد متکی به دانش این مدل از بالا به پایین آفات بسیاری دارد، چراکه کارکنان باید در خصوص زمینه‌های تخصصی کار خود و نیز در مورد مشتریان، نیازها و خواسته‌های ایشان از ناظران خویش بیشتر بدانند. دراکر توصیه می‌کرد که «کارگران دانش باید خود مدیر خویش باشند، این کارگران باید مستقل و خودمختار باشند».
• سازمانی بنا کنید که تشنه یادگیری باشد: دراکر هشدار می‌داد که «اگر دانش رشد نکند، خیلی زود از بین می‌رود. دانش زوال‌پذیرتر از هر آن چیزی است که تاکنون داشته‌ایم». شرکت‌ها نیازمند « معماری‌های [سازمانی] جدید» هستند، معماری‌هایی جدید که به‌منظور افزایش جریان اطلاعات و یادگیری در درون و بیرون سازمان طراحی شده باشند. اصل سازمان‌دهی در کسب‌وکار سنتی رسیدن به مقیاس‌های کارآمدی اطلاق می‌شده است. اما اکنون هدف باید «یادگیری قابل ارتقا» باشد. پیگیری این هدف میسر نمی‌شود مگر با طراحی دوباره‌ محیط‌های کاری به‌منظور پرورش روحیه خلق دانش جدید، به این معنی که باید از به اشتراک گذاشتن آنچه تا به حال می‌دانستیم پا فراتر بگذاریم تا بتوانیم به کارگران کمک کنیم تا با پشت سر گذاشتن چالش‌های اجرایی به همراه یکدیگر خیلی سریع‌تر به اکتشافات واقعی دست یابند. متاسفانه راه بسیار درازی در پیش است.
احساس هدفمندی قوی‌تری در کارکنان خود ایجاد کنید: پژوهش‌های متعدد حکایت از آن دارد که اکثریت غالب کارکنان درگیر کاری که انجام می‌دهند نیستند. یکی از دلایل مهم این امر پیوند نخوردن شغل افراد با احساس هدفمندی ایشان است. غالبا این‌طور به نظر می‌رسد که سازماني كه داراي هدفی فی‌نفسه باشد؛ هیچ پیوند معناداری میان وظایف روزانه سازمان با این امر که چطور این سازمان‌ها در خدمت مشتریان و جامعه بهتر هستند برقرار نشده است. دراکر چنین می‌گفت که آنچه انگیزه می‌دهد- مشخصا آنچه به کارگران دانش انگیزه می‌دهد- همان چیزی است که به افراد داوطلب انگیزه می‌دهد. مهمتر از همه، این کارگران باید به ماموریت سازمان آگاه و به آن باور داشته باشند. مبلغ حواله حقوق ماهانه هر چقدر هم زیاد باشد کافی نیست. دراکر توصیه می‌کرد که سازمان‌ها دیگر نمی‌توانند متوقع باشند که «با تطمیع کارگران دانش» به آنها انگیزه بدهند، «این مهم فقط با تحقق ارزش‌های ایشان ممکن می‌شود».
• از آنچه پشت سر گذاشته‌اید بیشتر آگاه باشید: دراکر دل‌نگران گروهی بود که آنها را «عموزاده‌های کارگران دانش» می‌خواند، یعنی کارگران خدماتی. دراکر چنین نوشت که کارگران دانش و کارگران خدماتی در طبقات متفاوت به معنای سنتی آن نیستند. «ولی این خطر وجود دارد که اگر کارگران خدماتی به درآمد مناسب و درخورشأن خویش نرسند جامعه به جامعه‌ای طبقاتی بدل شود». او اضافه می‌کند که «هرکسی می‌تواند به ابزار تولید یعنی دانش لازم برای کار دست یابد، ولی این‌طور نیست که هر کسی در این بازی برنده شود.» در این مورد نیز سخن دراکر پیشگویانه است چون دستاوردهای اقتصاد متکی به دانش به نحو برابر تقسیم نمی‌شود. راجر مارتین از دانشگاه تورنتو اظهار می‌کند که «گله اصلی ما از میلیاردرهای امروزی این است که نسبتا بخش کمی از ارزشی که به‌وجود آورده‌اند به بقیه ما می‌رسد». او هشدار می‌دهد که این وضعیت نمی‌تواند پایدار بماند و دستمزد مدیران رده بالا نباید تا این حد بالا باشد. بی‌شک دراکر با این قضیه موافق بود2. او چنین نوشت که « امکان ندارد یک کسب‌وکار سالم در جامعه‌ای بیمار برقرار باشد».
راحت می‌شود فراموش کرد که پدیدآمدن عصر دانش تا چه حد عمیق است. دراکر می‌گوید «جامعه ما نخستین جامعه‌ای است که در آن «کار صادقانه» مترادف با دستان پینه بسته نیست. این تحول چیزی بیش از تغییری اجتماعی است، این تغییر، تغییر در وضع بشر است.» ولی به‌رغم همه اینها آنچه برای مدیریت کارآمد این وضع لازم است دیگر امری رازآمیز نیست، این مسیری است که بیش از نیم قرن بارها پیموده‌ایم.
دراکر در نوشته خود در‌ HBR چنین می‌گوید که دگرگونی عظیم عصر ما تا سال 2010 یا 2020 کامل خواهد شد. وقت آن است که مدیران به خودشان تکانی بدهند، چون تا سال 2020 چیزی نمانده است.

پاورقی:
1- معادل‌های دانش کار و دانش ورز نیز برای knowledge worker کاربرد دارد.
2- در حال حاضر نسبت درآمد مدیران ارشد و کارگران ساده در آمریکا 330 به یک است. دراکر در سال 1977 تاکید می‌کرد که این نسبت باید 25 به یک باشد و از سال 1984 به بعد بارها گفت این نسبت باید 20 به یک باشد.مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱ مارس ۲۰۱۸

اقتصاد فراصنعتی

+ خلاصه کتاب چالشهای مدیریت در قرن ۲۱،پیتر دراکر سید محمد افقهی

+ چرا زنان مدیران بهتری هستند داریوش نوروزی

+ اقتصاد خرد جوزف استیگلیتز

+ پروفسور مارگلین کسی است که تمامی مدارج اقتصاد نئوکلاسیک را تا انتها طی کرده است استفان مارگلین

+ نگاهی متفاوت در علت یابی کاستی های نظام آموزشی 

+ اقتصاد نفتی کارآفرینی و تولید علم را فلج کرده است 

+ چرا با وجود سخنرانی خوب از نتیجه جلسه راضی نیستید؟ 

+ چگونه مدیران را مدیریت کنیم مترجم: رویا مرسلی

+ ركود از جنگ و امريكا هم خطرناك‌تر است محسن رنانی

+ اقتصاد دانایی محسن عارف

+ نوآوری استراتژيک در چهار مرحله. نادیا شادوش

+ آينده نگري ، تحقیق و توسعه و نوآوری ، جهاني انديشيدن 

+ اقتصاد سیاسی، نفت و بحران اقتصادی ایران / گفت‌وگو با محسن رنانی دکترمحسن رنانی

+ یک دیدگاه فرآیندی از مدیریت دانش مترجم: مصطفی پارسانیا

+ راهنمایان گردشگری،‌ کاشفان سرمایه‌های نمادین دکترمحسن رنانی

+ تحلیل اقتصادی آزادی دکترمحسن رنانی

+ عصر مدیران. 

+ ايران پسا تحریم و بحران در شرکت‌های نفت بين‌المللی  سید کامران باقری

+ با حضور زنان در جامعه به توسعه می‌رسیم دکترمحسن رنانی

+ واكاوي نفت: رنـج اقتصـاد ايـران از سـه تـهديد در گفتگو با ناصر فکوهی دکتر ناصر فکوهی

+ طرحی برای آینده‌نگری اقتصاد ایران علیرضا صابونی‌ها

+ درک دموکراسی 

+ جدل رنانی و مصباحی‌مقدم بر سر توسعه 

+ افق‌های کوتاه مقیاس‌های کوچک فرشاد مومنی

+ صنعت‌داری یا صنعتی‌شدن؟ عباس شاکری

+ روند های جدید پویا در کارآفرینی 

+ خلاقیت راهکاری جهت توسعه گردشگری 

+ فرصت‌های از دست رفته بایزید مردوخی

+ راهکارهای تحقیق اقتصاد بدون نفت دکتر بایزید مردوخی

+ بیم و امیدهای نفتی سعیده شفیعی

+ روندها، فرصت‌ها و تهدیدها حسین تسلیمی

+ شجاعانه اما پر اشتباه دیدره مک کلاسکی/ استاد دانشگاه اقتصاد در شکاگو

+ توسعه انساني يعني توانمند سازي سیدمحمدسعید نوری‌نائینی

+ سودای تغییر بدون تغییر ، اساسی ترین مشکل بنگاههای خصوصی مهندس صلاح الدین همایون

+ دنیای نو اقتصاد نو 

+ مدیریت دانش در سازمان 

+ چطور سازمان ها یمان را برآینده متمرکز کنیم ؟  یان ویلسن / برگردان : مهندس حمید رضا عرفانیان

+ این رکود پایان ناپذیر…! 

+ ﺟﻬﺎﻧﻲﺷﺪﻥ ﻭ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺭﺍﻫﺒﺮﺩﻱ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺍﻧﺴﺎﻧﻲ ﺭﻭﺯﺑﻪ ﺣﺒﻴﺒﻲ

+ در آستانه دوره پایان نفت هستیم دکترمحسن رنانی

+ آنچه پیتر دراکر درباره‌ سال 2020 می‌دانست 

+ اصول مدیریت دولتی 

+ سال٩٤، پایان حضور دولت در عرصه توسعه دکترمحسن رنانی

+ بخشی از اقتصاد در آستانه ورشکستگی است دکترمحسن رنانی

+ ما نیازمند انقلابی پایدار هستیم 

+ چالشهای فراروی مدیریت منابع انسانی مهدی صانعی

+ ﻧﻈﺎﻡ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻱ ﺟﺪﻳﺪ ﻛﻮﻳﻦ ﻛِﻠﻲ

+ ریشه نابرابری در کجاست؟ پل کروگمن

+ کروگمن، استگلیتز و توماس پیکتی جزء پرنفوذترین اقتصاددانان اکونومیست

+ تحصیل دانایی و مدیریت دانایی جان وَن بِویرن

+ تاثير اجزاء اقتصاد دانش محور بر بهره وري نيروي كار رضا خواجه نائيني

+ جهانی سازی یعنی ادغام اقتصادهای ملی/من منتقد سرسخت‌ راهبردهای‌ اصلاحی‌ مثل‌ «شوک درمانی» هستم/واکنش شدید علیه جهانی‌سازی‌، به علت افزایش نابرابری  استیگلیتز

+ پیش نیازهای اقتصاد دانایی محور زهرا شمسی

+ چرا در صنایع علم محور، قدرت رقابت جهانی نداشته ایم؟ علی بابایی

+ علم اقتصاد در ایران تبدیل به ایدئولوژی شده است 

+ اﺗﻢ, ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻗﺮن ﺑﻴﺴﺘﻢ, ﻧِﺖ، آﻳﻨﺪهي ﻣﺎﺳﺖ ﻛﻮﻳﻦ ﻛِﻠﻲ

+ ﻧﻈﺎﻡ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻱ ﺟﺪﻳﺪ ﻛﻮﻳﻦ ﻛِﻠﻲ

+ خدایان مدیریت چارلز هندی

+ اخلاق در رفتار سازمانی مهندس صلاح الدین همایون

+ مدیریت از زبان بزرگمهر بابک بهی

+ اقتصاد دانان فردا_2 

+ اقتصاددانان فردا 

+ رشد اقتصادی بدون سیاستگذاری هوشمندانه امکان پذیر نیست رعیا

+ خرما و کشمش جایگزین واردات شکر مهدی ازرقی

+ ايجاد يك جامعه يادگيرنده پروفسور جوزف استيگليتز

+ رشد اقتصادی در جهان کندتر می شود/ آیا بشر در آینده ثروتمندتر می شود؟ ندای ایرانیان

+ چرا هنوز به مدیران نیاز داریم؟ مترجم: فريبا وليزاده

+ سودهای بانکی مردم را خانه نشین کرد. ثروت های دروغین در اقتصاد پول مبنا دکتروحید شقاقی شهری

+ اقتصاد دیجیتالی  علیرضا ابراهیمی

+ رقابت جهاني در قرن 21 مصطفی مؤمنی

+ ساختارهای جدید سازمانی 

+ داﻧﺶ ﺗﺼﻤﻴﻢ ﮔﻴﺮي در ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﻣﻨﺎﺑﻊ اﻧﺴﺎﻧﻲ Decision  آرش ﻣﻮﻣﻨﻲ

+ مدیر قرن بیست و یکم  ترجمه و اقتباس: تورج مجیبی و محسن محمدیان ساروی

+ چالش‌های سودآوری و رشد در سازمان‌های قائم به ذات فرنود حسنی

+ سازمان تندآموز  

+ روند آینده رقابت و تقسیم بازار در نظام بانکی ایران  فرنود حسني

+ سازمانهای یادگیرنده  

+ فرهنگ سازمانی سید محمدعلی رجبی

+ سیاست‌گذاری مناسب در خصوص رسیدن به اقتصاد دانش­محور هومن ابوترابی

+ جایگاه ایران در اقتصاد دانش‌محور هومن ابوترابی

+ نبرد با ادم اسمیت (و کارل مارکس) Daniel Jafari

+ بی عدالتی درمیان ثروتمندان زیاد شده / از ثروتمندان مالیات بیشتری بگیرید حتی اگر فقیر شوند 

+ کتاب “سرمایه در قرن ۲۱″ ”توماس پیکتی”  مدرسه اقتصاد

+ مدیریت و سازمان در قرن بیست و یکم  ’امیر یوسفی

+ مدیریت بحران، بحران مدیریت  امیررضا پوررضایی

+ هند و پاکستان در بازار لوازم‌التحریر ایران  

+ نگرشی جدید نسبت به روش های توسعه مدیریت  Gaurav Moda, Anshu Nahar, Jai Sinha

+ بهره گیری از ارتباطات داخلی برای پشبرد استراتژی بقای سازمان عادل میرشاهی

+ چين کپی‌کار را فراموش کنيد!  سيد کامران باقری

+ کارآفرینی و خلق ثروت بدون سرمایه مالی  

+ قابلیت‌های تصمیم‌‌گیری پايدار را به سازمان خود بیاورید  

+ مثبت اندیشی عاملی برای افزایش بهره‌وری در محیط کار  مترجم: نفیسه هاشم خانی

+ چرا مدیران منابع انسانی شانس کمتری برای مدیر عامل شدن دارند؟  مترجم: مریم رضایی

+ بشنويد که افراد دقيقا چه مي‌گويند؟! سيد محمد اعظمی نژاد

+ درگیری شدید سیاسی بین سنت گرایان و تجددگرایان حوزه اقتصاد ایران 

+ چالشهای یک مدیر درایران کنونی صلاح الدین همایون

+ مهارت‌های مدیریتی Eric McNulty

+ آيا زنان در روند استخدام ناديده گرفته مي‌شوند؟ مترجم: ملالی حبیبی

+ همکاری؛ کلید اصلی مدیریت مترجم: مهرداد واشقانی فراهانی

+ مدیریت استراتژیک دانش نوآوری و عملکرد مترجم:مريم بيدمشكي‌پورinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995