Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


حیات وحش الگویی مطمئن برای حل مشکلات فناوری

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[20 Nov 2011]   [ مترجم: مهریار میرنیا ]
دانشمندان با الگوبرداری از دستگاه عصبی حشرات به حل مشکل ۳۰ ساله علوم رایانه ای نائل شده اند.
قلمرو پر راز و رمز طبیعت و مرزهای دانش بشری از همان گذشته های دور، عرصه داد و ستدی همیشگی میان انسان و طبیعت بوده است و تاریخ خود گواه آن است که بشر همواره با رجوع به دامن طبیعت و الهام گرفتن از پدیده های آن در طلب دستیابی به مرزهای فراتری از دانش و فناوری برای تداوم حیات و همچنین تدارک لوازم و توشه پربارتری برای زندگی بهتر و آینده نویدبخش خود بوده است. در واقع طبیعت با قوانین و همه مؤلفه هایش از جمله گیاهان و جانوران، توانسته در جایگاه مأوای اصلی و بستر همیشه حی و حاضر حیات بشری، مجالی منحصر به فرد و توانمند را برای بهره برداری و ارتقای سطح علم و زندگی وی پیشکش کند. از داستان پرواز به عنوان نمونه ای قدیمی و شاخص گرفته تا فناوری های برتری همچون پوشاک نوین، حواس برتر، ماشین های پیشرفته و عرصه رایانه ها می توان ردپای الگوبرداری و الهام گرفتن از طبیعت را آشکارا مشاهده کرد.

امروزه و به شهادت دانش تقلیدپذیری و شبیه سازی زیستی، دنیای حیات وحش را می توان از جمله عرصه های مثال زدنی و توانمند رویکرد دانش بشری برای بهره برداری و ارائه راه حل های مؤثر برای مشکلاتش به شمار آورد. در این میان اما دنیای حشرات نشان داده بیش از همه محل رجوع دانشمندان برای مطالعات و چاره اندیشی ها بوده است. نمونه های بارز مراجعه دانشمندان به دنیای حشرات را می توان در ارائه سامانه های مدرن مبتنی بر اندام ها، حواس و دستگاه های حیاتی حشراتی همچون کرم ها، ملخ ها و سوسک ها جستجو کرد. اما اینک و به همت گروهی از محققان، عضو دیگری از خانواده بزرگ حشرات قرار است پیشقدم چاره جویی و کمک به حل مشکلات ما در موضوع بزرگی همچون رایانه ها شود.

ماجرای این پژوهش و نتایج جالب توجهش از این قرار است که دستگاه عصبی حشره ای همانند مگس میوه در قد و قواره پیشنهاد مدل های کارآمد رایانه ای و ارائه شبکه های حسگر بیسیم ظاهر می شود و نویدبخش حل مشکلات محاسباتی خواهد بود که چندین دهه ذهن دانشمندان علوم رایانه ای را اسیر خود کرده است. مگس میوه که از گذشته و همراه با ظهور دانش ژنتیک به واسطه ایجاد نسل های مکرر و توارث صفات ژنتیکی آشکارش به مصالح اصلی و همیشه حاضر آزمایشگاه های ژنتیک بدل شده بود، اینک از جهات دیگری توجه دانشمندان را به خود جلب کرده تا جایی که آنها با کپی کردن و نسخه برداری از همان روشی که برخی سلول های عصبی مگس میوه برای انتخاب یک راهنما یا راهبر اطلاعاتی به کار می بندند، قصد دارند برای کمک به تشکیل الگوریتم های رایانه ای استفاده کنند. نکته جالب اینجاست که چنین الگوریتم هایی می تواند به ایجاد شبکه های حسگر بیسیم کمک کند و از همین رو این رویکرد جدید می تواند در حوزه های خطیری همچون پایش فعالیت آتشفشان ها یا کنترل کردن فعالیت گروه های متعدد ربات ها و اشکالات چندگانه برنامه شان مورد استفاده واقع شود.

دانشمندان معتقدند تقلید کردن از نحوه ای که برخی سلول های عصبی در مگس میوه بر اساس آن به انتخاب یک راهبر برای تصمیم گیری ها دست می زنند، ما را به شکل گیری الگوریتمی رایانه ای رهنمون می شود که قادر است نقش مهمی در کارآمدی شبکه ها ایفا کند و بویژه با ایجاد شبکه های حسگر بیسیم می تواند دست محققان را برای حضور و کنترل بهتر در مکان و زمان های نامناسب و خطیر باز گذارد. این توانمندی در واقع همان کلیدی است که راهگشای حضور و پایش کارآمد ما در موضوعاتی همچون فعالیت آتشفشانی یا کنترل دسته های پر شمار ربات ها خواهد بود. این رویکرد جدید که شرح آن در شماره تازه نشریه Science منتشر شده نشان می دهد همان طور که در شبکه های هوشمند برخی حسگرها می توانند در نقش یگان های پیشتاز برای اعلام خطر به مرکز فرماندهی ظاهر شوند و مثلا به ردیابی غرش هایی بپردازند که دلالت بر بیداری قریب الوقوع یک آتشفشان دارد، می توان زمینه دستیابی به همان ارتباطات پیشتاز هشداردهنده را اما با تفاوتی مهم فراهم کرد به نحوی که در سایه آن و با حذف حجم زیادی از حسگرهای تداخل کننده میانی نتیجه کار صرفه جویی در انرژی و توان محاسباتی و نهایتا کارآمدی بیشتر خواهد بود.

راهکار دستگاه عصبی مگس میوه برای به عهده گرفتن کارهای مختلف همان موضوعی است که توجه دانشمندان زیست شناس رایانه ای را به شباهت فراوان آن با یک مشکل رایانه ای قدیمی موسوم به مشکل محاسبات توزیعی معطوف ساخت. در فرآیند محاسبات توزیعی بسیاری از پردازشگرهای رایانه به اتفاق هم و در جهت یک هدف مشترک، اما با حداقل رهبری کار می کنند. به بیان دیگر مشتی از پردازشگرها ـ نوعا از آنهایی که با پردازشگرهای مجاور زیادی همگروه هستند ـ برای نقش سردسته ها طراحی می شوند و برای دریافت اطلاعات از پردازشگرهای پیرامون شان و دست به دست کردن آن تنظیم و راه اندازی می شوند. اما محققان دانشگاه کارنگی ملون که این کار ارزشمند جدید را سرپرستی و اجرا کرده اند معتقدند در حالی که کارشناسان علوم رایانه ای درباره آنچه حسگرها لازم است بدانند تنها به حدس و فرضیات می پردازند، توجه به این نکته مهم است که توسعه دادن سلول ها برای دایر کردن و تنظیم شبکه هایشان بدون داشتن اطلاع زیادی درباره همسایه های مجاورشان ما را به جایی نمی رساند. ولی در مگس میوه اتفاق جالبی می افتد و زمانی که لاروهای آن در حال رشد و نمو خود هستند، برخی سلول ها متعهد انجام تکالیف ویژه ای همچون تبدیل شدن به پیشرو و ماده اولیه ای برای موهای حسگری می شوند که این مگس ها برای خوانش داده های هوای اطراف استفاده می کنند. اما سرانجام هر یک از این موها به وسیله سلول های غیرمویی احاطه می شوند. این آرایش و جانمایی که در آن سلول ها اختصاصی شده یا همان پیشتازها به قدر کافی وجود دارند شباهت زیادی با نحوه تقسیم وظایف در شبکه های توزیعی دارد.

نکته: روشی که برخی سلول های عصبی در حشرات براساس آن به انتخاب یک راهبر برای تصمیم گیری ها دست می زنند، ما را به شکل گیری الگوریتمی رایانه ای رهنمون می شود که قادر است نقش مهمی در کارآمدی شبکه ها ایفا کند

الگوبرداری از شباهت مکانیسم تقسیم وظایف سلولی مگس میوه با عملکرد شبکه های توزیعی وقتی ارزش خود را نشان می دهد که بدانیم نزدیک به ۳۰ سال است دانشمندان علوم رایانه ای در اندیشه طراحی بسیار کارآمد انبوهی از پردازشگرها در قالب سر دسته و پیشروهایی هستند که بتواند با باقی شبکه ارتباط سریعی برقرار کند و طی آن هر پردازشگر مجبور به تعهد سهمی از پردازشگرهای ناحیه مجاورش باشد. به این ترتیب برخی از پردازشگرها بر حسب تعداد تماس هایی که با سایر پردازشگرها برقرار می کنند می توانند خودشان را به عنوان راهبر شبکه شناسایی کنند.

در طبیعت و زیست شناسی مگس میوه اما وضعیت جالبی حاکم است؛ در حالی که سلول های عصبی مگس جوان و نورس اساسا از میزان سلول های موجود در همسایگی شان اطلاعی ندارند، با این حال برای رشد و نمو در جهت توسعه موهای حسگری که به نحو مناسب توزیع شوند مدیریت می شوند. به مجرد این که سلولی خودش را به عنوان یک زائده مویی برگزید، سیگنالی پروتئینی را ارسال می کند که سلول های مجاورش را از تبدیل شدن به این اندام ها باز می دارد. نکته جالبی که محققان پی برده اند این واقعیت است که شگرد و فوت و فن مگس ها برای تعیین این که کدام سلول به یک موی حسگر بدل شود، به جای سرشماری همسایه به کاربرد زمانبندی متکی است. به عبارتی همچنان که زمان سپری می شود، اگر سلولی دستورالعمل تبدیل نشدن به یک موی حسگری را دریافت نکره باشد، به چنین کارکردی نائل می شود. در واقع این الگوریتم جدید نشان می دهد چگونه شبکه هایی از حسگرها می توانند از عهده همین فرآیند برآیند و بدون گذران زمان و صرف انرژی به جمع آوری هر گونه اطلاعات در مورد تعداد حسگرهای موجود در نزدیکی خود بپردازند.

با این اوصاف محققان می گویند اکنون دیگر نیازی به داشتن اطلاعات درباره محیط مجاور نیست؛ چرا که هر حسگر می تواند به ۵ یا ۵۰۰ حسگر نزدیک شود و هر چه را که لازم است رد و بدل کند. در همین رابطه محققان دانشگاه آکسفورد انگلستان که تجربه استفاده از رفتار کپک لجن را برای ساخت شبکه های کارآمدتر دارند از این رویکرد جدید دانشمندان به نیکی یاد می کنند و معتقدند آنها دستگاه رشد و نمو زیستی بسیار خوب از کاردرآمده ای را برگزیده اند و نشان داده اند این دستگاه زیست شناختی می تواند در یک چارچوب محاسباتی از نو قالب بندی و طرح ریزی شود تا یکی از مشکلات دیرینه و موجود رایانه ها را به نحوی مناسب و مؤثر حل کند.


منابع: Discovery/ Scienceمطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانپنجشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲ مارس ۲۰۱۸

محیط زیست

+ آینده خشک‌تر و گرم‌تر برای ایران 

+ جهان در مواجه با بحران کم آبی. گاردین برگردان ملیحه درگاهی

+ جهان در مواجه با بحران کم آبی گاردین برگردان ملیحه درگاهی

+ آیا خاورمیانه تا ۵۰سال دیگر جای زندگی نیست؟ 

+ آلودگی هوا بحرانی چند جانبه فاطمه سیارپور

+ سرکار خانم معصومه ابتکار- ریاست محترم سازمان محیط زیست با تقدیم درود کوروش برارپور

+ طلوع عصر نوین زمین در پرتو انرژی های پاک محسن مرادی

+ مناظره زنده مدیرعامل بنیاد با مسئولان دو سازمان محیط زیست و جنگل ها - سوم اردیبهشت 1394 بنیاد توسعه پایدار ایران

+ در آینده حتی آب فاضلاب تصفیه شده گیرمان نمی‌آید پرویز کردوانی

+ سازگاری؛ تنها راه مقابله با بحران آب‌و‌هوا مترجم: فرناز حیدری

+ گردنکشی مقابل قانون یا به رخ‌کشیدن قدرت  نگار حسینی

+ زیانبارتر از آنچه می‌پنداریم  برنت سیلبای

+ گوزن زرد از اشک تا تهران  فرشاد اسکندری

+ دانش احیای دریاچه ارومیه را به تنهایی در کشور نداریم  عیسی کلانتری

+ رییس مرکز تحقیقات سرطان: با قاطعیت می‌گوییم آلودگی هوا عامل بروز سرطان است  

+ آلودگی هوا و ترافیک: اقتصاد یا مهندسی؟  دکتر تیمور رحمانی

+ گزارش میدانی «شرق» از آلودگی هوای اهواز  

+ سيگار كشيدن چگونه به محيط زيست آسيب مي‌رساند؟  

+ مرگ سالانه ۲هزارو۷00تهرانی در اثر آلودگی هوا  

+ رنج تهران از آلودگي بي‌پايان است 

+ آلودگي، گلوي تهراني‌ها را مي‌فشارد  

+ ده‌ها هكتار از جنگل‌هاي ارس «گلول و سراني» ويران شد 

+ آیا گیاهان ژن‌های بد را وتو می‌کنند؟  

+ میمون در فضا و مردم در گورستان فرزانه روستایی

+ اتم را شکافتیم، فضا را تسخیر کردیم، اما هوای شهرمان...  نیلفروشان، هادی

+ ژئوپارک ها، تضمین آینده زمین 

+ دی اکسیدکربن بیشتر، ابر کمتر  

+ نگاهمان را نسبت به زلزله تغییر دهیم دکتر کامبد امینی حسینی

+ ژئوپارک ها، تضمین آینده زمین  

+ محیط زیست و بلایای طبیعی  

+ بحران زیست محیطی؛ تهدیدکننده توسعه پایدار کره زمین  سمیه کریمی

+ واكنش يون‌ها با مواد آلي درون بركه در زمان زلزله باعث برانگيختن وزغ‌ها مي‌شود 

+ ميكروب‌ها به صورت طبيعي يا جهش‌يافته، براي از بين بردن آلودگي‌ها به كار مي‌روند 

+ پیامدهای ازدیاد جمعیت مترجم: هدی رودی

+ مرگ خاموش زمین  

+ مشارکت جهانی در پاکسازی کره زمین  حمیده سادات هاشمی

+ جامعه شناسی محیط زیست: ردپای اکولوژیکی  صبا ایرانی

+ حیات وحش الگویی مطمئن برای حل مشکلات فناوری  مترجم: مهریار میرنیا

+ اثرات نانو فن آوری در محیط زیست  

+ گلدان هایی که جان شما را نجات می دهند! مجله زندگی ایده آل

+ محيط زيست، اولين قرباني آغاز جنگ حميده سادات هاشمي

+ پكن، تفكيك زباله از مبدا 

+ متان مقصر اصلي انقراض دسته جمعي جانوران دوران كهن مترجم: آتنا حسن آبادي

+ پروفسور پرويز كردواني، پدر علم كوير شناسي ايران با اعلام مرگ قطعي درياچه اروميه در گفت وگو با «شرق»: توريست ها بيايند و مرگ درياچه را ببينند صدرا محقق

+ فاجعه درياچه اروميه آغاز شد - سدهايي كه غزل خداحافظي را خواندند نرگس رسولي

+ آزمونی برای آینده نگری ما دکتر مهدی زارع

+ سايه هاي خشم طبيعت يوسف حسينعلي زاده

+ حفظ اراضي ملي اراده مي خواهد مريم خباز

+ بحراني محيط زيستي محمد درويش

+ حق ما بر سلامت درياچه اروميه يوسف مولايي

+ تاثیر ورزش بر حافظه  

+ خانه های دوستدار محیط زیست از رویا تا واقعیت  مریم چهاربالش

+ محیط زیست فقط مال تو نیست  

+ جوانه‌های امید در روز زمین  مریم چهاربالش

+ در اخبار بود که : « یکصد و ده اصله از درختان چند صد سالهء باغ فین کاشان خشگ شدند!»  م.سحر

+ آب، چالش قرن ۲۱ 

+ فناوری چهار میلیارد ساله ترجمه؛ مهتاب خسروشاهی

+ سرانجام نوبت به درخت ها هم رسید  م.سحر

+ قطع درختان کهنسال گیلان به بهانه‌ی مبارزه با خرافات! محمد درویش

+ از قهرماني در جام جهاني تا كوچه‌هاي آكرا   ترجمه علي كهن‌نسب:

+ بیش از ۱۶۰ هزار هکتار از دریاچه ارومیه خشک شد  مژگان جمشیدی

+ گروه حافظان محیط زیست در صنعت کامپیوتر(Climate savers Smart Computing) آواژنگ

+ دمای زمین در ابتدای تشکیل حیات 

+ ثبت ملی دماوند؛ راهی به سوی جهانی شدن هانا کاویانی

+ اطلاعات زائد، زباله‌هاي زندگي نو! محمد درويش

+ كانون نهال آينده انديشي بردیا دوستی

+ مهندسى آب به كمك محيط زيست مى آيد عليرضا قدردوست نخچى

+ به مناسبت فرارسيدن بيستمين سالگردكنوانسيون مونترال محسن جندقى

+ درختان ایستاده می میرند ... روایت یک آزاد راه خبرساز توماج طاهباز

+ علم در خدمت محيط زيست عليرضا قدردوست نخچى

+ خطرات گرم شدن زمين وحيد ارجمند

+ ايران ۲۰۲۵ بحران كم آبى حميده احمديان

+ جراحي، بدون تيغ و خونريزي دکتر مهشيد چايچي

+ توجه به محيط زيست و بنيادگرايي؛ دو روش از انديشة ديني در قرن 21  كارل فلوگر

+ قطع غيرقانونى يك ميليون درخت محسن جندقى

+ چگونه گرمایش جهانی ممكن است به عصر یخبندان بعدی منتهی شود* تام هارتمن

+ نيروگاه هاى برقابى مولد گاز هاى گلخانه اى آينده گرمايش جهانى ترجمه: عبدالله مصطفايى

+ ايران و ۱۰ سال فرصت باقيمانده ما وهزاره سوم ليلا سعادتى

+ دشوارى هاى هواشناسى مهندس افسانه تقى پور

+ ۳ تن مونواكسيدكربن در تهران سليمان فرهاديان

+ تكنولوژى زباله سوز يا تكنولوژى هاى سازگار با محيط زيست؟ دكتر رسول همكار، دبير انجمن ويروس شناسى ايران

+ بهداشت، جهانى شدن و كشور هاى در حال توسعه دكتر نسرين چلنگر قولو -- ترجمه: دكتر عبدالحميد حسين نيا -- شرق

+ گرم تر از هميشه NewScientist.com

+ محيط زيست بحران در راه است ScienceDaily.com

+ داده های ال نينيو به کمک کشاورزان آفريقايی می آيد ريچارد بلک -- خبرنگار امور محيط زيست بی بی سی

+ اروپاى بدون دخانيات محمود فاضلى

+ با استفاده از باكترى هاى نوتركيب جلوگيرى از آلودگى محيط زيست غزاله بزرگ منش فرد

+ گزارش آژانس بين المللي انرژي از وضعيت ۳۰ سال آينده همراهي انرژي و تكنولوژي  cc

+ برنامه کاهش جمعيت 'با کمبود بودجه روبروست' بی بی سی

+ روغن آفتاب گردان نويدبخش آينده سوختی بهتر بی بی سی

+ اقتصاد سبز تكنولوژى فريبا پايروند ثابت- آزاده سيدين

+ درختاني براي آينده جان ايوانكو - ترجمه زينب همتي

+ تلاش وسيع براي نجات درياچه هاي آب شيرين نيوزيلند ترجمه: سعيد علوي نائيني

+ در پي حذف گازهاي گلخانه اي از فهرست گازهاي آلاينده از آمريكا صورت گرفت گزارش.....................

+ درختان تغيير ژن يافته تهديدي عليه جنگل ها سكينه مهتدي- كارشناس محيط زيست

+ چالش هاي محيط زيستي قرن حاضر افسانه بهرامي

+ جامعه زيستمندان جهان با محرك هاي اقتصادي قابل سنجش نيستند ترجمه: عبدالحسين وهاب زاده

+ پساب هاي صنعتي عامل آلودگي رودخانه هاي چين ترجمه: سعيد علوي نائيني

+ پارادايم هاي مديريت برتر در هزاره سوم دكتر محرم آقازاده

+ با پذيرش مفاد كامل پيمان كيوتو ترجمه: سعيد علوي نائينيinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995