Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


آلودگي، گلوي تهراني‌ها را مي‌فشارد

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[23 Oct 2013]   [ ]

 

  

شرق، صدرا محقق: وارونگي دما، آلاينده‌هاي سمي، روزهاي ناسالم، شاخص کيفيت هوا، بيماران قلبي، کودکان و سالمندان و درنهايت مرگ‌ومير. اين واژه‌ها چند سالي است به آشنا‌ترين واژه‌ها براي ساکنان تهران و هفت‌کلانشهر ديگر به‌خصوص در اين وقت از سال کشور بدل شده‌اند. واژه‌هايي که در قالب گزارش و خبر و تحليل و مقاله از موضوع و داستاني تکراري و هميشگي مي‌گويند: آلودگي هوا.
در اين ميان نيز هر سال از سوي مسوولان و برخي صاحبنظران يک مقصر تازه براي اين بحران بزرگ پيدا مي‌شود. يک‌سال خودروهاي فرسوده، يک‌سال افزايش تعداد خودروها، يک‌سال خودروهاي تک‌سرنشين، يک‌سال بنزين آلوده، يک‌سال صنايع آلاينده، يک‌سال نباريدن باران و نوزيدن باد، يک‌سال اجرا نشدن طرح جامع کاهش آلودگي هوا و...، اما اصل قصه چيست و ايراد کار کجاست؟ به نظر مي‌رسد علاوه بر همه اينها نبود عزم و تصميمي واحد و راسخ براي حل اساسي اين مشکل اصلي‌ترين دليل حل‌نشدن موضوع هميشگي آلودگي هوا در تهران است.
آنقدر مشکل تهران حل نشد و فقط هر سال کار به انتقاد و ايراد و آمار دادن از آلودگي گذشت که اين معضل چون بيماري مسري به ديگر کلانشهرهاي کشور شيوع پيدا کرد. حالا قصه‌آلودگي فقط درد پايتخت‌نشينان نيست. مردمان شهرهاي کرج، مشهد، اراک، تبريز، شيراز، اصفهان و اهواز هم به اين درد گرفتار شده‌اند.
اوج قصه آلودگي هم هميشه اين فصل از سال است، اوايل پاييز تا اوايل تابستان، اگر از باد و باران هم خبري نباشد همه‌چيز بدتر و تلخ‌تر مي‌شود. مثل همين دو روز گذشته در تهران که شدت آلودگي آنچنان بالا بود که مزه دودودم خودروها به‌علاوه ريزگردهاي خيمه‌زده بر آسمان شهر را مي‌شد زير زبان به‌آساني حس کرد.
آمارهايي که مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران هم اعلام کرد از بحراني بودن وضعيت در هواي تهران خبر مي‌داد، به اندازه‌اي که تهران و تهراني‌ها اين دو روز را در شرايط ناسالم سر کردند. رشيدي در گفت‌وگويي که با ايسنا داشت، با بيان اينکه شاخص کيفيت هوا در پايتخت 138 بوده و بيشترين ميزان آن با عدد 215 متعلق به منطقه 19 است، افزود: «در حال حاضر با توجه به اينکه شاخص کيفيت هوا بين صد تا 150 قرار دارد، هواي پايتخت در شرايط ناسالم براي گروه‌هاي حساس است. در همين راستا توصيه مي‌شود که بيماران قلبي، کودکان، سالمندان و بانوان باردار از فعاليت در اين شرايط هوايي پرهيز کنند.» بر اساس اعلام مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران علت افزايش ريزگردها در هواي پايتخت در روز گذشته برخورد دو توده سرد و گرم بود و همين امر سبب ايستايي شديد هوا شد.
رشيدي، دو منشا داخلي و بيروني را براي افزايش ذرات معلق کوچک‌تر از 5/2ميکرون در هواي پايتخت عنوان کرد و افزود: منشا بيروني ريزگردهايي است که از غرب و جنوب غرب کشور به پايتخت مي‌آيد و عوامل داخلي نيز ناشي از احتراق موتور خودروها، اصطکاک بين لاستيک و سطح خيابان و... است؛ بنابراين مشخص است که افزايش ذرات معلق کوچک‌تر از 5/2ميکرون الزاما وابسته به فرآيند سوختي نيست. اين کارشناس همچنين گفت بر اساس پارامترهاي هواشناسي، پيش‌بيني مي‌شود که اين مشکل تا رسيدن به روزهاي پاياني هفته حل شود، چرا که بر اساس پيش‌بيني‌ها از روز چهارشنبه با افزايش سرعت باد روبه‌رو خواهيم بود و از روز پنجشنبه و جمعه نيز با توجه به تعطيلات رسمي، حجم ترددها کاهش مي‌يابد.
در خبري ديگر پيرامون موضوع آلودگي خبرگزاري مهر از برگزاري جلسه‌اي ميان رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي پيرامون موضوع آلودگي خبر داد. اين خبر را کمال‌الدين پيرموذن، عضو هيات‌رييسه فراکسيون محيط‌زيست مجلس اعلام کرد. او با بيان اينکه سلامت شهروندان را بيش از اين نمي‌توان با آلاينده‌هاي هوا در خطر انداخت از برگزاري جلسه اين فراکسيون با معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان محيط‌زيست با محور آلودگي هوا در عصر سه‌شنبه خبر داد. البته قرار بود طي دو هفته گذشته جلسه اعضاي هيات‌رييسه فراکسيون محيط‌زيست با معصومه ابتکار رييس سازمان‌محيط‌زيست برگزار شود.
اين نماينده مجلس درخصوص موضوع آلودگي هوا و طرح جامع کاهش آلودگي هوا نيز گفت: «درخواست ما از مسوولان سازمان‌محيط‌زيست پيگيري و اجراي طرح جامع کاهش آلودگي هواست، با توجه به اينکه وارد نيمه دوم سال شديم و آلودگي هوا چندبرابر مي‌شود و هواي تهران نيز که اصلي‌ترين کلانشهر کشور است به مشکل برخورده است. از سويي راهکارهاي مقطعي جوابگوي موضوع آلودگي هوا نيست، در اين راستا بايد مسوولان از سياست‌هايي استفاده کنند که اين معضل را به صورت ريشه‌اي حل کنند چرا که نمي‌توان سلامت شهروندان را بيش از اين به خطر انداخت.»
در سويي ديگر مرتضي طلايي نايب‌رييس شوراي شهر تهران در جلسه علني اين شورا با ورود به موضوع آلودگي هواي پايتخت در اظهار نظري اعلام کرد: «براساس آمار سازمان بهداشت جهاني، ايران در ميان آلوده‌ترين کشورهاي جهان از نظر آلودگي هوا قرار دارد و جايگاه سوم را به خود اختصاص داده است.» او در ادامه افزود: «ما نمايندگان مردم در شوراي شهر تهران هستيم و بايد سپر افراد بي‌دفاع، کودکان، بيماران، جانبازان و سالمندان در مقابله آلودگي مرگ‌آور هواي تهران باشيم. ما حتي در مقابل جان يک شهروند هم مسووليم چه برسد به وضعيت کنوني و حجم آلودگي که انواع و اقسام سرطان‌ها و بيماري‌ها به‌صورت کاملا مستقيم به مردم عرضه مي‌شود.» طلايي با بيان اينکه سپر افراد بي‌دفاع‌شدن در برابر آلودگي هوا با حرف زدن امکان‌پذير نيست تاکيد کرد: «حرف‌هاي مسوولان و دستگاه‌ها درباره آلودگي هوا مثنوي هفتاد من است. از اين‌رو حرف‌زدن درباره آلودگي هوا کافي است و بايد زمان‌بندي مشخصي براي حل اين معضل تعريف کنيم و از دولت و دستگاه‌هاي مربوطه استدعا داريم که براي کاستن درد و رنج آلودگي هوا قدم بردارند.» نايب‌رييس شوراي شهر تهران با بيان اينکه گام اوليه براي حل معضل آلودگي هوا در تهران و ساير کلانشهر‌ها بايد به‌حدي بلند باشد که مردم اين گام را لمس کنند و با آنها همگام شوند، گفت: «بپذيريم مشکل آلودگي هوا با سخنراني، بيانيه و مصاحبه حل نمي‌شود. سوال من اين است آيا مرگ سالانه صد‌ها انسان به ويژه کودکان و سالمندان براي پايان دادن به اين داستان تکراري آلودگي هوا کافي نيست.»
طلايي با اشاره به اينکه براساس آمار سازمان بهداشت جهاني، ايران در ميان آلوده‌ترين کشورهاي جهان قرار دارد و جايگاه سوم را به خود اختصاص داده است، افزود: متاسفانه در دولت قبل آلودگي هوا عرصه کشمکش سياسي شده بود تا آنجا که موضوع آمارهاي مرتبط با آلودگي هوا هم محل مناقشه مي‌شد. اگرچه ظاهرا در ثبت احوال ۱۸مورد به عنوان دليل فوت شهروندان مشخص شده است اما تحقيقات نشان مي‌دهد مرگ‌ومير ناشي از بيماري‌هاي قلبي و عروقي و تنفسي و سکته‌هاي مغزي بيشترين سهم را در تهران به خود اختصاص داده است که ارتباط معناداري بين مرگ و ميرهاي ناشي از بيماري‌هاي ذکر شده با آلودگي هوا وجود دارد. آمار بالاي ايست قلبي شهروندان تهراني گوياي افزايش ميزان آلاينده‌ها در پايتخت است. از اين‌رو مي‌توان گفت آلودگي هوا وضعيتي نگران‌کننده دارد.
اگرچه در اين نطق عضو شوراي شهر تهران به‌صراحت از ارتباط مستقيم ميان مرگ شهروندان و آلودگي هوا سخن به ميان آمده است، اما مشابه همه اين حرف‌ها سال گذشته و سال‌هاي قبل از آن هم گفته شد با اين حال وضع آلودگي هوا هميشه همين بود و انگار خواهد بود.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانپنجشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲ مارس ۲۰۱۸

محیط زیست

+ آینده خشک‌تر و گرم‌تر برای ایران 

+ جهان در مواجه با بحران کم آبی. گاردین برگردان ملیحه درگاهی

+ جهان در مواجه با بحران کم آبی گاردین برگردان ملیحه درگاهی

+ آیا خاورمیانه تا ۵۰سال دیگر جای زندگی نیست؟ 

+ آلودگی هوا بحرانی چند جانبه فاطمه سیارپور

+ سرکار خانم معصومه ابتکار- ریاست محترم سازمان محیط زیست با تقدیم درود کوروش برارپور

+ طلوع عصر نوین زمین در پرتو انرژی های پاک محسن مرادی

+ مناظره زنده مدیرعامل بنیاد با مسئولان دو سازمان محیط زیست و جنگل ها - سوم اردیبهشت 1394 بنیاد توسعه پایدار ایران

+ در آینده حتی آب فاضلاب تصفیه شده گیرمان نمی‌آید پرویز کردوانی

+ سازگاری؛ تنها راه مقابله با بحران آب‌و‌هوا مترجم: فرناز حیدری

+ گردنکشی مقابل قانون یا به رخ‌کشیدن قدرت  نگار حسینی

+ زیانبارتر از آنچه می‌پنداریم  برنت سیلبای

+ گوزن زرد از اشک تا تهران  فرشاد اسکندری

+ دانش احیای دریاچه ارومیه را به تنهایی در کشور نداریم  عیسی کلانتری

+ رییس مرکز تحقیقات سرطان: با قاطعیت می‌گوییم آلودگی هوا عامل بروز سرطان است  

+ آلودگی هوا و ترافیک: اقتصاد یا مهندسی؟  دکتر تیمور رحمانی

+ گزارش میدانی «شرق» از آلودگی هوای اهواز  

+ سيگار كشيدن چگونه به محيط زيست آسيب مي‌رساند؟  

+ مرگ سالانه ۲هزارو۷00تهرانی در اثر آلودگی هوا  

+ رنج تهران از آلودگي بي‌پايان است 

+ آلودگي، گلوي تهراني‌ها را مي‌فشارد  

+ ده‌ها هكتار از جنگل‌هاي ارس «گلول و سراني» ويران شد 

+ آیا گیاهان ژن‌های بد را وتو می‌کنند؟  

+ میمون در فضا و مردم در گورستان فرزانه روستایی

+ اتم را شکافتیم، فضا را تسخیر کردیم، اما هوای شهرمان...  نیلفروشان، هادی

+ ژئوپارک ها، تضمین آینده زمین 

+ دی اکسیدکربن بیشتر، ابر کمتر  

+ نگاهمان را نسبت به زلزله تغییر دهیم دکتر کامبد امینی حسینی

+ ژئوپارک ها، تضمین آینده زمین  

+ محیط زیست و بلایای طبیعی  

+ بحران زیست محیطی؛ تهدیدکننده توسعه پایدار کره زمین  سمیه کریمی

+ واكنش يون‌ها با مواد آلي درون بركه در زمان زلزله باعث برانگيختن وزغ‌ها مي‌شود 

+ ميكروب‌ها به صورت طبيعي يا جهش‌يافته، براي از بين بردن آلودگي‌ها به كار مي‌روند 

+ پیامدهای ازدیاد جمعیت مترجم: هدی رودی

+ مرگ خاموش زمین  

+ مشارکت جهانی در پاکسازی کره زمین  حمیده سادات هاشمی

+ جامعه شناسی محیط زیست: ردپای اکولوژیکی  صبا ایرانی

+ حیات وحش الگویی مطمئن برای حل مشکلات فناوری  مترجم: مهریار میرنیا

+ اثرات نانو فن آوری در محیط زیست  

+ گلدان هایی که جان شما را نجات می دهند! مجله زندگی ایده آل

+ محيط زيست، اولين قرباني آغاز جنگ حميده سادات هاشمي

+ پكن، تفكيك زباله از مبدا 

+ متان مقصر اصلي انقراض دسته جمعي جانوران دوران كهن مترجم: آتنا حسن آبادي

+ پروفسور پرويز كردواني، پدر علم كوير شناسي ايران با اعلام مرگ قطعي درياچه اروميه در گفت وگو با «شرق»: توريست ها بيايند و مرگ درياچه را ببينند صدرا محقق

+ فاجعه درياچه اروميه آغاز شد - سدهايي كه غزل خداحافظي را خواندند نرگس رسولي

+ آزمونی برای آینده نگری ما دکتر مهدی زارع

+ سايه هاي خشم طبيعت يوسف حسينعلي زاده

+ حفظ اراضي ملي اراده مي خواهد مريم خباز

+ بحراني محيط زيستي محمد درويش

+ حق ما بر سلامت درياچه اروميه يوسف مولايي

+ تاثیر ورزش بر حافظه  

+ خانه های دوستدار محیط زیست از رویا تا واقعیت  مریم چهاربالش

+ محیط زیست فقط مال تو نیست  

+ جوانه‌های امید در روز زمین  مریم چهاربالش

+ در اخبار بود که : « یکصد و ده اصله از درختان چند صد سالهء باغ فین کاشان خشگ شدند!»  م.سحر

+ آب، چالش قرن ۲۱ 

+ فناوری چهار میلیارد ساله ترجمه؛ مهتاب خسروشاهی

+ سرانجام نوبت به درخت ها هم رسید  م.سحر

+ قطع درختان کهنسال گیلان به بهانه‌ی مبارزه با خرافات! محمد درویش

+ از قهرماني در جام جهاني تا كوچه‌هاي آكرا   ترجمه علي كهن‌نسب:

+ بیش از ۱۶۰ هزار هکتار از دریاچه ارومیه خشک شد  مژگان جمشیدی

+ گروه حافظان محیط زیست در صنعت کامپیوتر(Climate savers Smart Computing) آواژنگ

+ دمای زمین در ابتدای تشکیل حیات 

+ ثبت ملی دماوند؛ راهی به سوی جهانی شدن هانا کاویانی

+ اطلاعات زائد، زباله‌هاي زندگي نو! محمد درويش

+ كانون نهال آينده انديشي بردیا دوستی

+ مهندسى آب به كمك محيط زيست مى آيد عليرضا قدردوست نخچى

+ به مناسبت فرارسيدن بيستمين سالگردكنوانسيون مونترال محسن جندقى

+ درختان ایستاده می میرند ... روایت یک آزاد راه خبرساز توماج طاهباز

+ علم در خدمت محيط زيست عليرضا قدردوست نخچى

+ خطرات گرم شدن زمين وحيد ارجمند

+ ايران ۲۰۲۵ بحران كم آبى حميده احمديان

+ جراحي، بدون تيغ و خونريزي دکتر مهشيد چايچي

+ توجه به محيط زيست و بنيادگرايي؛ دو روش از انديشة ديني در قرن 21  كارل فلوگر

+ قطع غيرقانونى يك ميليون درخت محسن جندقى

+ چگونه گرمایش جهانی ممكن است به عصر یخبندان بعدی منتهی شود* تام هارتمن

+ نيروگاه هاى برقابى مولد گاز هاى گلخانه اى آينده گرمايش جهانى ترجمه: عبدالله مصطفايى

+ ايران و ۱۰ سال فرصت باقيمانده ما وهزاره سوم ليلا سعادتى

+ دشوارى هاى هواشناسى مهندس افسانه تقى پور

+ ۳ تن مونواكسيدكربن در تهران سليمان فرهاديان

+ تكنولوژى زباله سوز يا تكنولوژى هاى سازگار با محيط زيست؟ دكتر رسول همكار، دبير انجمن ويروس شناسى ايران

+ بهداشت، جهانى شدن و كشور هاى در حال توسعه دكتر نسرين چلنگر قولو -- ترجمه: دكتر عبدالحميد حسين نيا -- شرق

+ گرم تر از هميشه NewScientist.com

+ محيط زيست بحران در راه است ScienceDaily.com

+ داده های ال نينيو به کمک کشاورزان آفريقايی می آيد ريچارد بلک -- خبرنگار امور محيط زيست بی بی سی

+ اروپاى بدون دخانيات محمود فاضلى

+ با استفاده از باكترى هاى نوتركيب جلوگيرى از آلودگى محيط زيست غزاله بزرگ منش فرد

+ گزارش آژانس بين المللي انرژي از وضعيت ۳۰ سال آينده همراهي انرژي و تكنولوژي  cc

+ برنامه کاهش جمعيت 'با کمبود بودجه روبروست' بی بی سی

+ روغن آفتاب گردان نويدبخش آينده سوختی بهتر بی بی سی

+ اقتصاد سبز تكنولوژى فريبا پايروند ثابت- آزاده سيدين

+ درختاني براي آينده جان ايوانكو - ترجمه زينب همتي

+ تلاش وسيع براي نجات درياچه هاي آب شيرين نيوزيلند ترجمه: سعيد علوي نائيني

+ در پي حذف گازهاي گلخانه اي از فهرست گازهاي آلاينده از آمريكا صورت گرفت گزارش.....................

+ درختان تغيير ژن يافته تهديدي عليه جنگل ها سكينه مهتدي- كارشناس محيط زيست

+ چالش هاي محيط زيستي قرن حاضر افسانه بهرامي

+ جامعه زيستمندان جهان با محرك هاي اقتصادي قابل سنجش نيستند ترجمه: عبدالحسين وهاب زاده

+ پساب هاي صنعتي عامل آلودگي رودخانه هاي چين ترجمه: سعيد علوي نائيني

+ پارادايم هاي مديريت برتر در هزاره سوم دكتر محرم آقازاده

+ با پذيرش مفاد كامل پيمان كيوتو ترجمه: سعيد علوي نائينيinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995