Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


۱۱ نشانه از آینده هیجان انگیز تکنولوژی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[13 Sep 2016]   [ ]

هرچه پیشرفت می‌کنیم با تکنولوژی‌هایی روبرو می‌شویم که در دهه‌های گذشته تنها می‌شد در فیلم‌های هالیوودی با آنها آشنا شد. حال قصد داریم ۱۱ تکنولوژی را به شما معرفی کنیم که نه تنها از واقعیت به ما نزدیک‌تر هستند بلکه می‌توانند شیوه زندگی انسان‌ها را نیز متحول سازند.

55آنلاین:   در سال ۱۸۲۰، یک فرد تنها می‌توانست به عمری کمتر از ۳۵ سال فکر کند. ۹۴ درصد از مردم دنیا در فقر شدید زندگی می‌کردند و کمتر از ۲۰ درصد مردم دنیا باسواد بودند. امروزه شرایط فرق کرده است و یک فرد امروزی می‌تواند به عمری حتی بیشتر از ۷۰ سال فکر کند.

کمتر از ۱۰ درصد مردم دنیا در فقر شدید زندگی می‌کنند و همچنین ۸۰ درصد مردم دنیا باسواد هستند. بشر این دست آوردها را مدیون پیشرفت در تکنولوژی است که از عصر صنعت (انقلاب صنعتی اروپا) شروع شد و امروزه با نام عصر اطلاعات ادامه دارد.

در حال حاضر تکنولوژی‌های بسیاری وجود دارد که شیوه زندگی انسان‌ها را متحول کرده‌اند و بی‌شک این روند ادامه‌دار نیز خواهد بود. قصد داریم ۱۱ تکنولوژی هیجان‌انگیز به شما معرفی کنیم که انتظار می‌رود شیوه زندگی انسان‌ها را درخور تغییراتی کرده و به نحوی، زندگی را برای بشر آسان‌تر خواهند ساخت.

اتومبیل‌های خودران

اتومبیل‌های خودران در حال حاضر ساخته شده و استفاده می‌شوند. هدایت خودروها ایمن‌تر از رانندگی انسان‌ها بوده و در بسیاری از موارد بدون هیچگونه برخورد یا تصادفی می‌توانند از مبدأ به مقصد برسند. هرچند در حال حاضر دوران تست و آزمایش خود را پشت سر می‌گذارند تا بعد از مدتی شاهد تولید انبوه این‌گونه از خودروها باشیم.

بی‌شک بعد از ۳ الی ۵ سال، اتومبیل‌های خودران از آنچه اکنون هستند نیز ایمن‌تر شده و با ورود به سیستم حمل و نقل، دنیای ما را متحول خواهند ساخت.رانندگی قبل از اتومبیل‌های خودران چگونه بود؟


- ما خودمان رانندگی می‌کردیم!


واقعا، کسی به این روش نمی‌مرد؟


- میلیون‌ها نفر بر اثر تصادفات رانندگی کشته شدند.


گریگوری ارسکین (@cat_beltane)
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که هر ساله نزدیک به ۱.۲۵ میلیون نفر بر اثر تصادفات رانندگی مصدوم می‌شوند. نیمی از این تصادفات منجر به مرگ فرد مصدوم می‌شود که سوار بر دوچرخه یا موتورسیکلت بوده است. همچنین گفته شده که تصادفات خودرو دلیل اصلی برای مرگ جوانانی از سن ۱۵ تا ۲۹ سال است.

همان‌گونه که خودرو توانست قرن بیستم را رونق بخشد بی‌شک این اتومبیل خودران است که قرن بیست و یکم را دچار تحول خواهد ساخت. در اکثر شهرها چیزی در حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد فضای قابل استفاده را خودروهای پارک شده اشغال کرده‌اند و بیشتر این اتومبیل‌ها ۹۵ درصد مواقع پارک هستند و از آنها استفاده نمی‌شود.

اتومبیل‌های خودران بیشتر مواقع در حرکت هستند و به احتمال زیاد از طریق اپلیکیشن گوشی‌ها نیز می‌توان آنها را هدایت کرد، بنابراین می‌توانند نیاز به فضای پارک را کاهش دهند. اتومبیل‌های خودران با یکدیگر در ارتباط خواهند بود تا مانع از تصادفات و همچنین ترافیک شوند. سرنشینان خودرو نیز می‌توانند زمان خود را برای انجام کارهای مفیدی مانند مطالعه سپری کنند یا قبل از رسیدن به محل کار خود چرت کوتاهی بزنند.

تکنولوژی های آینده

انرژی پاک

یکی از مشکلاتی که هم اکنون بشر با آن دست و پنجه نرم می‌کند شرایط بد آب و هوایی است. به همین دلیل تلاش فراوانی شده تا مصرف انرژی کاهش یابد تا بشود گرمایش زمین را مهار کرد، اما به دلیل نیاز بشر برای رشد و همچنین تامین نیازها، مصرف انرژی همچنان ادامه داشته و نه تنها کاهش نیافته بلکه در حال افزایش نیز هست.

با این شرایط تنها راهی که برای دانشمندان و مهندسین باقی می‌ماند تغییر انرژی مصرفی بشر به انرژی پاک است. با پیشرفت تکنولوژی هزینه ساخت و تولید انرژی خورشیدی از سال ۱۹۷۷ تاکنون چیزی در حدود ۹۹.۵ درصد کاهش داشته است. هزینه ساخت توربین‌های بادی نیز کاهش یافته و با توسعه ساخت توربین‌های بادی، آمریکا توانسته در دهه گذشته یک سوم انرژی مورد نیاز خود را از این طریق برطرف سازد. سازمان‌های آینده نگر نیز اقداماتی مانند آنچه دولت آمریکا انجام داده است در دستور کاری خود قرار داده‌اند و اگر چنین اقداماتی ادامه داشته باشد می‌توان انرژی پاک را جایگزینی مناسب و ارزان قیمت برای سوخت‌های فسیلی دانست.

کمپانی تسلا در حال ساخت خودروهایی است که عملکرد بالایی دارند و از انرژی پاک به جای سوخت فسیلی استفاده می‌کنند. این کمپانی در حال ساخت پایگاه‌های شارژ الکتریکی در سرتاسر دنیا است تا برای جایگزینی خودروهای الکتریکی با خودروهای بنزینی زمینه‌سازی کند.

تکنولوژی های آینده

امید فراوانی وجود دارد که انرژی پاک به زودی بتواند جهانی شود و دولت‌‌های بیشتری را مشاهده کنیم که اقدام به تولید انرژی پاک کرده و شهروندان خود را تشویق به استفاده از این انرژی بکنند، برای مثال در ژاپن ایستگاه‌های شارژ خودرو از ایستگاه‌های بنزینی بیشتر شده است. آلمان نیز به قدری در تولید انرژی تجدید پذیر پیشرفت کرده که می‌تواند بیشتر از مصرف خود انرژی پاک تولید کند.

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

یکی از مواردی که بی‌شک دنیای ما را متحول خواهد ساخت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی است. پردازنده‌های کامپیوتر توانسته‌اند به سرعتی برسند که برای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی مناسب باشند. کمپانی‌هایی مانندفیسبوک، گوگل، اپل و مایکروسافت نیز میلیاردها دلار بر روی این دو تکنولوژی سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا بتوانند آنها را هرچه بهتر کرده و استفاده از آنها را برای کاربر راحت‌تر کنند.

شاید در حال حاضر کاربران به این فکر کنند که از این دو تکنولوژی می‌شود تنها برای بازی‌های رایانه‌ای استفاده کرد، اما باید در نظر داشته باشید که بازی‌های رایانه‌ای تنها بخش کوچکی از قابلیت‌هایی خواهد بود که واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به کاربران ارائه خواهند کرد. از این دو تکنولوژی می‌توان استفاده‌های مختلفی داشت که برای مثال می‌شود به موارد آموزشی اشاره کرد.

کلاه ایمنی واقعیت افزوده

از ملاقات دوستانتان در یک محیط مجازی گرفته تا کار کردن گروهی با همکاران خود از سراسر دنیا، می‌تواند ذره‌ای از آنچه باشد که واقعیت افزوده و واقعیت مجازی برای ما هدیه خواهند آورد. فرض کنید به جای رفتن به پیش دکتر، با استفاده از یک هدست و سنسورهایی که به بدن خود متصل می‌کنید دکتری بتواند شما را ویزیت کرده و سپس بیماریتان را تشخیص داده و داروی مورد نیازتان را برای شما ارسال کند.

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی از جمله تکنولوژی‌هایی هستند که علاقه‌مندان به فیلم‌های علمی تخیلی سال‌ها است آرزوی محقق شدنشان را دارند.

پهپادها و اتومبیل‌های پرندهجاده‌ها؟ ما به دورانی داریم می‌رسیم که دیگر نیازی به جاده‌ها نخواهیم داشت.


دکتر امت براون
جی‌پی‌اس ابتدا یک تکنولوژی بود که برای ارتش ساخته شد، اما به جایی رسیده‌ایم که تاکسی‌ها نیز از این تکنولوژی بهره می‌برند. پهپاد‌ها نیز مانند این تکنولوژی ابتدا برای ارتش ساخته شدند، اما می‌شود به مسابقاتی راه یافت که با استفاده از پهپادتان باید شرکت کرده و برنده مسابقه شوید. از پهپادها استفاده‌های فراوانی می‌توان داشت، برای مثال می‌شود از آنها برای شناسایی آسیب دیدگان در بلاهای طبیعی استفاده کرد.

آمازون و گوگل نیز به دنبال ساخت پهپادهایی هستند تا بتوانند اجناس خریداری شده را به صاحبانشان تحویل دهند. استارتاپ زیپ‌لاین نیز از پهپادها برای ارسال دارو به مناطقی که امکان ارسال با خودرو نیست استفاده می‌کند.

استارتاپ‌های جدیدی نیز شروع شده‌اند که بر روی خودروهای پرنده کار می‌کنند. دو عدد از این استارتاپ‌ها توسط لری پیج، موسس گوگل تاسیس شده‌ است.

تکنولوژی های آینده

خودروهای پرنده از همان تکنولوژی استفاده کرده‌اند که در پهپاد‌ها می‌توان یافت البته با این تفاوت که سعی شده به قدری بزرگ و پیشرفته باشند که بتوانند انسان‌ها را نیز جا به جا کنند. به لطف مواد استفاده شده برای ساخت، باتری و نرم‌افزار، خودروهای پرنده می‌توانند نسبت به هواپیما و هلیکوپترهای کنونی بسیار مقرون به‌صرفه‌تر باشند.

هوش مصنوعی شاید نیاز به صد سال باشد تا یک کامپیوتر بتواند انسان‌ها را در بازی Go شکست دهد.


روزنامه نیویورک تایمز – ۱۹۹۷
هوش مصنوعی به لطف الگوریتم‌های جدید، رشد وسعت اطلاعات جمع‌آوری شده و افزایش سرعت محاسبات کامپیوترها توانسته در دهه‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته باشد. هوش مصنوعی را تقریبا می‌توان در هر زمینه‌ای به کار برد، برای مثال در عکاسی قابلیتی وجود دارد که به لطف آن می‌شود عکس ثبت شده را تبدیل به تابلوی نقاشی کرد.

گوگل هوش مصنوعی ساخته که در پایگاه داده استفاده می‌شود و با تنظیم انرژی مصرفی می‌تواند صدها میلیون دلار صرفه‌جویی کند.

در صورتی که بخواهیم آینده هوش مصنوعی را به زبانی ساده بیان کنیم مانند آنچه در انقلاب صنعتی رخ داد و انسان‌ها به لطف ماشین آلات از انجام وظایف فیزیکی رها شدند، هوش مصنوعی نیز ما را از انجام وظایف هوشی رها خواهد کرد تا بشر بتواند به جای سپری کردن وقت خود در انجام کارهای یکنواخت و روزمره به دنبال اکتشافات جدید برود.

بعضی از مردم نگران هستند که هوش مصنوعی می‌تواند شغل‌های زیادی را حذف کند. البته باید گفت که همیشه یک تکنولوژی جدید باعث می‌شود روش‌های قدیمی کنار گذاشته شده و به همراه آنها، مشاغل مرتبط با آنها نیز حذف گردد، اما در نظر داشته باشید که همراه این تکنولوژی‌های جدید، مشاغل جدیدی نیز ایجاد می‌شود که مرتبط با آنها هستند، برای مثال با تولید کامپیوترهای شخصی شغل‌های مختلفی نیز رشد کردند که از جمله می‌توان به طراحی گرافیکی اشاره کرد.استاد بازی Go توسط هوش مصنوعی گوگل مغلوب شد.


روزنامه نیویورک تایمز – ۲۰۱۶
البته شرایط کنونی با گذشته متفاوت است. احتمال اینکه یک شغل با تحول دچار شود بسیار بیشتر از این است که شغل جدیدی جایگزین آن گردد، برای مثال میلیون‌ها نفر به عنوان تولیدکنندگان اپلیکیشن فعالیت می‌کنند و با پیشرفت هوش مصنوعی، جنبه جدیدی به شغل آنها اضافه خواهد شد تا بتوانند از قدرت فوق العاده بالای هوش مصنوعی هرچه بهتر در اپلیکیشن‌های خود استفاده کنند.

امروزه مشاغلی مانند توسعه دهندگان اپلیکیشن، هدایت کنندگان پهپاد و بازاریابان شبکه‌های اجتماعی، مشاغلی هستند که کمتر کسی می‌توانست در دهه‌های اخیر به وجود آنها فکر کند، چه برسد به اینکه کسی بتواند از این طریق درآمد نیز داشته باشد. این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت و ما شاهد افرادی خواهیم بود که دارای مشاغلی مرتبط با هوش مصنوعی هستند.

ابرکامپیوترهای جیبی برای همهمن یک اتومبیل پرنده می‌خواستم و تنها چیزی که داشتم روشی بود که تمام دنیا بتوانند توسط کامپیوترهای قدرتمند جیبی در یک لحظه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.


فریزر اسپیرز - 2013
تا سال ۲۰۲۰ تقریبا ۸۰ درصد از بزرگسالان کره زمین دارای تلفن هوشمند متصل به اینترنت خواهند بود. یک آیفون 6 دارای دو میلیارد ترانزیستور است، چیزی در حدود ۶۲۵ برابر بیشتر از آنچه در کامپیوترهای پنتیوم اینتل در ۱۹۹۵ وجود داشت. امروزه گوشی‌ها چیزی هستند که می‌توان به آنها لقب ابرکامپیوتر را داد.

تکنولوژی های آینده

در عکس بالا می‌توانید تفاوت جمعیتی که در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۱۳ به تماشای پاپ رفته بودند را مشاهده کنید. این قابلیتی است که گوشی‌های هوشمند مجهز به اینترنت به کاربران معمولی داده است، چیزی که تا مدت زمانی قبل تنها در اختیار ثروتمندان و افراد مخصوصی قرار داشت.در حال حاضر شهروندی که در کنیا زندگی می‌کند ارتباطات بهتری با موبایل نسبت رئیس جمهور آمریکا در ۲۵ سال گذشته دارد. اگر او با گوشی خود از گوگل استفاده کند می‌تواند به اطلاعاتی بیشتر از آنچه رئیس جمهور آمریکا در ۱۵ سال پیش می‌توانست دست پیدا کند در اختیار بگیرد.


پیتر دیاماندز
ارز رمزگذاری شده و بلاک چین‌ها

پروتکل‌ها را می‌توان نبض‌های اینترنت خواند. هرچند بیشتر این پروتکل‌هایی که در حال حاضر ما از آنها استفاده می‌کنیم در دهه‌های گذشته توسط آکادمی‌ها و دولت‌ آمریکا طراحی شده است. از آن پس توسعه پروتکل‌ها متوقف شد و توسعه دهندگان به سمت توسعه شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیام رسانی رفتند.

تکنولوژی ارز رمزگذاری شده و بلاک چین‌ قرار است این روند را تغییر دهد و با شکل دادن به یک کسب و کار جدید، پروتکل‌های جدیدی برای اینترنت بسازد. تنها در همین سال، صدها میلیون دلار برای توسعه پروتکل‌های مبتنی بر بلاک چین هزینه شد.اگر از مردمی که در سال ۱۹۸۹ زندگی می‌کردند می‌پرسیدید که برای بهتر شدن زندگی به چه چیزی نیاز دارند احتمالا به این موضوع اشاره نمی‌کردند که یک شبکه غیر متمرکز که از گره‌های اطلاعاتی تشکیل داده شده و می‌تواند توسط هایپرتکست‌ها لینک شود.


Farmer & Farmer
پروتکل‌های مبتنی بر بلاک چین‌ها نیز دارای قابلیت‌هایی هستند که پروتکل‌های قبلی نداشتند، برای مثال افریوم (Ethereum) یک پروتکل مبتنی بر بلاک چین است که می‌شود از آن برای ساخت قراردادهای هوشمند و پایگاه‌های داده قابل اعتماد استفاده کرد که در برابر خطرات در امان است.

آموزش آنلاین

در حالی که شهریه دانشگاه سر به فلک کشیده است، هر کسی می‌تواند به لطف یک گوشی هوشمند در هر زمینه‌ای به صورت آنلاین آموزش ببیند و به مطالب درسی و آموزشی به صورت مجانی دسترسی داشته و آن را با کیفیت بالا مشاهده کند.

دانشنامه بریتانیکا در گذشته ۱۴۰۰ دلار قیمت داشت. حال هر شخصی می‌تواند با استفاده از یک تلفن هوشمند به ویکی پدیا دسترسی داشته باشد، آن هم به صورت مجانی. شما در گذشته نیاز به ثبت نام در کلاس‌های برنامه نویسی داشتید یا می‌بایست کتاب‌های آموزشی خریداری می‌کردید تا بتوانید برنامه نویسی را فرا گیرید، اما در حال حاضر می‌توانید از Stack Overflow که جامعه‌ای تشکیل یافته از بیش از چهل میلیون برنامه نویس است به راحتی برنامه نویسی را یاد بگیرید.

شبکه‌های اشتراک‌گذاری مانند یوتیوب نیز دارای میلیون‌ها ساعت ویدیوهای آموزشی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید هر آنچه می‌خواهید را یاد گرفته و دیگر نیازی به پرداخت شهریه کلاس‌های آموزشی نداشته باشید. از پول مهمتر زمان است که در این‌گونه یادگیری تماما به نفع شما خواهد بود.

 برای یادگیری یک درس، شما باید ساعت‌های خاصی از روزهای هفته به موسسه‌ای رفته و به یادگیری درس مورد نظرتان بپردازید، اما در یادگیری اینترنتی دیگر این مشکل را نداشته و خودتان قادر به تنظیم زمان‌هایی که علاقه ‌دارید درس مورد نظرتان را فرا بگیرید خواهید بود.

کیفیت آموزش آنلاین نیز نسبت به سال‌های گذشته به مراتب بهتر شده است. برای ۱۵ سال گذشته، دانشگاه MIT توانسته بیش از ۲۰۰۰ دوره آموزشی تهیه کرده و در فضای مجازی قرار دهد.

البته باید در نظر داشت که MIT از هر نظر نسبت به رقبای خود جلوتر است و انتظار می‌رود در دهه‌ای که رو به روی خود داریم شاهد فعالیت گسترده دیگر دانشگاه‌ها نیز در فضای مجازی باشیم.

اغذیه بهتر به کمک علم

زمین با مشکلی جدی رو به رو است و در حال حاضر زمین‌های قابل کشت و همچنین آب مناسب برای زراعت نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است. از مهمترین دلایل نیز افزایش هر روزه تقاضا است که به خاطر رشد روز افزون جمعیت، تقاضا برای خوراک نیز افزایش می‌یابد. از طرفی سیستم تولید غذا نیز بسیار ناکارآمد است. برای تهیه یک تکه گوشت نیاز به ۱۷۹۹ گالن آب است که رقمی حیرت آور به نظر می‌رسد.

خوشبختانه تکنولوژی‌های متعددی در حال توسعه هستند که می‌توانند تولید مواد غذایی را بهینه سازند، برای مثال کارآفرینان در حال توسعه محصولات غذایی جدیدی هستند که خوشمزه و مقوی بوده و همچنین به حفظ منابع طبیعی نیز کمک می‌کنند. در استارت آپی به نام غذای غیرممکن، گوشتی تولید شده که مزه‌‌ و بویی مانند نمونه واقعی دارد، اما در واقع از گیاه تولید شده است.

تولید این گوشت به ۹۵ درصد زمین کمتر و ۷۴ درصد آب کمتر برای تولید نیاز داشته و همچنین ۸۷ درصد گاز گلخانه‌ای کمتری تولید می‌کند. در استارت آپ‌های دیگر می‌توان به تولید شیر مصنوعی اشاره کرد که از گیاه‌ها تهیه شده است، همچنین تخم مرغ مصنوعی نیز یکی دیگر از اهداف دانشمندان بوده و قصد دارند محصولی مشابه نمونه واقعی تولید کنند.

بعضی از این محصولات با استفاده از اصلاح ژنتیکی تولید می‌شوند، یک تکنیک قدرتمند علمی که متاسفانه به اشتباه خطرناک خوانده می‌شود. طبق مطالعات سازمان Pew، نزدیک به ۸۸ درصد از دانشمندان معتقد هستند که اصلاح ژنتیکی خطرناک نیست.

یکی دیگر از روش‌های تولید محصولات غذایی، تولید آنها در گلخانه‌ها است. به لطف پیشرفت در تولید انرژی خورشیدی، حسگرها، نور مصنوعی، رباتیک و هوش مصنوعی، می‌توان در گلخانه‌ها به کاشت محصولات مختلف پرداخت.

نسبت به روش سنتی، در روش گلخانه‌ای چیزی در حدود ۱۰ برابر کمتر به آب و زمین برای زراعت نیاز است. محصولات تولید شده در گلخانه‌ها وابسته به آب و هوا نبوده و همچنین نیازی به سم برای جلوگیری از آفت‌زدایی ندارند.

تکنولوژی های آینده

داروهای کامپیوتری

تا چندی پیش از کامپیوترها برای تحقیق و توسعه داروها استفاده می‌شد. امروزه دانشمندان قصد دارند با ترکیب علوم کامپیوتری و داروسازی به دستاوردهای شگرفی برسند.

برای مثال در ۱۵ سال گذشته نزدیک به سه میلیارد دلار پول نیاز بود تا بتوان ژن انسانی را مرتب‌سازی کرد. هرچند همین اقدام در حال حاضر به چند هزار دلار کاهش یافته و در ادامه ارزان‌تر نیز خواهد شد، به نحوی که مرتب‌سازی ژن‌ها به یکی از روتین‌های داروسازی تبدیل می‌گردد.

مرتب‌سازی ژن مسبب دست یافتن به اطلاعات گسترده‌ای می‌شود که این عمل در حال حاضر توسط نرم‌افزارهای تحلیلگر صورت می‌گیرد. یک اپلیکیشن ساخته شده که با تحلیل نمونه خون می‌تواند سرطان را شناسایی کند. دانشمندان قصد دارند در آینده اپلیکیشن‌هایی را طراحی کنند که به لطف آنها بتوانند بهترین راه درمان برای یک بیماری را شناسایی کنند.

یکی دیگر از فواید ترکیب علوم کامپیوتر با علوم پزشکی، ساخت اندام مصنوعی است که در آینده می‌شود اندامی ساخت که فوق العاده شبیه به اندام واقعی انسان بوده و عملکردی مشابه با آنها داشته باشند و کاربر بتواند با ذهن خود اندام مصنوعی را کنترل کند.

کامپیوترها در شناسایی بیماری‌ها و تحلیلشان نیز بسیار موثر واقع شده‌اند. یک هوش مصنوعی توانسته با مطالعه بیست میلیون گزارش بیماری سرطان، الگوهایی را یافته و بیماری نادری را شناسایی کند که دکترها نتوانسته بودند آن را شناسایی کنند.

عصر جدیدی در فضا

از شروع دهه ۵۰ میلادی تاکنون، بیشتر سرمایه مورد نیاز برای مطالعات فضایی را دولت‌ها در اختیار محققان قرار داده‌اند. هرچند در گذر زمان این بودجه با کاهش رو به رو بوده است، برای مثال دولت آمریکا بودجه ناسا را از ۴.۵ درصد از بودجه فدرال در دهه ۶۰ میلادی به ۰.۵ درصد از بودجه فدرال در زمان فعلی رسانده است.

خبر خوب این است که کمپانی‌های خصوصی این خلاء را پر کرده‌اند. این کمپانی‌ها در محدوده‌های وسیعی در حال عرضه خدمات و محصولات هستند که می‌توان به ایستگاه‌های پرتاب موشک، تحقیقات علمی، ارتباطات پیشرفته و ماهواره‌های تصویربرداری اشاره کرد.

مشهورترین کمپانی خصوصی فعال در زمینه هوا و فضا، کمپانی اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک است که توانسته تاکنون چندین راکت را به فضا ارسال کرده و به سلامت به خانه برای استفاده مجدد بازگرداند.

تکنولوژی های آینده

احتمالا جذاب‌ترین شرکت خصوصی Planetary Resources است که سعی می‌کند پیشگام در یک صنعت جدید باشد: استخراج مواد معدنی از سیارک‌ها.

اگر اقدامات این شرکت خصوصی با موفقیت رو به رو شود باعث خواهد شد که شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران متعددی در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند و همین امر به توسعه تکنولوژی‌های جدید ختم خواهد شد.

اینها تنها چند تکنولوژی فوق العاده هستند که در حال توسعه بوده و در دهه‌های آینده شاهد تکامل آنها خواهیم بود. سال ۲۰۱۶ شروعی است بر یک عصر شگفت انگیز. همانطور که کوین کلی گفته است:


اگر سوار بر ماشین زمان شده و به ۳۰ سال بعد سفر کنید و از آن زمان نگاهی به تاریخ بیندازید مشاهده خواهید کرد مهم‌ترین محصولاتی که مردم آن زمان استفاده می‌کنند تا سال ۲۰۱۶ اختراع نشده بودند. مردم در آینده به تکنولوژی‌هایی که از آنها استفاده می‌کنند نگاه کرده و به شما می‌گویند: در زمان شما اینترنت بود؟

بنابراین حقیقت این است که در حال حاضر سال ۲۰۱۶ بهترین زمان برای استارتاپ‌ها است. در طول تاریخ زمانی به مناسبی حال حاضر نبوده تا بتوان اختراع یا اکتشافی را به نام خود ثبت کرده و در ذهن آیندگان ماند.


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 100


بنیاد آینده‌نگری ایرانجمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

+ درس از تاریخ فرهاد یزدی

+ ورشکستگی بازار ایدئولوژیک (1)  فرانسیس ساندرز

+ دانایی، فلسفه و علم رضا داوری اردکانی

+ «دومین رویارویی» شناورهای سپاه با ناوهای آمریکایی طی یک هفته 

+ از این به بعد ربات‌ها زباله‫ها را جمع می‫کنند شاهراه اطلاعات

+ کتاب قانون اساسی زمینشهر منتشر شد: اکرمی، موسی

+ اعتراف : ۲۲ بهمن روز چیرگی کفر بر ایمان بود. 

+ استفان هاوکینگ: محبوبیت ترامپ غیرقابل توضیح است و برکزیت بوی فاجعه می دهد 

+  

+ ۱۱ نشانه از آینده هیجان انگیز تکنولوژی 

+ پیش‌بینی زندگی انسان در دو قرن آینده. میثم لطفی

+ سنت حقوقی مسلمانان و چالش برابری جنسیتی دکتر زیبا میرحسینی

+ تفاوت آیند ه پژوهی و آینده نگری  

+ سلسله بحثهایی برای خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی(10) 

+ سلسله بحث هایی برای خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی(9) 

+ سلسله بحثهایی برای خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی(8) 

+ سلسله بحث های خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی (7) 

+ آسمان بر ما جفا نکرده است دکترمحسن رنانی

+ زندگی در سیاره اورانوس 

+ جامعه اطلاعاتى: زمينه اقتصاد فراملّى و پيامدهاى آن.  ويليام. اچ. ملودى

+ آینده آزمایی شراره عاضدی تهرانی

+ آسیب شناسی کم جانی علم اقتصاد در آکادمی ایران  دکاتیر محمد فاضلی و محسن رنانی

+ نيروي كار فناوري اطلاعات 

+ فلسفه در محکمه ایدئولوژي دکتر رضا داوری اردکانی

+ بی توجهی به مسؤولیتهای اجتماعی، بر شاخه نشستن و بن بریدن است پروفسور محمدرضا سرکار آرانی

+ تجارت قرن بیست و یکم رابرت تی کیوساکی

+ کتاب «آینده ذهن» منتشر شد 

+ قربانیان عید قربان و چالش قدرت در خاندان ال سعود رضا علوی

+ گیدنز؛ مدرنیسم، پست‌مدرنیسم و راه سوم  فرهاد بذرافکن

+ تبیین خانواده‌ی دموکراتیک در نظریه‌ی راه سوم گیدنز نسرین قوامی

+ آﻳﻨﺪهﭘﮋوﻫﻲ و ﻋﻠﻮم اﻧﺴﺎﻧﻲ: ﺑﺮرﺳﻲ ﻣﺴﺄﻟﺔ ﺳﻨﺎرﻳﻮﻫﺎي ﻫﻨﺠﺎري ﺟﻤﻴﺰ اوﮔﻴﻠﻮي

+ نقش رسانه‌ها در توسعه همه‎جانبه کشور محمدحسن آغاز

+ آینده‌ پژوهی و آینده شناسی نیاز مبرم مدیریت توسعه ملی 

+ آینده در تصرف رسانه‌های مجازی 

+ جهانی شدن و تنوع فرهنگ مترجم: وحیدرضا نعیمی

+ انقلاب فناوری در افغانستان ترجمه: نسترن صائبی

+ قدرت روابط انسانی  کوین جویس، مترجم: سیما مهذب حسينيان

+ چگونه مديري با اعتماد به نفس باشيم؟ ناديا گودمن - مترجم: زهرا آزموده

+ آينده نگري بحران امير محمدي

+ خلاصه کتاب ساختار انقلاب های علمی توماس کوهن حجت غلام زاده

+ دوراندیشی در فناوری 

+ چرا دورانديشي؟ 

+ كارآفريني ديجيتال، روند غالب دهه‌هاي آينده محمد علي آذري نيا

+ تشریح فرآیند تاریخی موضوع درایران 

+ نگاهي ديگر به مديريت زمان مترجمان: حسن قربانی ،حسن خسروی

+ ورود به دنیای دیجیتال جاناتان فیلدز

+ نقش دولت‌ها در قرن ارتباطات و فناوری اطلاعات  ترجمه: نیما کاووسی

+ مهارت‌های قرن بیست و ‌یکم ترجمه دکتر فریده مشایخ

+ نفت، امنیت و سیاست: آیا چین آمریکا را در خلیج فارس به چالش می‌کشد؟ گزارش راهبردی اندیشکده دانمارکی

+ هوش مصنوعی مثل هميشه پيچيده‌ است یوآب جکسون

+ این ژل خون‌ریزی شما را بلافاصله قطع می‌کند جو لاندولینا

+ فلسفه تاريخ و جهاني شدن بن درفمن

+ مدیران شایسته وتحول سازمانی مهشید باستانی پور مقدم

+ نقش مديريت دانش در آموزش عالي فاطمه شعيبي- سيد محمود هاشمي

+  

+ تحولات تکنولوژی و ماهیت مشاغل در عصر اطلاعات و ارتباطات جرمی ریف کین

+ رقص تغییر در عصر نوین 

+ رهبری در عصر فرانوگرایی مترجم: عبدالصمد خدامی

+ جهانی شدن و هویتِ قومی در ایران 

+ جهانی شدن فرهنگ، هویت گل محمدی، احمد

+ ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺷﺪﻥ - ﺑﺨﺖ ﺑﺎ ﺷﺠﺎﻋﺎﻥ ﻳﺎﺭ ﺍﺳﺖ ﻟﺴﺘﺮ ﺗﺎﺭﻭ

+ ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺷﺪﻥ، ﻓﻨﺎﻭﺭﻱ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﻭ ﭼﺎﻟﺸﻬﺎ ﺁﻗﺎﺯﺍﺩﻩ، ﺳﺎﺭﺍ- ﺣﺴﻴﻦ ﻣﺒﺎﺭﻛﻲ

+ مقدمه و فصل اول کتاب جامعه ي دانايي و پرسش هاي پژوهشي آينده ايلكا تومي

+ توسعه پایدار، توسعه انسانی و اشتغال دانش آموختگان جواد پورکریمی

+ آموزش عالی و گذار به جامعه مبتنی بر دانایی 

+ جهانی شدن و چالش های فراروی دولت محمد ندیری

+ انقلاب اطلاعاتي و ساختار نظام دموكراتيك جهاني دونالد – چنفيلد

+  

+ آسیب اجتماعی چیست و با آن چه باید کرد؟  سعید معیدفردر

+ از انقلاب بهمن چه ميتوان آموخت ؟ نشست پالتاکی اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران

+ لباس های تمیز، اقیانوس های کثیف مترجم: فرناز حیدری

+ مخاطرات افزایش تعداد شهرهای بزرگ  جرمی ریفکین

+ کار از راه دور فرصتی نوین در دنیای دیجیتال حوریه سادات برهانی

+ نگاه امنیتی نمي‌گذارد شکاف دیجیتالی از بین رود  محیا برکت

+  

+ جستاری در تاریخچه، مبانی و شاخه‌های علم هوش مصنوعی‌ 

+ گلوبالیسم یا جهانی شدن  

+ دنیای آینده با نانو تکنولوژی  

+ «انسان سالاری»، محور جامعه اطلاعاتی  

+ نابرابری اطلاعاتی; مسئله جامعه اطلاعاتی- 3 سیـد عـلی نـاظـم زاده

+ نابرابری اطلاعاتی; مسئله جامعه اطلاعاتی - 2 سیـد عـلی نـاظـم زاده

+ کرمی: رهبری جنبش محدود به خاتمی، موسوی و کروبی نیست  هانا کاویانی

+ افرادی با هوش‌های متفاوت مترجم: رزیتا شاهرخ

+ سرعت و دقت رایانه در راه رسیدن به توان انسانی پارسا ستوده‌نیا

+ جاه‌طلبانه‌ترین نظریه در فیزیک بنیادی ریچارد - دیوید

+ نوآوری؛ کلید توسعه دانایی محور دکتر شهرام یزدانی

+ World Politics h

+ چند قدم در اینترنت مترجم: میثم لطفی

+ دنیای اوباما مترجم : محمد امین خرمی

+ بی‌سوادی نوین مهدی صمدی

+ گام‌های جدید فناوری در سازمان‌های قضایی  مترجم: ميثم لطفي-

+ گام‌های جدید فناوری در سازمان‌های قضایی  مترجم: ميثم لطفي-

+ چهار گام در راه رسیدن به دولت الکترونیک کیاون دستمالچی

+ در ایالت نیوجرسی، تحریم های تازه ای علیه ایران تصویب شد -

+ ایران دیگر یکی از پنج مبدا پناهجویان ایرلند نیست -

+ محدوديت های تازه برای دانشجویان ایرانی در هلند -

+ ایران به پرداخت نیم میلیارد دلار غرامت محکوم شد -

+ هشدار آمریکا درباره سفر به ايران -

+ برای نخستين بار یک بشکه نفت، ۱۰۰ دلار معامله شد -

+ جواهری و حسين خواه از زندان آزاد شدند  .info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995