Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


بدرود سیارۀ زمین؟

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[20 Jul 2017]   [ لورین رابینسون]

آنچه دانشمندان در مورد آینده زمین می‌گویند؛

زمینمی‌توان سر این به توافق رسید که اکثر راه‌حل‌ها که تا به امروز پیشنهاد شده‌اند، زیادی فرضی‌اند و برای اینکه در سطحی جهانی اعمال شوند هزینه زیادی می‌برند و یا اینکه پیامدهای منفی دارند. پس چه باید کرد؟ ما زمین را درست می‌کنیم یا تعداد کمی از ما روزی عادات بدمان را جمع می‌کنیم و راه ستاره‌ها را در پیش می‌گیریم؟

فرهنگ امروز/ لورین رابینسون، ترجمۀ حیدر خسروی:

استفن هاوکینگ، فیزیک‌دان مشهور باز هم به حرف آمده است. او اخیراً به حاضرین در جشنوارۀ علم و موسیقی استراموس در نروژ گفته است که زمان انسان‌ها در روی زمین دارد به اتمام می‌رسد. او قویاً تأکید کرد که ما ۱۰۰ سال یا چیزی در این حدود زمان داریم تا از زمین برویم؛ جایی که ترکیبی از عوامل مختلف چون گرمایش جهانی، رشد بی‌رویۀ جمعیت، احتمال جنگ اتمی، افزایش ویروس‌های خطرناک و بیماری‌های مسری، بقایمان را با مشکل مواجه می‌کند.

«زمین از حوزه‌های بسیاری مورد تهدید قرار می‌گیرد که این باعث می‌شود من به‌سختی بتوانم مثبت فکر کنم. تهدیدات بسیار عظیم و بی‌شمارند. منابع مادی ما به طرزی هشداردهنده در حال نابودی‌اند. ما به سیاره‌مان هدیه فاجعه ­بار تغییرات آب‌وهوایی را داده‌ایم: افزایش دما، کاهش پوشش یخی قطب‌ها، نابودی جنگل‌ها و انقراض گونه‌های حیوانی. ما می‌توانیم توده‌ای بی­قید و بی‌فکر باشیم.»

بی‌تردید سخنان او مقدمۀ کمک به ساخت مستند شبکه بی‌بی‌سی است، مستندی که در آن، او این نظریة خود را که «بشر می‌تواند به سیاره‌ای دیگر برود و از انقراض خود جلوگیری کند»، به بوتۀ آزمایش می‌گذارد. این مستند با عنوان «استفن هاوکینگ: عزیمت به زمین جدید»، تابستان امسال بیرون می‌آید. در گذشته هاوکینگ گفته است که بشر اگر نتواند از سیارۀ شکننده‌مان فرار کند، عمرش به یک هزاره دیگر نمی‌کشد. این مستند به یک چارچوب زمانی تنظیم ­شده برای مهاجرت می‌پردازد.

کسی گوش می‌دهد یا اینکه ما آن‌قدر به داستان‌های آخرالزمانی دربارۀ آیندۀ این سیاره و گونه‌مان عادت کرده‌ایم که کرختی بر ما حاکم شده است؟ مثلاً هرساله پوبای اعظم برخی فرقه‌ها اعلام می‌کند که پایان نزدیک است و آن‌قدر اعتمادبه‌نفس دارد که تاریخی را تعیین کند؛ و دنیا وقتی که آن تاریخ بدون وقوع آخرالزمان موعود می‌گذرد، نگاه می‌کند و می‌خندد. پیروان به هیچ سرزمین موعود طلایی‌ای در آسمان عروج نمی‌کنند و آنان هم که به این چیزها باور ندارند، به جایی با وضعیتی بسیار نازل‌تر منتقل نمی‌شوند.

ما تعدادی مذهب رسمی داریم که بر پایۀ تفکر آخرالزمان شکل‌ گرفته‌اند. دست‌کم آن‌ها به جای تعیین یک تاریخ، درک درستی از پایان دارند. حتی مایایی‌های باستان چنین تفکری داشتند. تقویم مایایی یکی از چرخه‌های بزرگ خود را در دسامبر ۲۰۱۲ به پایان برد و منشأ تعداد زیادی نظریه دربارۀ پایان جهان در ۲۱ دسامبر سال ۲۰۱۲ (ساعت ۱۱:۱۱) شد. در عوض، تمام چیزی که نصیبمان شد فیلم "۲۰۱۲" بود، یک حماسۀ هالیوودی دیگر از فاجعه (در سایت مشهور Rotten Tomatoes نمره ۳۹ را گرفت).

در حقیقت، بدبینی کاملاً مشهود هاوکینگ بازتاب‌دهنده نگرانی فزاینده بسیاری از دانشمندان است که می‌گوید ما نخواهیم توانست گرمایش از کنترل خارج‌شدة این سیاره را متوقف کنیم. این باعث شده تا برخی شروع به بحث در مورد آن چیزی کنند که «مهندسی جغرافیایی[۱]» می‌نامند؛ یعنی «اعمال حساب‌شده یک جریان زیست‌محیطی در سطحی وسیع که در تلاش برای مقابله با اثرات گرمایش جهانی بر وضعیت آب‌وهوایی زمین تأثیر می‌گذارد». هدایت مقادیر عظیمی از دی‌اکسیدکربن به بیرون از جو از طریق ابزارهایی که هنوز برای علم ناشناخته است، یکی از این اقدامات است.

شبیه داستانی علمی تخیلی است، نه؟ باید هم باشد. بسیاری از داستان‌ها و طرح‌های علمی-تخیلی در فیلم‌ها و رمان‌ها حول محور مهندسی جغرافیایی و یافتن جایگزینی برای زمین می‌چرخند که برای علاقه‌مندان این ژانر آشنا است. نیازی نیست خیلی دور برویم، فیلم‌های تأثیرگذار «بیگانه» (Alien) چند مثال را آشکار می‌کنند. در «بیگانه ۲»، سیگورنی ویور و دوستانش با بیگانگان مواجه می‌شوند و آنان را روی سیاره‌ای که در حال آماده شدن برای جایگزینی زمین است، شکست می‌دهند. در آخرین فیلم از این مجموعه، «بیگانگان: پیمان»، مهاجرین در راهشان به‌سوی سیاره‌ای شبیه زمین -سایه‌های تفکر استفن هاوکینگ- در حال حمل تجهیزات عظیمی برای سکونت هستند.

شما خودتان می‌توانید قضاوت کنید که این پیشنهادات مهندسی جغرافیایی چقدر تأثیرگذارند. می‌توان سر این به توافق رسید که اکثر راه‌حل‌ها که تا به امروز پیشنهاد شده‌اند، زیادی فرضی‌اند و برای اینکه در سطحی جهانی اعمال شوند هزینه زیادی می‌برند و یا اینکه پیامدهای منفی دارند. پس چه باید کرد؟ ما زمین را درست می‌کنیم یا تعداد کمی از ما روزی عادات بدمان را جمع می‌کنیم و راه ستاره‌ها را در پیش می‌گیریم؟

هفت سیاره با پتانسیل دمای زمین اخیراً در منظومه‌ای به نام تراپیست ۱ (Trappist-۱) کشف‌ شده‌اند که ۳۹ سال نوری با ما فاصله دارند. اگر با سرعت نور حرکت کنیم، ۳۹ سال طول خواهد کشید تا مهاجرین به آنجا برسند. هاوکینگ معتقد است که انسان‌ها در ۲۰۰ تا ۵۰۰ سال آینده است که تکنولوژی سفر میان‌ستاره‌ای را توسعه داده‌اند. آیا این فناوری، سفر در ۱۸۶۰۰۰ مایل بر ثانیه -یعنی سرعت نور- را هم شامل می‌شود؟ آیا این تکنولوژی دوره‌های طولانی زیست تعویقی[۲] را هم در بر می‌گیرد؟

ازقضا تنها دانشمندان نیستند که این رؤیاها را در سر می‌پرورانند. الون ماسک مؤسس فناوری‌های اکتشافی فضا (SpaceX) است که به پیشرفت‌ها و ساخت راکت‌های پیشرفته و فضاپیماها برای مأموریت‌های فرازمینی نظارت می‌کند. مأموریت ثابت SpaceX قادر ساختن انسان‌ها برای سفر به فضا و انتقال چند گونۀ جانوری برای تشکیل تمدن در آنجاست، پیش از هر چیز با ساختن شهری خودسامان روی مریخ.

هاوکینگ می‌گوید: «ساکن شدن انسان‌ها روی سایر سیاره‌ها دیگر داستان علمی-تخیلی نیست و می‌تواند یک واقعیت علمی باشد. گونۀ بشر به‌عنوان گونه‌ای خاص حدوداً ۲ میلیون سال به حیات ادامه داده است. تمدن حدود ۱۰ هزار سال پیش آغاز شد و درجۀ پیشرفت پیوسته در حال افزایش بوده است. اگر بشریت می‌خواهد ۱ ‌میلیون سال دیگر به بقای خود ادامه دهد، آینده‌اش در گرو رخت بربستن به جایی است که هیچ‌کس دیگری قبلاً نرفته است.»

چون هاوکینگ در سخنانش به شکلی تابلو نکته‌ای نمادین را از داستان «پیشتازان فضا»[۳] دزدید، اجازه دهید من هم به‌طور مختصر یک داستان علمی-تخیلی را برای هر نویسنده‌ای که دلش می‌خواهد ایدۀ آن را بردارد، بگویم.

سال ۲۱۶۷ است و گروهی از مهاجرین امیدوار در حال راندن یک کشتی میان‌ستاره‌ای هستند که دور سیارۀ نابودشده‌مان دارد می‌چرخد. مقصد؟ منظومۀ تراپیست ۱، سیارۀ شماره ۴ -قبلاً «زمین جدید» خوانده می‌شد- با فاصلۀ ۳۹ سال نوری.

در این حین در تراپیست ۴ گروهی از ساکنان عجیب‌الخلقه (شبه‌حشره) آن یک کشتی میان‌ستاره‌ای را می‌رانند که دور سیارۀ نابودشده‌شان می‌چرخند. مقصد؟ سیارۀ شماره ۳ از یک ستاره با فاصلۀ ۳۹ سال نوری.

حدود ۵/۱۹ سال پس از آغاز سفرشان، دو کشتی از فضای ژرف می‌گذرند، مسافران هر دو کشتی در زیست تعویقی هستند. دو کشتی حسب الوظیفه وقایع را ثبت می‌کنند.

و... خب، فکر کنم ماجرا را گرفتید!

ارجاعات:

[۱] Geoengineering

[۲] Suspended Animation: فرایند زنده نگه داشتن بدن یک جاندار. این عمل با سرد کردن شدید بدن همراه است. قرار دادن فضانوردان در حالت زیست تعویقی یکی از راه‌های سفر به فضا بدون پیر شدن به دلیل مسافت نوری است.

[۳] Star Trek

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 223


بنیاد آینده‌نگری ایرانجمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

دانش نو

+ چپ و راست مرده‌اند، زمین را می‌خواهی یا آسمان را؟ 

+ مهم‌ترین فنآوری‌ها در سال ۲۰۱۸ 

+ هوش مصنوعی می تواند طی بیست سال آینده تهدیدی برای ۴۷ درصد از مشاغل باشد 

+ در حسرت توسعه رضا داوری اردکانی

+ آزادی علمی مقصود فراستخواه

+ سازماندهي گروههاي مشارکتي در سازمانهاي يادگيرنده 

+ مديريت دانش، نياز سازمان هاي امروز 

+ مديريت استرس مجيد يوسفي

+ رقابت بزرگان بر سر تراشه‌های هوش مصنوعی و خیزش آرام تکینگی به‌سمت ما! حمیدرضا تائبی

+ تغییر اجتناب ناپذیر است و باید به منظور ایجاد تحولات مدیریت شود. 

+ ⁠دانشگاه اصفهان برگزار می کند: ⁠دانشگاه اصفهان

+ به فرزندانمان رحم کنیم دکتر محسن رنانی

+ زلزله در سیارات دیگر چگونه رخ می‌دهد؟ 

+ ساختمان‌های هوشمند فرشته نجات انسان‌ها می‌شوند حمیدرضا تائبی

+ استفاده از سیل تصاویری که در زلزله به راه می‌افتد مهدی صنعت‌جو

+ توانمند باشید، تا عرصه را به سایرین واگذار نکنید. حمیدرضا مازندرانی

+ انواع سازمانها Organization Types از دیدگاه برنامه ریزی هدف ها و وسیله ها راسل ایکا ف

+ هوش سازمانیم ‌تجاری است، پس موفق می‌شوم! حمیدرضا تائبی

+ درک اشارات دست با تصویربرداری صوتی مهدی صنعت‌جو

+ نقش بی بدیل هوش مصنوعی بر شهرها و شهروندان آنها محسن راعی

+ مزایای سواد اطلاعاتی 

+ هوش مصنوعی انویدیا، هوای آفتابی را برای ماشین های خودران شبیه سازی می کند! علیرضا فرجی علیرضا فرجی

+ فراگیری: نیازی پایه ای 

+ قلسفه و زندگی روزمره. موسی اکرمی

+ خلاقیت نمادین دهه هشتادی ها 

+ فهم سواد اطلاعاتی 

+ نظریه سواد رسانه ای در گفتگو با دکتر هاشمی 

+ در سال جدید مهندسی نرم‌افزار را جدی‌تر دنبال کنیم حمیدرضا تائبی

+ باید که لذت آموختن را دوباره بیاموزیم پوریا ناظمی

+ انقلاب هوش مصنوعی و تاثیر آن بر جامعه و شرکت ها 

+ توانمند باشید، تا عرصه را به سایرین واگذار نکنید حمیدرضا مازندرانی

+ وجود یخ در مدار استوای مریخ 

+ ظهور «ابر انسان‌ها» طی ۲۰ سال آینده 

+ دانشمندان به استقبال مهمترین پرسش های بشر می روند! 

+ آینده پژوهی و انواع آینده. محسن گرامی طیبی

+ ضریب رشد استارتاپ‌های ایرانی، بالاترین در منطقه نزدیک به متوسط جهانی 

+ نگاه تان به آینده است یا اکنون؟ 

+ اینجا همه آدم‌ها این‌جوری نیستند* مهدی صنعت‌جو

+ بدرود سیارۀ زمین؟ لورین رابینسون

+ تهدیدات اینترنت اشیا 

+ آینده‌ بانکداری‌ چگونه‌ خواهد‌ بود؟ 

+ نفس‌تنگی فرهنگی در جامعۀ ناخوانای معاصر نعمت‌الله فاضلی

+ ضرورت تقویت حافظه سازمانی سیداحمد ابراهیمی

+ دانشگاه چیست؟  رضا داوری اردکانی

+ تشخیص زودهنگام بیماری انسداد عروق قلبی ممکن شد 

+ آیا موسیقی می‌تواند یک زبان باشد؟ کریستوفر بارتل، ترجمه سید جواد فندرسکی ، محمد رجبی

+ انسان‌شناسی هنر به روایت ناصر فکوهی/ هنر به تبعیت از سلیقه بازار در حال نابودی است 

+ چرا مغز آرام خلاق تر است؟ 

+ خلاقیت واقعا یعنی چی؟! 

+ نقش ها و کارکردهای کلیدی ارتباطات 

+ موانع ارتباطات میان افراد 

+ تاثیر فناوری اطلاعات بر سازمان، جامعه و فرد- 

+ هوش مصنوعی ترسوها را درمان می‌کند . فناوری در مسیر کمک به بیماران حمیدرضا تائبی

+ آینده پژوهی یا آینده نگاری یا …؟ 

+ تاملاتي در روشنفكري موسي اكرمي

+ اینترنت، کنکاش گاهی جدید؟ بخش دوم عرصه ی همگانی و آرای عمومی: از نشریات تا اینترنت 

+ رویکردها و ابزارهای نوین موثر در آینده پژوهی هوشمندی کسب‌و‌کار فرشاد وحیدپور

+ فرزندان ما مرد عنکبوتي را بهتر مي‌شناسند  ابوذر سيفي‌کلستان

+ اخلاق جانشین قدرت رضا اسمخاني

+ رویکردی انسان شناختی به: گفتمان میراث طبیعی و گردشگری روستایی مرتضی رضوانفر

+ تغییر فرهنگی با رفتار رهبران سازمان شروع می‌شود مترجم: احسان زائری

+ دامنه و هزینه های تغییرات اجتماعی داوود نادمی

+ آینده‎اندیشی: توصیه‎ای دوستانه یا ضرورتی انکار ناپذیر.؟ 

+ ظرفیت های تقویت همبستگی اجتماعی 

+ نظریه‌های ارتباطات توسعه سرینیواس آر ملكات

+ در کمتر از یک دقیقه بیشترین تاثیر را در اولین ملاقات خود داشته باشید! مهسا قنبری

+ ماشین‌های هوشمند و بازتعریفی تازه از نقش کارکنان دانش‌محور حمیدرضا تائبی

+ پیش‌نیازهای نوآوری در کشور. سیدهاشم هدایتی

+ عقل و توسعه یافتگی حسین عرب

+ آینده، اکنون است  آرش بصیرت

+ آینده پژوهی به کجا خواهد رفت؟ 

+ ابزارهای توسعه هوش تجاری در سازمان مهندس پدیده فدائی فرد

+ دانش، پلی به سوی توسعه. دکتر غلامحسین عبیری

+ کوشش برای ساختن جهانی باهوش‏تر. 

+ نوگرایی قدیمی و نو  گفت‌وگو با سیدجعفر مرعشی

+ تئوري سازمان در عمل. 

+ سازمان هاي هزاره سوم 

+ دیدگاه های سه گانه درباره محرک های آینده نگاری 

+ به صدها تحلیل‌گر اطلاعات نیاز داریم! 

+ چگونه براي نوجوانان کسب و کار ایجاد کنیم؟ تونی مارتین

+ چرا گاهی محاسبات فعالان اقتصادی با واقعیت منطبق نمی‌شود؟ محسن رنانی

+ آیا توفانی سازنده در راه است!؟ 

+ 4 راهکار برای مشارکت کارمندان در خلق ایده‌های نو 

+ نقش الگوی ذهنی در موفقیت کامران فرنیان همدانی- علی توکلی یرکی

+ چالش ­های فلسفی نظریه کوانتوم استاندارد 

+ از اشتباه فیلسوف هم باید درس آموخت 

+ بوته سوخته 

+ دانش آینده یک نیاز ملزم برای بشر امروز است‌ 

+ ما آموزش می دهیم, اما دانش آموزان یاد نمی گیرند 

+ باید از قاره ششم بیشتر بهره​مند شویم . فرانک فراهانی جم

+ شناسایی و خوشه‌بندی سامانه‌ها و ابزارهای مدیریت دانش شخصی عاطفه شریف ، رضوان حسین قلی زاده

+ بررسی زیرساخت‌های مدیریت دانش و تأثیر آن بر هوش سازمانی در پژوهشگاه‌های‌ وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محمدرضا شکاری ، محمدرضا اسمعیلی گیوی ، حمید کشاورز

+ اثربخشی پژوهش های علمیِ داخلی بر شاخص های توسعه ی ایران آقای وحید احسانی ، دکتر موسی اعظمی، دکتر سیّد محمّد باقر نجفی ، دک

+ ویژگی‌های بایسته معلمان در بهبود فرآیند یاددهی-یادگیری مدارس هوشمند 

+ پاسخ بنیادین به یک سؤال دیرین: چرا ما ایرانیان در مسیر توسعه درجا زده ایم؟ دکتر محسن رنانی

+ وقتی از دانش بنیان حرف می زنیم از چه چیز حرف می زنیم سیدرضا علوی

+ نوآوري باز انقلابی نوین در پارادایم نوآوري الهام سهامی

+ چشم انداز به عنوان روش آینده پژوهی 

+ در جستجوی الگوی نوین یادگیری­زدایی سازمانی[1] 

+ رابطه هوش و مقدار توانایی حقیقی‌تان info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995