Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


ابرهای هوشمند

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[19 Apr 2014]   [ صالح سپهری فر]

 

هر روز میلیون ها کاربر حجم زیادی از محتوای دیجیتال در دنیا را تولید می کنند. فیلم، عکس و فایل های متنی بخشی از این محتوای دیجیتال است که بی شک باید در جایی ذخیره شوند. در گذشته هارددیسک رایانه پاسخگوی این حجم بود، اما امروزه این نیاز فراتر رفته و باید به دنبال راه های جایگزینی برای این حجم زیاد داده بود.

ذخیره در فضای ابری یکی از ساده ترین و کم دردسرترین شیوه های موجود است. در حقیقت با این شیوه داده های خود را روی فضایی متشکل از رایانه های مختلف که به هم پیوسته هستند، قرار می دهیم و در صورت نیاز می توانیم به آنها دست یابیم.

امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ حوزه دیجیتال خدمات ذخیره سازی در فضای ابری را به کاربران خود در جهان ارائه می کنند. مایکروسافت با سرویس «وان درایو» (OneDrive)، گوگل با سرویس «گوگل درایو» (Google Drive)، اپل با «آی کلاود» (iCloude) و آمازون با «کلاود درایو» (Cloud Drive) در این میدان حضور دارند. همچنین دراپ باکس (DropBox) که باید آن را یکی از قدیمی های این حوزه دانست، همچنان به عنوان رقیبی در این فهرست حضور دارد. البته دامنه شرکت های ارائه کننده خدمات فضای ذخیره سازی ابری به اینها محدود نمی شود، اما سرویس های نام برده مشهورترین و کارآمدترین آنهاست.

برای دسترسی به هر یک از این خدمات می توان به صورت مستقیم به وبسایت آن مراجعه کرد. با این حال هر یک از این شرکت ها نرم افزار ویژه ای برای نصب روی رایانه یا گوشی هوشمند دارند که به وسیله آن می توان به شکلی سریع تر به فضای ابری دسترسی یافت. از دیگر مزایای نصب چنین نرم افزاری روی رایانه یا گوشی، قابلیت «همزمان سازی» فایل هاست.

هر یک از این سرویس ها ویژگی های خاصی دارند و مقایسه آنها می تواند به شما برای تصمیم گیری به منظور انتخاب یکی از آنها کمک کند.


سیستم عاملنرم افزار مربوط به هر یک از این سرویس ها روی سیستم های عامل خاصی نصب می شود. در این میان آی کلاود اپل بیشترین محدودیت را اعمال می کند و هیچ نرم افزاری برای رقیب خود یعنی اندروید عرضه نمی کند. حال آن که گوگل درایو این گونه نیست و نرم افزار ویژه سیستم های عامل اپل را نیز به کاربران خود ارائه می کند.

کلاود درایو آمازون نرم افزار ویژه ای هم برای کیندل دارد و مایکروسافت هم نرم افزاری برای ایکس باکس برای کاربران تهیه کرده است، با این حال شکی نیست تعداد کاربران این دو دستگاه بسیار محدود هستند و این نرم افزارها شاید چندان مورد استقبال قرار نگیرد.

در این میان وان درایو مایکروسافت نرم افزاری برای ویندوز فون دارد، حال آن که هیچ یک از دیگر سرویس ها از چنین نرم افزاری برخوردار نیستند. با این که iOS و اندروید بر بازار کنونی تلفن همراه تسلط دارند اما ویندوز فون هم شروع باشتابی که داشته می تواند به رقیبی جدی برای بقیه تبدیل شود.


برترین سرویس از نظرسیستم عاملوان درایو مایکروسافتارائه حجم رایگان برای ذخیره فایلهمه این سرویس ها حجمی را به عنوان رایگان به کاربران خود می دهند و روبه روز تفاوت میان این سرویس ها پررنگ می شود. در این میان گوگل پیشتاز است و هنگام ثبت نام ۱۵ گیگابایت حجم رایگان به هر کاربر می دهد. پس از آن وان درایو مایکروسافت با هفت گیگابایت فضای رایگان جای دارد که در واقع کمتر از نصف میزان ارائه شده توسط رقیب است.

اپل و آمازون هر یک پنج گیگابیت ارائه می کنند و دراپ باکس با تنها دو گیگابیت در انتهای این فهرست قرار می گیرد. شاید چند سال پیش این حجم زیاد به نظر می رسید، اما با توجه به نیاز شدید به فضا برای ذخیره اطلاعات از یک سو و کاهش قابل توجه قیمت تمام شده برای ذخیره اطلاعات چندان هم چشمگیر نیست.

البته دراپ باکس تا ۱۶ گیگابایت فضای رایگان اضافی را نیز به افرادی که کاربرانی را به این سرویس دعوت کنند، ارائه می کند. بجز دراپ باکس، فقط وان درایو مایکروسافت رویکرد ارائه حجم اضافی به ازای دعوت کاربران بیشتر را در پیش گرفته است. با دعوت چند کاربر و ثبت نام آنها، به شما در وان درایو تا پنج گیگابایت فضای اضافی تعلق می گیرد. همچنین به ازای پشتیبانی گیری خودکار از دوربین هم سه گیگابایت فضای اضافی در وان درایو دریافت می کنید.


برترین سرویس از نظر ارائه حجم رایگان برای ذخیرهگوگل درایوفضای اضافی خریدنیهر یک از این سرویس ها این امکان را فراهم کرده اند که در صورت نیاز کاربران به فضای بیشتر، با پرداخت مبلغی به صورت ماهانه از چنین امکانی برخوردار شوند. در اینجا هم تفاوت زیادی میان این سرویس ها وجود دارد.

با پرداخت یک دلار در هر ماه می توانید ۲۴ گیگابایت فضای اضافی را در وان درایو یا آمازون کلاود به خود اختصاص دهید. البته این میزان پرداخت به ازای یک سال کاهش می یابد. برای نمونه هر ۵۰ گیگابایت در وان درایو ۲۵ دلار تمام می شود، حال آن که هر ۲۰ گیگابایت سالانه در آمازون ده دلار خواهد شد. کمترین پیشنهاد گوگل هم صد گیگابایت آن هم با هزینه ماهانه ۹۹ / ۴ دلار است.

دراپ باکس هم برای صد گیگابیت در ماه هزینه ای معادل ۹۹ / ۹ دلار را از کاربران می گیرد. در آی کلاود اپل هر سه گیگابایت درماه یک دلار هزینه دارد که البته هزینه ای بسیار بالا تلقی می شود، اما به در نظر داشتن امکانات جانبی این سرویس چندان هم بی ربط نیست.


برترین سرویس از نظر فضای اضافی خریدنیکلاود درایو آمازونامکانات جانبیآی کلاود اپل از نظر امکانات جانبی که در فضای ابری خود به کاربران ارائه می کند، بی شک پیشتاز است. بجز امکانات اولیه نظیر به اشتراک گذاری تصاویر یا iWork (که بسته ای با قابلیت هایی نظیر آفیس مایکروسافت است) قابلیت های دیگری نیز امکان دسترسی به نرم افزارهای مختلف، ذخیره گذرواژه ها و همچنین تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات دستگاه مورد استفاده را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

در واقع آی کلاود اپل چیزی فراتر از یک فضای ابری برای ذخیره اطلاعات است. گوگل درایو هم امکاناتی نظیر دسترسی به یک برنامه برای ایجاد و ویرایش اسناد متنی را در اختیار کاربران می گذارد، اما دایره این امکانات بسیار محدودتر از آی کلاود اپل است. در این میان محبوبیت برنامه آفیس مایکروسافت سبب اقبال کاربران به ویژگی ویرایش اسناد در وان درایو مایکروسافت می شود. با این حال هیچ یک از اینها به هیچ وجه به پای امکانات جانبی کلاود نمی رسند.

امکانات جانبی قرار گرفته در اختیار کاربر در دو سرویس باقیمانده به مراتب محدودتر است. دراپ باکس امکان پشتیبانی گیری خودکار از فیلم های دوربین عکاسی را فراهم می کند و کلاود درایو آمازون هم می تواند موسیقی های ذخیره شده را با پخش کننده متصل به ابر هماهنگ سازد تا بتوان براحتی به موسیقی ذخیره شده در این سرویس گوش داد.


برترین سرویس از نظر امکانات جانبیآی کلاود اپلرابط کاربریاپل همیشه از نظر طراحی سرآمد بوده و جلوتر از رقبا حرکت کرده است. اما با وجود جذابیت ظاهری آی کلاود، شاید آشناتر بودن محیط وان درایو مایکروسافت را بتوان دلیلی برای کاربردی تر دانستن رابط کاربری آن دانست. سال هاست که میلیون ها نفر در سراسر جهان از محصولات مایکروسافت بهره می برند و به همین دلیل کار با وان درایو به خاطر همین ظاهر آشنا بسیار ساده تر است.

همچنین به نظر می رسد کارشناسان گوگل توجه چندانی در طراحی ظاهری جذاب برای این سرویس نداشتند و به همین دلیل است که رابط کاربری گوگل درایو چنگی به دل نمی زد. در مقابل دراپ باکس و کلاود درایو آمازون از ساختار بسیار ساده ای برای سرویس خود بهره برده اند.


برترین سرویس از نظر رابط کاربریوان درایو مایکروسافتحرف آخربا این که شاید انتخاب فقط یک فضای ابری برای ذخیره سازی فایل کار دشواری باشد، اما شاید بتوان وان درایو مایکروسافت را بهترین گزینه پیش روی دانست. با این که چند رقیب اصلی این سرویس همگی از برتری های خاص خود برخوردارند، اما روی هم رفته وان درایو بهترین گزینه محسوب می شود.همزمان سازی چیست؟فرض کنید کاربر یکی از این سرویس ها (مثلا دراپ باکس) هستید. پس از ثبت نام در این سایت و ایجاد حساب، می توانید نرم افزار آن را روی لپ تاپ و گوشی خود نصب کنید. حالا فرض کنید یک فایل ورد حاوی شماره تلفن جمعی از دوستان یا مشتریان خود را از روی لپ تاپ به فضای ابری می فرستید. آن گاه هر بار که از نرم افزار نصب شده روی گوشی به اینترنت وصل شدید، می توانید به این فایل دسترسی داشته باشید.

اما همزمان سازی به این معناست اگر فایل متنی را روی گوشی خود باز کردید و یکی از این شماره تلفن ها را تغییر دادید، فایلی که دراپ باکس لپ تاپ وجود دارد نیز تغییر می کند. در واقع تغییرات به شکل همزمان روی تمام دستگاه های متصل به آن حساب اعمال می شود. همزمان سازی مزایای زیادی همراه دارد و جلوی کار اضافی برای تغییر تک تک فایل ها را می گیرد.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانجمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

تکنولوژی

+ تکنولوژی و آینده جامعه 

+ گشايش اولین فروشگاه بدون فروشنده و صف توسط آمازون 

+ فناوری‌هایی که در سال ۲۰۱۸ رشد می‌کنند مهدی مطلبی

+ صوفیا، ربات شهروند تمایل به تشکیل خانواده دارد! 

+ روبات عصیانگر در شهر بی‌قانون؛ آغاز عصر وحشت حمیدرضا تائبی

+ اسکلت‌ پوشیدنی شنوا برای معلولین مهدی صنعت‌جو

+ سازمان ملل، هوش مصنوعی را زیر نظر می‌گیرد مهدی صنعت‌جو

+ عطش ساختن فردا  سید کامران باقری

+ کارخانه های آینده | کسب و کاری با فناوری چاپ سه بعدی 

+ تكنولوژى‌آموزشى‌ يا‌تكنولوژى‌يادگيرى 

+ با این لباس هوشمند گرم می‌شوید 

+ خطر هک‌شدن خودروهای هوشمند جدی است 

+ آیا هوش مصنوعی بزرگترین تهدید برای تمدن بشری است؟ مهدی صنعت‌جو

+ انسان یا محصول، نسل‌های آینده کدامند؟ حمیدرضا تائبی

+ این روبات 500 برابر سریع‌تر از انسان کار می‌کند حمید نیک‌روش

+ جلوگیری از تصادفات منجر به مرگ خودران‌ها با تصمیم‌گیری به سبک انسان حمید نیک‌روش

+ کدام شغل‌ها تا ۱۰ سال آینده نابود می‌شوند؟ حمیدرضا تائبی

+ از این پس هوش مصنوعی مصدومیت‌های ورزشکاران را پیش‌بینی می‌کند حمیدرضا تائبی

+ هوش مصنوعی خودسر!/ آیا ترس دانشمندان به واقعیت بدل می‌شود؟ 

+ آیا در نهایت ماشین ها میتوانند پیش داوری و تعصب داشته باشند؟ 

+ تجاری‌سازی فناوری رابط مغز و کامپیوتر 5 دستاورد مهم دارد 

+ این ربات خیلی راحت و سریع خودروی شما را پارک می کند! +تصاویر 

+ استفاده از ربات‌ها در صنعت بیمه 

+ پایان عصر نفت! بهزاد احمدی نیا

+ چاپ 3 بعدی استخوان مصنوعی 

+ تولید دست مصنوعی 15 دلاری 

+ انسان‌ها و هوش مصنوعی همزیستی مستقل را تجربه خواهند کرد حمیدرضا تائبی

+ روبات‌ها به یکدیگر مهارت‌های جدید را یاد می‌دهند حمید نیک‌روش

+ دختر یازده ساله در نشست سالانه سهامدارن مایکروسافت چه سوالی مطرح کرد؟ حمیدرضا تائبی

+ بیشتر از ۸۰ درصد مشاغل امروزی تا چند سال آینده از بین می‌روند! حمید نیک‌روش

+ انقلاب الکترونیک , یا چگونه قاره آسیا زباله دان جهان شد 

+ فناوری های تشخیص هویت. صالح سپهری‌فر

+ رانندگی در واقعیت افزوده فرانک فراهانی جم

+ با بمب الکترومغناطیسی آشنا شویم 

+ ساخت جوهر از آلودگی هوا! 

+ خانه‌ای که در باد می‌رقصد+تصاویر 

+ مرکز تخصصی بازی‌های رایانه‌ای به حوزه درمان و امنیت وارد می‌شود 

+ ویژگی‌های بایسته معلمان در بهبود فرآیند یاددهی-یادگیری مدارس هوشمند 

+ جهان در 150 سال آینده چگونه خواهد بود؟. 

+ آینده نگری در مدیران IT 

+ بازی پیامکی و محتوای آموزشی - سرگرمی برای آینده پژوهی وحید وحیدی مطلق

+ ماشین هایی هوشمند تر از انسان 

+ مجازی بودگی و قدرت «دولت موبایل» داود زارعیان

+ تکنولوژی های آینده چگونه خواهند بود؟ عرفان کسرایی

+ انقلاب صنعتی چهارم در راه است احمد علوی

+ بررسی رابطه ی بین سناریو های تکنولوژی با داستان های علمی- تخیلی با نگاهی به چرخه ی روبوت آسیموف و فضای سایبری گیبسون مریم اخوی

+ آیا حضور ربات‌ها را در زندگی‌مان خواهیم پذیرفت؟ جین ویکفیلد - بی‌بی‌سی

+ ﺗﻌﺎرض دو ﻧﮕﺮش در ﻓﻠﺴﻔﮥ ﺗﮑﻨﻮﻟﻮژی و ﭘﮋواک آن در ﻓﻀﺎی ﻓﮑﺮی اﯾﺮان رهبر محمودزاده

+ روبات های پرستار در راه اند...مزایا ، معایب و خطرات صالح سپهری فر

+ سیر تحولی علم و تکنولوژي بعد از جنگ جهانی دوم الکساندر کینگ

+ ضرورت ارزیابی اخلاقی تکنولوژی های نوین ارتباطی وحیده علی پور

+ فیسبوک چگونه با استفاده از هوش مصنوعی تصاویر را برای نابینایان قابل درک می کند؟  مریم موسوی

+ چيني ها آيفون توليد مي کنند نه استيو جابز جوزف ناي

+ بهبود الگوی زندگی در مساله انرژی و تکنولوژی جلال نبهانی‌زاده

+ برای زندگی درکنار ربات ها آماده اید؟ شهرام یزدان پناه

+ دوران رباتی میترا بهاری

+ دسترسی ۵۰ درصدی کشورهای در حال توسعه به اینترنت باندپهن 

+ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژي اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﺟﺮﻳﺲ ﻫﻨﺴﻮن اوﻣﺎﻧﺎروﻻ

+ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژي در ﻛﺸﻮرﻫﺎي در ﺣﺎل ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺟﺮﻳﺲ ﻫﻨﺴﻮن اوﻣﺎﻧﺎروﻻ

+ فناوری اطلاعات در سازمان ها و ادارات شهاب وهابزاده

+ جنگ‌‌‌ بر ‌‌پایه ‌‌فناوری ‌‌اطلاعات‌ فریبا فرهادیان‌

+ تأملی دوباره در مفهوم اطلاعات و دانش: با تأکید بر حوزۀ علم اطلاعات و دانش شناسی مریم صابری

+ فهم سواد اطلاعاتي Barbara Humes

+ فناوری اطلاعات در حال ایجاد تحولی انقلابی در محصولات است روشنگری مدیریت اینترنت اشیاء

+ سبقت کتابهای الکترونیکی از کتابهای چاپی تا ۲۰۱۸ 

+ انقلاب اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۰ 

+ نقش فناوری اطلاعات در سازمان‌های امروزی 

+ نابرابری دیجیتالی 

+ آینده پژوهی و چالشهای صنعت نساجی  فاطمه رئيسي 1 ، احسان قرباني 2 ، محمد قانع، فاطمه معدني

+ فناوری نسل آینده مترجم: فرناز رجبی مهر

+ نسل جديد خانه‌هاي خورشيدي 

+ خانه‌هایی که از صاحبان‌شان باهوش‌ترند 

+ افزایش شدت حملات سایبری در دهه آینده 

+ هرآنچه که درباره اینترنت اشیا می‌دانیم  زومیت

+ سفری به دنیای آینده 

+ روبات به جای انسان مترجم : علیرضا سزاوار

+ نفی نگاه صرفا اقتصادی برای‌ طرح‌ریزی سیاست صنعتی کشور حمیدرضا رضایی

+ صنایع الکتریکی و الکترونیکی جزو الویت‌های اول صنعت کشور محمد امین آجورلو

+ مهمترین تحولات صنعت پالایش نفت آمریکا؛ از دیروز تا امروز پیام کهتری

+ جوانان را نباید برای کارمند شدن تربیت کنیم سورنا ستاری

+ برنامه‌های سوئیس برای توسعه دیپلماسی علمی (۱) 

+ آخرین هشدارهای وایبری  ندا داوودی

+ سایبورگ: آدم‌هایی که ماشین می‌شوند بی بی سی

+ محصولات تکنولوژی جدید در سال 2015 

+ زمان در اتاق های گپ  

+ بدافزاری که از هشت سال پیش فعال بوده است  

+ جایگاه باورنکردنی ایران در سرعت اینترنت! 

+ دیجیتالی شدن 

+ ۷ نوآوری بزرگ متحول کننده زندگی بشر  

+ با 5 فناوری خانه‌های آینده هوشمند می‌شود میثم لطفی

+ ۱۰ فناوری شگفت‏انگیز در آستانه‏ پیدایش  ترجمه: سید علیرضا حجازی

+ اختراعاتی که غذاخوردن را متحول می‌کنند 

+ این پرنده های ​هوشمند، ​خودشان تصمیم می گیرند airspacemag

+ نخستین کلیه مصنوعی پوشیدنی جهان در راه بازار 

+ نخستین کلیه مصنوعی پوشیدنی جهان در راه بازار 

+ انهدام کامل اطلاعات علی حسینیان

+ جستجوی اطلاعات یا اطلاع یابی 

+ ۱۰ قابلیت جدید ویندوز ۱۰ 

+ باورهای تکنولوژیک استیو جابزچه بود؟  ویوان نیوز

+ ارتش روبات ها در مهدکودک  ترجمه؛ نسترن صائبیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995