Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


پروفسور سرکار آرانی : “چرا” شروع یادگیری است

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[19 Mar 2015]   [ ]

 نشست نیم روزه علمی پیرامون “مدرسه؛ دغدغه های دیرین، دیدگاههای نوین، چشم انداز آینده” توسط «انجمن مطالعات برنامه درسی ایران» و با همکاری و میزبانی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار گردید.

این نشست که با حضور، جناب استاد پروفسور  محمدرضا سرکار آرانی و مهندس مهدی نوید ادهم رئیس شورای عالی آموزش پرورش برگزار گردید شامل ۲ میزگرد با موضوعات “مدرسه، محور تحول” با حضور پروفسور محمدرضا سرکار آرانی (سخنران جلسه)، دکتر محمود مهرمحمدی، دکتر محمود امانی تهرانی و «هنر استدلال به عنوان کارویژه فرهنگی آموزش» با حضور پروفسور محمدرضا سرکار آرانی (سخنران جلسه)، دکتر نعمت الله فاضلی و مهندس مهدی نوید ادهم و خانم دکتر نیکنام برگزار گردید. دکتر علیرضا صادقی نیز مسئولیت این میزگرد را برعهده داشتند.


پروفسور محمدرضا سرکار آرانیجا دارد از انجمن مطالعات برنامه درسی ایران نیز تشکر کنم، چرا که فارغ از افزایش آگاهی ها ی علمی، یک نشاط روحی و فکری در میان حاضران نشست و نیز کسانی که گزارشات این نشست را می خوانند به وجود آمده و می آید که بدون شک در اثر هم افزایی جامعه تعلیم و تربیت در اینگونه نشست ها و روشنگری درباره ی آینده ای است که باید به درستی طی شود. همچنین از شخصیت علمی و اخلاقی اساتیدی که در این نشست حضور یافتند و از جمله پروفسور آرانی تشکر می کنم که با تعلق و تعهد و به دور از هرگونه نگاه منفی، با دیدی مثبت و روشنگرانه این نشست را برگزار نمودند، باشد که اینگونه حرکات پیوسته و همیشگی باشد.

آقای پروفسور محمدرضا سرکار آرانی در آغاز این نشست بیان کردند: انتظار ما از مدرسه به انتظارمان از جامعه مربوط می گردد، ما باید ببینیم چه جامعه ای می خواهیم “building society” سپس مدرسه همان جامعه را برای ما می سازد.

ایشان خاطر نشان کردند: ما نیازمند کشش “Tension” دانش آموزان، خانواده و جامعه به آموزش و تربیت هستیم، مکررا از بنده سؤال می شود که “کدام مدرسه خوب است؟ ” یعنی ما می خواهیم مسئولیت آموزش و پرورش فرزندانمان را به معلم و مدرسه بسپاریم و مبلغی بپردازیم و موضوع را تمام شده بدانیم درحالیکه اینچنین نیست و باید یک علاقه، حوصله و تعهد به آموزش در میان خانواده، مدرسه و جامعه وجود داشته باشد و آنها کاملا به هم متصل باشند.

پروفسور سرکار آرانی با بیان اینکه تعلق اجتماعی پیش نیاز تعلیم و تربیت است، سازه های فرهنگی، فکری، اجتماعی، سیاسی و … را پیش نیاز این تعلق دانستند و تأکید کردند که این عامل محور مدارس فردا است.

وی با بیان اینکه پیشرفت نیازمند “بازار اندیشه” است خاطر نشان کرد: تئوری از تئاتر می آید، وقتی صحبت از تئوری می کنیم مانند صحنه تئاتر نقش ها و اندیشه های مختلف و مخالفی حضور دارند که “بازار اندیشه” را می سازند و آنچه که ما بیشتر بدان نیازمندیم، رویکرد است یعنی وارد عمل شدن.

پژوهشگر برگزیده “انجمن توسعه علم ژاپن” در بخش دیگری از سخنانش گفت: سطح، نوع، جنس، دیالوگ و سبک گفتگو در نزاعهای جوامع مشخص کننده ی موقعیت و سطح پیشرفت آن جوامع است، با توجه به این نشانه ها می توان موقعیت و ایستگاهی که هر جامعه در آن است را ارزیابی نمود. مثلا در ژاپن نزاعی درگرفته است به نام “Hybrid Train” یعنی قطار هیبریدی، قطاری که هر واگنش یک موتور دارد و تنها لوکوموتیو، کشنده ی دیگر واگن ها نیست، چندگانه سوز، پاک، کم مصرف، هوشمند و محافظ مسافرین است، این قطار تمثیلی از جامعه پیشرفته است جامعه ای که همه در آن فکر و نقد می کنند، همه در حال یادگیری و اصلاح و پیشرفت هستند و مسئولیت پذیرند. مفهوم “تاب آوری” به این مفهوم تأکید دارد که پیشرفت و توسعه مفهومی همگانی و تلاشی جمعی است و همه باید در حال حرکت و “شدن” باشند.

استاد مدعو دانشگاه ناگویا بیان کرد: در ژاپن بیش از تعداد مقالات ISI، اینکه چند روز به مدرسه می روید و چگونه مسائلتان را از جامعه می گیرید اهمیت دارد. دکتری گرفتن مانند گرفتن گواهینامه رانندگی است، فقط شروعی برای اندیشه در عمل و بازاندیشی در آن است و بعد از گرفتن دکتری، تازه کار شروع می شود.

پروفسور سرکار آرانی بیان کردند: وقتی فراگیر به چرا، چگونه، چه زمان و چه کسی برسد، یادگیری شروع شده است و این جوانه با آموزش مشارکتی شکوفا خواهد شد، مثلا وقتی در آموزش ضرب دانش آموزی بپرسد که ” آیا پاسخ ۲×۵ با ۵×۲ فرق دارد؟ “، این سؤال با مشارکت فراگیران ادامه می یابد و توسط خودشان و به تدریج به تفاوت و نتیجه این دو حالت پی می برند، اینجاست که آموزش اثر بخش بوده و یادگیری در حال جوانه زدن است و دانش ساخته می گردد و این یعنی آموزش.

دکتر مهر محمدی، یکی از اساتید حاضر در میزگرد اول، در زمان بیان پرسش ها، این پرسش را طرح کردند که: برخی نقطه شروع تحول را حل مشکلات اقتصادی آموزش و پرورش و برخی دیگر این شروع را نیازمند تحول فکری جامعه و تغییر نگاهها به آموزش و پرورش می دانند، حال این پرسش مطرح می گردد که واقعا نقطه شروع پیشرفت در آموزش و پرورش کجاست و چگونه می توان به نقطه اوج رسید؟ دکتر سرکار آرانی در پاسخ به این پرسش فراگیر بیان کردند: پیشرفت فرآیندی شدنی است نه اتفاق افتادنی، اینکه امروز سندی برای پیشرفت آموزش و پرورش ایجاد شده است، اینکه شما امروز در این نشست شرکت کرده اید، اینکه ما امروز “کاسه ی چه کنم چه کنم” به دست گرفته ایم، اینکه معلمان برای بهتر شدن فرآیند آموزش و یادگیری تلاش می کنند، یعنی درحال پیشرفت هستیم و این همان “شدن” است. وقتی تمنای یادگیری در ما شروع شود و “زیرکی بفروشیم و حیرانی بخریم” حرکت به سمت توسعه را شروع کرده ایم. ما (معلمان و دانش آموزان) به جرأت طرح سؤال، چرا گفتن و فرار از ترس از یادگیری و پذیرش مسئولیت ناشی از دانستن نیازمندیم.

آقای دکتر سبحانی نیز که یکی دیگر از اساتید حاضر در میزگرد اول بودند بیان کردند: یکی از موضوعات جدید در آموزش و پرورش، بحث مدارس خانگی ‘Home Schooling’ است، امروز این پرسش مطرح می شود که آیا می توان مدرسه را به عنوان نهادی بیرونی حذف و خانه و خانواده را جایگزین آن نمود؟

ایشان همچنین به ذکر خاطره خود از حضور در مدرسه ای ژاپنی پرداختند و بیان کردند: کشورهای پیشرفته برنامه های درسی خود را پی در پی اصلاح، ارزیابی و بازنویسی می کنند. در این بین ژاپنی ها دارای ۲ نوع برنامه درسی آشکار و پنهان هستند. برنامه درسی آشکار که طیفی از فعالیت ها را در بر می گیرد و برنامه درسی پنهان مشخصا در دو موقعیت “زنگ ناهار” و “زنگ نظافت” با اهداف کاملا پی ریزی شده دنبال می شوند.

مدیر میزگرد اول، جناب آقای دکتر امانی بودند، ایشان نیز یکی از مشکلات پیش روی پیشرفت آموزش و پرورش کشورمان را بسته بودن درهای کلاس درس و در نتیجه عدم نقد شدن معلم دانستند و بیان کردند: چون درهای کلاس های ما بسته هستند، سیستم ما یک سیستم ایزوله است، کلاس و معلم نقد نمی شوند و نمی توان به طور مناسب و پیوسته فرآیند آموزش را بهینه سازی کرد و بصیرت معلمان به خودشان، کارشان و کلاسشان به وجود نمی آید. برای نگاه خرد و نقد شدن معلم، نیازمند مستندسازی فعالیت های معلم و کلاس هستیم و باید دسترسی به اطلاعات مدرسه آسان گردد، یکی از کارهایی که در این زمینه صورت گرفته است “جشنواره فیلم کلاس” است که باعث می شود ما به اطلاعات کلاس دسترسی پیدا کنیم. نهایتا آنکه معلم باید نگاه خرد و بصیرت داشته باشد و بتوانیم مشکلات را از درون کلاس ببینیم.

در میزگزد دوم این نشست هم کتاب “هنر استدلال” پروفسور سرکار آرانی نقد شد، در این میزگرد مهندس نوید ادهم، دکتر نعمت الله فاضلی و سرکار خانم دکتر نیکنام حضور داشتند و نقش مهم انشا در برنامه درسی مورد تأکید قرار گرفت.

آقای ادهم نیز با توجه به تجربیات خود بیان کردند: کشور ما جزو ۱۱ کشوری است که دارای خرده فرهنگ است و امروزه برخلاف گذشته، وجود خرده فرهنگ ها یک مزیت به حساب می آید نه خطر، چون موجب شناخت فرهنگ ها از هم خواهد شد.

ایشان همچنین به ناهماهنگی فرهنگ مدرسه و خانواده و در نتیجه دوگانگی رفتار و فرهنگ و ایجاد تعارض فرهنگی، فرهنگ مدرسه و فرهنگ محیط مدرسه به عنوان موضوعات مهم در راه پیشرفت آموزش و پرورش کشورمان اشاره کردند.

در بخشی دیگر از پرسش و پاسخ ها که موجب بیان برخی مواضع سیاسی شد، پروفسور سرکار آرانی همگان را به تمرکز بر روی چشم اندازها “Landscapes” و گفتگوی همراه با صلح که پیش نیازهای بازار اندیشه هستند دعوت کردند و ضعف در این موارد را از مشکلات مهم پیش روی جامعه دانستند. ایشان تفکر و سبک بیان پژوهشگر را به دور از نظر شخصی و کینه ورزی دانستند و خاطر نشان کردند: ادبیات پژوهشگر باید تفکر انتقادی “Critical Thinking” را ترویج کند، نقد با ناله کردن متفاوت است و تاکید داشتند که آموزش مدرسه ای به ما می آموزد در برابر چالش ها از گفتن “نمی دانم” بپرهیزیم. که البته این عین زیرکی است و البته ما در جهان امروز سخت به بصیرت نیازمندیم.

 

ew layer...


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایراندوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹ فوریه ۲۰۱۸

خبرهای علمی

+ پایانی با شکوه کاسینی و درس هایی برای ساکنان شهری دور پوریا ناظمی

+ چه کسی انرژی را درمان می‌کند؟ هرمز پوررستمی

+ پژوهشگران برای اولین بار مغز انسان را به اینترنت متصل کردند حمیدرضا تائبی

+ هوش مصنوعی ده سال زودتر از بروز نشانه‌ها، آلزایمر را تشخیص می‌دهد حمیدرضا تائبی

+ افزایش توانایی ذهن با نرمش مغزی 

+ تاریکی جهان یا تاریکی خرد پوریا ناظمی

+ رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟ 

+ میرزاخانی: خوش‌شانس بودم و در زمان درستی به دنیا آمدم حمیدرضا تائبی

+ چرا خوشحالی مانع خلاقیت می‌شود؟ مهسا قنبری

+ سری شبکه عصبی: انواع شبکه عصبی 1 

+ سلول‌های بنیادی به کمک درمان ناباروری می‌آیند 

+ آیا جسدی که به روش سرمازیستی منجمد شده است دوباره به زندگی بازخواهد گشت؟ 

+ آیا انسان به حداکثر طول عمر خود رسیده است؟ 

+ چرا بچه‌ها تلویزیون را بیشتر از کتاب دوست دارند؟ روح‌الله کریمی

+ ملاحظات فنی چالش ساخت کیسه‌ آفرزیس برای جداسازی سلول‌ها 

+ انقلابی که اتفاق نیفتاد! دکتر شیرزاد کلهری

+ حافظه‌های مصنوعی؛ رویـای واقعـی حمیدرضا تائبی

+ چرا افراد باهوش از چند وظیفه‌گی اجتناب می‌کنند؟ مهسا قنبری

+ اظهارنظر جنجالی ایلان ماسک: رابط مغز و کامپیوتر ضامن بقای انسان‌ها حمیدرضا تائبی

+ افسردگی اختلال ذهنی نیست؛ راه‌کار مغز برای حل مشکل است! حمید نیک‌روش

+ کامپیوتر کشف کرد انسان‌ها چگونه چهره‌ها را تشخیص می‌دهند حمیدرضا تائبی

+ محاسبات مقاوتی: برمبنای مغز انسان 

+ نور، این «ذره – موج» پُر از زیبایی و راز همنشین بهار

+ بهره‎برداری از هوش‎اجتماعی نیروی‎کار آینده به کمک فناوری  مترجم: فریبا ولیزاده

+ بازگشت از آن دنیا محمدرضا تجلی

+ شبيه‌سازي مغز در 2015. 

+ کاربرد فناوری اطلاعات در پزشکی 

+ DNA روش آینده ذخیره اطلاعات خواهد بود؟ 

+ چرا علم با بحران مشروعیت و بی‌اعتمادی روبرو است؟ 

+ علم رهایی بخش 

+ مغز و اسرار آن (جهش غول‌آسای بعدی علم – بخش نخست) پوریا ناظمی

+ چرا سفر به مریخ مهم است؟ پوریا ناظمی

+ آشکارشدن امواج جاذبه؛ لحظه‌ای مهّم در تاریخ علم  همنشین بهار

+ ذهن زیبا یا متوهم ؟ فاطمه سیارپور

+ پیش به سوي یک استراتژي دموکراتیکی براي علم ویلیام کري

+ در آینده ای نزدیک دندان ها با شیشه ترمیم می شوند 

+ کبدچرب؛ بیماری آینده 

+ توربینی که پرواز می‌کند و چند برابر توربین‌های زمینی برق تولید می‌کند. 

+ خودرو‌هایی که با هم حرف می‌زنند جواد عسگری

+ شیوه‌های نوین درمان آسیب‌های مغزی 

+ کم‌آبی؛ هشداری برای 14 کشور خاورمیانه فرناز حیدری

+ چرا مخالف شبيه سازي انساني هستم؟ جرمي ريفکين

+ تبدیل بافت سرطانی به بافت سالم در آزمایشگاه bbc

+ دانشمندان در آزمایشگاه یک مغر انسان پرورش دادند 

+ طول عمر انسان محدودیت ندارد 

+ ويتامين‌هاي کاهش و افزايش وزن 

+ ناسا از کشف شبیه‌ترین سیاره به زمین خبر داد 

+ مغزهای متصل شده موش ها، کامپیوتر ارگانیک تولید می کند رضا مولوی

+ چگونه هوش هیجانی (EQ) خود را از 6 راه افزایش دهیم ؟  شیما عنایت فرد

+ ترکیب اپتوژنتیک و MRI برای مطالعه بیماری‌های مغزی 

+ دیدن با زبان امکانپذیر شد 

+ دستم را بفشار تا بگویم چقدر زنده می‌مانی بی بی سی

+ ناسا: رسیدن به سرعتی بیش از سرعت نور هنوز در حد رویا است بی بی سی

+ پیوند قلب مُرده به انسان برای اولین بار در جهان 

+ تاثیر درآمد والدین بر آناتومی مغزی کودکان 

+ چشم مصنوعی مجهز به وای – فای ساخته شد 

+ قدرتمندترین خودروی تمام برقی جهان ساخته شد 

+ کشف ارتباط سریع فکر کردن با عملکرد نوعی ژن 

+ استفاده از سفیده‌ تخم مرغ در فرآیند تولید نانوذرات 

+ نخستین قدم برای دستیابی به شهر هوشمند 

+ ساخت نوعی نانودارو برای درمان عفونت باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها 

+ «بهبود وضعیت اخلاقی مرهون خرد و دانش است و نه فقط ادیان»  کامبیز توانا

+ تصویربرداری فوق پیشرفته از میکروب‌ها و ذرات نانو با دستاورد ساخت داخل 

+ کشف راز مهمترین ژن استخوان ساز توسط محقق ایرانی دانشگاه آلاباما 

+ کاشت حافظه مصنوعی در مغز برای به یاد آوردن خاطرات 

+ زمین آن‌قدرها هم به ماه وابسته نیست  Space

+ رمزگشایی از اسرارآمیزترین ذرات بنیادی حامد الطافی مهربانی

+ پیش‌بینی زمان مرگ با کاهش قدرت بویایی 

+ برنامه‌های سوئیس برای توسعه دیپلماسی علم (۳) 

+ شروع به کار نیروگاه تولید برق از انرژی امواج دریا 

+ مصرف شکر را به «پنج تا ده درصد» رژیم غذایی روزانه کاهش دهید 

+ آیا نظریه «بیگ‌بنگ» به چالش گرفته شده است؟ بکتاش خمسه پور

+ پروفسور سرکار آرانی : “چرا” شروع یادگیری است 

+ روزنامه نگار ی علم پوریا ناظمی

+ ویژگی های فلسفی هوش مصنوعی چیست؟  

+ پیش بینی فناوری ها و رویدادهای علمی آینده  تحریریه‌ی بیگ بنگ

+ جهانی برخاسته از هیچ! میچیو کاکو

+ یادگیری چگونه رخ می دهد؟ 

+ هوش مصنوعی و آینده ترسناک بشر 

+ ۱۱ دلیلی که شیر دیگر یک غذای جادویی نیست  نسیبه خانلرزاده

+ چگونه به ناممکن ها دست پیدا کنیم؟  

+ اختراعات تصادفی که جهان را تغییر داد جواد ارشادی

+ این درد می تواند از علایم افسردگی باشد 

+ خالکوبی هپاتیت می آورد؟ 

+ چگونه به وسیله اینترنت تحقیق کنیم؟  ربابه نصیرزاده

+ طراحی دیش‌هایی برای تولید برق، آب پاکیزه و تهویه مطبوع از خورشید 

+ ۱۴۸ فناوری و راهکار برای مدیریت بحران کم‌آبی 

+ شیمی درمانی تا ۲۰ سال دیگر منسوخ می‌شود 

+ برقراری اولین ارتباط تله‌پاتی مغز به مغز در جهان 

+ درمان درد مفصل با تغذیه مهتاب خسروشاهی‌

+ طبیعی ترین شیوه های مبارزه با درد 

+ درمان هدفمند به کمک داروهای هوشمند ایلیا امیری

+ ده پیش‌بینی درباره تحولات علمی و فنی جهان تا سال ۲۰۲۵  خبرگزاری آلمان

+ ماه به دیدار زمین می‌آید  همنشین بهار

+ خانه های چند نسلی، راه حل آلمان برای از تنهایی درآوردن مسن ترها 

+ چند پرسش و پاسخ کاربردی درباره خونریزی قلبی  

+ خبرنامه دیجیتال باشگاه آینده پژوهی وحید مطلق منتشر شد 

+ نفوذ دیجیتالی به مغز  مائده گیوه چین

+ درباره زمان، وجود، مشاهده، چیزها و اصول منطقی ریاضی - فیزیک کوانتوم وحید وحیدی مطلق

+ ابدی شدن و نامیرایی دیجیتال در سال 2045 محقق خواهد شد  info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995