Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


خطرات گرم شدن زمين

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[09 Jul 2007]   [ وحيد ارجمند]

300285.jpg
دماى متوسط زمين در طول يك قرن پيش حدود ۰‎/۵ درجه سانتيگراد بيشتر شده است.
انتظار دانشمندان از ادامه روند فعلى آن است كه در طول ۱۰۰ سال آينده ميانگين دماى زمين
۱‎/۵ تا ۳‎/۵ درجه سانتيگراد افزايش پيدا كند. شايد پيش خود فكر كنيد كه
«خب اين كه مسأله اى نيست؟» اما بايد توجه داشت كه همين مقدار اندك افزايش دما مى تواند آب و هواى زمين را به صورت بى سابقه اى تغيير دهد. زمانى كه اين پديده رخ دهد،
ممكن است تغييرات شگرفى در سطح آب اقيانوس ها، مزارع كشاورزى و هوايى كه استنشاق مى كنيم يا آبى كه مى نوشيم رخ دهد.
منظور از گرم شدن زمين بالارفتن متوسط دماى زمين است كه تغييرات آب و هوا را نيز در پى خواهد داشت. گرم شدن زمين سبب تغيير الگوى بارش باران و برف، افزايش سطح آب درياهاى آزاد و كاهش سطح آب درياچه ها و تأثيرات عميق بر گونه هاى مختلف گياهان و حيوانات و سرانجام انسان ها خواهد شد. يكى از مواردى كه تا پيش از گرم شدن زمين به سبب افزايش فعاليت هاى بشر به عنوان ابزار ايمن سازى براى زمين در نظر گرفته مى شد گازهاى گلخانه اى بودند، يعنى مجموعه اى از گازها كه مقدارى از انرژى خورشيد را در جو زمين نگه مى دارند و باعث گرم شدن جو مى شوند كه شامل بخار آب (H2O، دى اكسيد نيتروژن ((NO2، دى اكسيد كربن (CO2) و متان CH4 است. اين گازهاى گلخانه اى كره زمين را به اندازه اى گرم نگه مى دارد كه انسان ها بتوانند بر روى آن زندگى كنند اما اگر اثر گلخانه اى كه به دليل وجود اين گازها در جو زمين به وجود مى آيد افزايش يابد ممكن است دماى زمين به اندازه اى زياد شود كه انسان ها و گياهان و ساير جاندران از تحمل اين گرما عاجز باشند.
تاريخچه گرم شدن زمين
نخستين مطالعات در زمينه افزايش درجه حرارت زمين توسط آرنيوس، شيميدان سوئدى و در حدود ۱۰۰ سال پيش آغاز شد. آرنيوس در سال ۱۸۹۶ ميلادى مدعى شد كه بالارفتن درجه حرارت زمين به دليل اضافه شدن دى اكسيد كربن به جو زمين است اما به دليل اين كه دانشمندان آن زمان اعتقاد داشتند كه جريان هاى اقيانوسى بسيار بيشتر از افزايش دى اكسيد كربن توسط آلودگى هاى توليد شده بشرى در گرم شدن آب وهوا مؤثر هستند، تحقيقات آرنيوس مسكوت ماند. موج دوم تحقيقات در خصوص گرم شدن زمين زمانى آغاز شد كه عده اى از دانشمندان مدعى شدند كه دى اكسيد كربن قادر است سد راه اشعه با طول موج بالا شده و سبب بازگرداندن آن به سطح زمين شود، با وجود اين دانشمندان اعتقاد داشتند كه اقيانوس هايى كه بر روى كره زمين قرار دارند توانايى جذب تمام دى اكسيد كربن توليدى را دارد بوده و لذا اين گاز قادر به افزايش درجه حرارت سطح زمين نيست اما مطالعات ساير دانشمندان نشان داد كه اقيانوس ها تنها قادر به جذب يك سوم از اين دى اكسيد كربن توليدى هستند و دو سوم باقى مانده از دى اكسيد كربن توليدى توسط فعاليت هاى انسانى در جو زمين باقى خواهد ماند. پس از اثبات اين قضايا و در دهه ۶۰ ميلادى گرم شدن كره زمين تهديدى جدى تلقى و مطالعات جديدى بر روى آن آغاز شد و دكتر كيلنيگ در مؤسسه اقيانوس شناسى آمريكا به عنوان كاشف پديده گرمايش جهانى نمودارهاى حاصل از مطالعات خود را از ميزان دى اكسيد كربن موجود در كره زمين ارائه كرد و به عنوان كاشف پديده گرمايش جهانى شناخته شد. مطالعات دكتر كيلنيگ نشان مى داد كه گازهاى توليدى سريعاً در حال افزايش در مناطق مختلف كره زمين است.
تاريخچه سوراخ شدن لايه ازن
واقعه سوراخ شدن لايه ازن در لايه زير استراتوسفر در بالاى منطقه انتاركتيكا براى نخستين بار در دهه هفتاد توسط يك تيم تحقيقاتى به نام BAS كشف شد. اين گروه وظيفه مشاهده (Monitoring) اتمسفر اين منطقه را برعهده داشت. اين اندازه گيرى اوليه توسط گروه BAS كه در سال ۱۹۸۵ انجام شد چنان نگران كننده بود كه دانشمندان تصور مى كردند كه دستگاه هاى اندازه گيرى آن ها خراب شده است اما با تعويض دستگاه ها نتايج به دست آمده از دستگاه هاى اوليه تأييد شد و اين خود سبب نگرانى بيشتر دانشمندان گرديد، ظرف چند ماه بعد سوراخ شدن لايه ازن توسط چشم مسلح قابل ديدن بود. اطلاعات به دست آمده توسط ساير گروه هاى تحقيقاتى اين حقيقت را روشن تر كرد كه سوراخ شدن لايه ازن به طور سريع و در مقياس بزرگى بر بالاى منطقه انتاركتيكا در حال پيشروى است.
آلودگى هوا
آلودگى هوا را مى توان اين گونه تعريف كرد كه هر جسم خارجى كه وارد هوا شود و يا هر عاملى كه نسبت معمولى و عادى مواد تشكيل دهنده هوا را تغيير دهد به گونه اى كه اين تغيير در نسبت مواد تشكيل دهنده سبب خسارت جانى به انسان ها، گياهان و حيوانات شود را مى توان آلودگى هوا نام نهاد. موادى كه سبب آلوده شدن هوا مى شوند ممكن است مقدارشان نامحسوس باشد لذا سازمان هاى محيط زيست كشورها تعاريف مختلفى براى آلودگى هوا وضع كرده اند.
منشأ مواد آلوده كننده هوا
منشأ آلاينده هاى هوا ممكن است طبيعى و يا مصنوعى باشد. آلاينده هاى طبيعى مانند دود حاصل از آتش نشان ها و ساير آتش سوزى ها كه در منابع طبيعى اتفاق مى افتد مانند آتش سوزى جنگل ها و آلاينده هاى مصنوعى حاصل فعاليت هاى انسان است كه در جريان توليد برق، فعاليت كارخانه ها ، اتومبيل ها و سوزاندن سوخت هاى فسيلى به وجود مى آيد.
انسان ها چگونه آب و هوا را تغيير مى دهند؟
شايد باور اين مسأله اندكى سخت باشد كه انسان ها مى توانند شرايطى به وجود آورند و يا دست به فعاليت هايى بزنند كه آب و هواى زمين را تغيير دهد. به جرأت مى توان گفت كه اكثر فعاليت هاى انسانى سبب توليد گازهاى گلخانه اى مى شود كه روند تخريب لايه ازن پس از انقلاب صنعتى و اختراع ماشين آلات صنعتى و به دليل افزايش فعاليت هاى كشاورزى و صنعتى رواج بيشترى يافت و سبب دگرگونى در آب وهوا و چهره زمين شد ، پيش از شروع انقلاب صنعتى مقدار گازهاى گلخانه اى كمتر بود اما با افزايش جمعيت و استفاده بيشتر از سوخت هاى فسيلى مانند نفت و زغال سنگ تركيب گازهاى موجود در جو زمين نيز تغيير پيدا كرد و گازهاى آلاينده به تركيب لايه ازن وارد شدند به گونه اى كه هم اكنون غلظت اين گازها از حدود ۲۷۰ واحد به ۳۶۷ واحد افزايش پيدا كرده است.انسان براى انجام فعاليت هاى روزمره خود انرژى موردنيازش را از راه مصرف غذا به دست مى آورد ، هم چنين انرژى مورد استفاده در منزل و محل كار را از طريق سوخت هاى فسيلى تأمين مى كنيم و نيز براى به حركت درآوردن چرخ كارخانه ها و صنايع مختلف از اين گونه از سوخت ها بهره مى گيريم ، آيا مى دانيد كه سوزاندن سوخت هاى فسيلى سبب توليد مقدار فراوانى گاز گلخانه اى و رسوخ اين گازها به جو زمين خواهد شد؟
معاهده كيوتو
اين پيمان جهانى كه توسط ۱۶۱ كشور مورد پذيرش قرار گرفته است ، كشورهاى مصرف كننده انرژى را به دودسته توسعه يافته و در حال توسعه تقسيم مى كند. كشورهاى توسعه يافته عضو پيمان كيوتو ملزم به كاهش پنج درصدى ميزان دى اكسيد كربن توليدى در كشور خود تا سال ۲۰۰۸ هستند اما كشورهاى در حال توسعه لزومى به كمتر كردن اين مقدار از دى اكسيد كربن در كشور خودندارند ولى توانايى به دست آوردن اعتبار كربنى را پس از اجراى پروژه هايى كه منجر به كاهش ميزان دى اكسيد كربن در كشورشان شود را دارا مى باشند كه اين اعتبار كربنى قابل فروش و معامله به كشورهاى توسعه يافته است و اين به معناى كاهش دى اكسيدكربن از طريق اعمال فناورى هاى جديد در كشورهاى توسعه يافته و يا افزايش دى اكسيدكربن از طريق پرداخت پول و كمك به كاهش دى اكسيد كربن در كشورهاى درحال توسعه است.
اثر گرم شدن زمين
گرم شدن زمين اثرات مخرب فراوانى بر گياهان، جانوران و انسان ها خواهد گذاشت كه در سال هاى اخير به دليل گرم شدن بيشتر زمين نسبت به سال هاى گذشته اين اثرات بيشتر ديده مى شود.
بسيارى از گونه هاى جانورى در حال انقراض هستندو توزيع جغرافيايى برخى از گونه هاى حيوانى نيز تغيير كرده است به عنوان نمونه بر طبق پيش بينى هاى سازمان محيط زيست آمريكا جمعيت اردك ها تا شصت سال ديگر به نصف كاهش پيدا خواهد كرد و يا تا پنجاه سال ديگر يك ميليون از گونه هاى گياهى و جانورى در معرض نابودى و انقراض قرار خواهند گرفت. به علاوه گرمايش زمين سبب آب شدن يخ هاى قطبى شده و اين حجم از آب به آب اقيانوس ها اضافه مى شود كه خود سبب شيرين شدن آب اقيانوس ها خواهد شد و همين امر خود سبب تغييرات بر روى آب و هوا خواهد شد.
تأثير گرم شدن زمين بر زلزله ها
به تازگى بعدجديدى از خطرات حاصل از گرم شدن زمين براى دانشمندان مشخص شده است، اين نتايج نشان مى دهد كه تغيير توزيع آب در سياره زمين به سبب تحولات آب و هوايى حاصل از گرم شدن زمين سبب تأثير بر پوسته سياره زمين خواهد شد يعنى علاوه بر انتظار روزهايى گرم در انتظار وقوع زمين لرزه هايى بيشتر و آتشفشان هايى داغ تر و كوبنده تر بايد بود.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانپنجشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲ مارس ۲۰۱۸

محیط زیست

+ آینده خشک‌تر و گرم‌تر برای ایران 

+ جهان در مواجه با بحران کم آبی. گاردین برگردان ملیحه درگاهی

+ جهان در مواجه با بحران کم آبی گاردین برگردان ملیحه درگاهی

+ آیا خاورمیانه تا ۵۰سال دیگر جای زندگی نیست؟ 

+ آلودگی هوا بحرانی چند جانبه فاطمه سیارپور

+ سرکار خانم معصومه ابتکار- ریاست محترم سازمان محیط زیست با تقدیم درود کوروش برارپور

+ طلوع عصر نوین زمین در پرتو انرژی های پاک محسن مرادی

+ مناظره زنده مدیرعامل بنیاد با مسئولان دو سازمان محیط زیست و جنگل ها - سوم اردیبهشت 1394 بنیاد توسعه پایدار ایران

+ در آینده حتی آب فاضلاب تصفیه شده گیرمان نمی‌آید پرویز کردوانی

+ سازگاری؛ تنها راه مقابله با بحران آب‌و‌هوا مترجم: فرناز حیدری

+ گردنکشی مقابل قانون یا به رخ‌کشیدن قدرت  نگار حسینی

+ زیانبارتر از آنچه می‌پنداریم  برنت سیلبای

+ گوزن زرد از اشک تا تهران  فرشاد اسکندری

+ دانش احیای دریاچه ارومیه را به تنهایی در کشور نداریم  عیسی کلانتری

+ رییس مرکز تحقیقات سرطان: با قاطعیت می‌گوییم آلودگی هوا عامل بروز سرطان است  

+ آلودگی هوا و ترافیک: اقتصاد یا مهندسی؟  دکتر تیمور رحمانی

+ گزارش میدانی «شرق» از آلودگی هوای اهواز  

+ سيگار كشيدن چگونه به محيط زيست آسيب مي‌رساند؟  

+ مرگ سالانه ۲هزارو۷00تهرانی در اثر آلودگی هوا  

+ رنج تهران از آلودگي بي‌پايان است 

+ آلودگي، گلوي تهراني‌ها را مي‌فشارد  

+ ده‌ها هكتار از جنگل‌هاي ارس «گلول و سراني» ويران شد 

+ آیا گیاهان ژن‌های بد را وتو می‌کنند؟  

+ میمون در فضا و مردم در گورستان فرزانه روستایی

+ اتم را شکافتیم، فضا را تسخیر کردیم، اما هوای شهرمان...  نیلفروشان، هادی

+ ژئوپارک ها، تضمین آینده زمین 

+ دی اکسیدکربن بیشتر، ابر کمتر  

+ نگاهمان را نسبت به زلزله تغییر دهیم دکتر کامبد امینی حسینی

+ ژئوپارک ها، تضمین آینده زمین  

+ محیط زیست و بلایای طبیعی  

+ بحران زیست محیطی؛ تهدیدکننده توسعه پایدار کره زمین  سمیه کریمی

+ واكنش يون‌ها با مواد آلي درون بركه در زمان زلزله باعث برانگيختن وزغ‌ها مي‌شود 

+ ميكروب‌ها به صورت طبيعي يا جهش‌يافته، براي از بين بردن آلودگي‌ها به كار مي‌روند 

+ پیامدهای ازدیاد جمعیت مترجم: هدی رودی

+ مرگ خاموش زمین  

+ مشارکت جهانی در پاکسازی کره زمین  حمیده سادات هاشمی

+ جامعه شناسی محیط زیست: ردپای اکولوژیکی  صبا ایرانی

+ حیات وحش الگویی مطمئن برای حل مشکلات فناوری  مترجم: مهریار میرنیا

+ اثرات نانو فن آوری در محیط زیست  

+ گلدان هایی که جان شما را نجات می دهند! مجله زندگی ایده آل

+ محيط زيست، اولين قرباني آغاز جنگ حميده سادات هاشمي

+ پكن، تفكيك زباله از مبدا 

+ متان مقصر اصلي انقراض دسته جمعي جانوران دوران كهن مترجم: آتنا حسن آبادي

+ پروفسور پرويز كردواني، پدر علم كوير شناسي ايران با اعلام مرگ قطعي درياچه اروميه در گفت وگو با «شرق»: توريست ها بيايند و مرگ درياچه را ببينند صدرا محقق

+ فاجعه درياچه اروميه آغاز شد - سدهايي كه غزل خداحافظي را خواندند نرگس رسولي

+ آزمونی برای آینده نگری ما دکتر مهدی زارع

+ سايه هاي خشم طبيعت يوسف حسينعلي زاده

+ حفظ اراضي ملي اراده مي خواهد مريم خباز

+ بحراني محيط زيستي محمد درويش

+ حق ما بر سلامت درياچه اروميه يوسف مولايي

+ تاثیر ورزش بر حافظه  

+ خانه های دوستدار محیط زیست از رویا تا واقعیت  مریم چهاربالش

+ محیط زیست فقط مال تو نیست  

+ جوانه‌های امید در روز زمین  مریم چهاربالش

+ در اخبار بود که : « یکصد و ده اصله از درختان چند صد سالهء باغ فین کاشان خشگ شدند!»  م.سحر

+ آب، چالش قرن ۲۱ 

+ فناوری چهار میلیارد ساله ترجمه؛ مهتاب خسروشاهی

+ سرانجام نوبت به درخت ها هم رسید  م.سحر

+ قطع درختان کهنسال گیلان به بهانه‌ی مبارزه با خرافات! محمد درویش

+ از قهرماني در جام جهاني تا كوچه‌هاي آكرا   ترجمه علي كهن‌نسب:

+ بیش از ۱۶۰ هزار هکتار از دریاچه ارومیه خشک شد  مژگان جمشیدی

+ گروه حافظان محیط زیست در صنعت کامپیوتر(Climate savers Smart Computing) آواژنگ

+ دمای زمین در ابتدای تشکیل حیات 

+ ثبت ملی دماوند؛ راهی به سوی جهانی شدن هانا کاویانی

+ اطلاعات زائد، زباله‌هاي زندگي نو! محمد درويش

+ كانون نهال آينده انديشي بردیا دوستی

+ مهندسى آب به كمك محيط زيست مى آيد عليرضا قدردوست نخچى

+ به مناسبت فرارسيدن بيستمين سالگردكنوانسيون مونترال محسن جندقى

+ درختان ایستاده می میرند ... روایت یک آزاد راه خبرساز توماج طاهباز

+ علم در خدمت محيط زيست عليرضا قدردوست نخچى

+ خطرات گرم شدن زمين وحيد ارجمند

+ ايران ۲۰۲۵ بحران كم آبى حميده احمديان

+ جراحي، بدون تيغ و خونريزي دکتر مهشيد چايچي

+ توجه به محيط زيست و بنيادگرايي؛ دو روش از انديشة ديني در قرن 21  كارل فلوگر

+ قطع غيرقانونى يك ميليون درخت محسن جندقى

+ چگونه گرمایش جهانی ممكن است به عصر یخبندان بعدی منتهی شود* تام هارتمن

+ نيروگاه هاى برقابى مولد گاز هاى گلخانه اى آينده گرمايش جهانى ترجمه: عبدالله مصطفايى

+ ايران و ۱۰ سال فرصت باقيمانده ما وهزاره سوم ليلا سعادتى

+ دشوارى هاى هواشناسى مهندس افسانه تقى پور

+ ۳ تن مونواكسيدكربن در تهران سليمان فرهاديان

+ تكنولوژى زباله سوز يا تكنولوژى هاى سازگار با محيط زيست؟ دكتر رسول همكار، دبير انجمن ويروس شناسى ايران

+ بهداشت، جهانى شدن و كشور هاى در حال توسعه دكتر نسرين چلنگر قولو -- ترجمه: دكتر عبدالحميد حسين نيا -- شرق

+ گرم تر از هميشه NewScientist.com

+ محيط زيست بحران در راه است ScienceDaily.com

+ داده های ال نينيو به کمک کشاورزان آفريقايی می آيد ريچارد بلک -- خبرنگار امور محيط زيست بی بی سی

+ اروپاى بدون دخانيات محمود فاضلى

+ با استفاده از باكترى هاى نوتركيب جلوگيرى از آلودگى محيط زيست غزاله بزرگ منش فرد

+ گزارش آژانس بين المللي انرژي از وضعيت ۳۰ سال آينده همراهي انرژي و تكنولوژي  cc

+ برنامه کاهش جمعيت 'با کمبود بودجه روبروست' بی بی سی

+ روغن آفتاب گردان نويدبخش آينده سوختی بهتر بی بی سی

+ اقتصاد سبز تكنولوژى فريبا پايروند ثابت- آزاده سيدين

+ درختاني براي آينده جان ايوانكو - ترجمه زينب همتي

+ تلاش وسيع براي نجات درياچه هاي آب شيرين نيوزيلند ترجمه: سعيد علوي نائيني

+ در پي حذف گازهاي گلخانه اي از فهرست گازهاي آلاينده از آمريكا صورت گرفت گزارش.....................

+ درختان تغيير ژن يافته تهديدي عليه جنگل ها سكينه مهتدي- كارشناس محيط زيست

+ چالش هاي محيط زيستي قرن حاضر افسانه بهرامي

+ جامعه زيستمندان جهان با محرك هاي اقتصادي قابل سنجش نيستند ترجمه: عبدالحسين وهاب زاده

+ پساب هاي صنعتي عامل آلودگي رودخانه هاي چين ترجمه: سعيد علوي نائيني

+ پارادايم هاي مديريت برتر در هزاره سوم دكتر محرم آقازاده

+ با پذيرش مفاد كامل پيمان كيوتو ترجمه: سعيد علوي نائينيinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995