Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


سخنرانی بیل گیتس درباره بیماری‌های فراگیر، بهداشت جهانی و حملات بیولوژیکی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[24 Feb 2017]   [ حمیدرضا تائبی]آینده در تسخیر اراده جهانی

 همزمان با آغاز به کار کنفرانس امنیتی مونیخ که در کشور آلمان برگزار می‌شود، اندیشمندان و صاحب‌نظران سراسر جهان به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در ارتباط با تهدیداتی می‌پردازند که ممکن است در سال‌های آتی جوامع بشری را در معرض تهدید قرار دهند. در کنفرانس امسال بیل گیتس یکی از سخن‌رانان اصلی این کنفرانس بود. او در این کنفرانس به گونه جدیدی از حملات بیولوژیکی اشاره کرد که در کمتر از یک سال قادر است بیش از 30 میلیون نفر را به کام مرگ بفرستد.

در این مقاله به طور مختصر به گوشه‌ای از صحبت‌های بیل گیتس در این کنفرانس نگاهی خواهیم داشت. بیل گیتس صحبت‌های خود را این‌گونه آغاز کرد: «نزدیک به بیست سال قبل زمانی که مصمم شدم وضعیت بهداشت جهانی را در فهرست فعالیت‌های بشردوستانه خود قرار دادم؛ تصور نمی‌کردم روزگاری از من دعوت شود در کنفرانس سیاست‌های امنیت بین‌المللی صحبت کنم.»

«اما امسال در کنفرانس امنیتی مونیخ هستم به واسطه آن‌که به این موضوع باور دارم که بسیاری از بخش‌های مختلف جهان فراتر از آن چیزی که بسیاری از مردم تصور می‌کنند با یکدیگر در ارتباط هستند. جنگ‌هایی که در مناطق مختلف جهان رخ داده وضعیت بسیار متزلزلی را به وجود آورده است که همین موضوع باعث فراگیر شدن بسیاری از بیماری‌ها می‌شود. به گونه‌ای که در بعضی موارد ممکن است امکان کنترل بر تعدادی از بیمار‌ی‌ها وجود نداشته باشد و حتا ممکن است بیماری‌های دیگری نیز شایع شوند. ابولا در سیرالئون و لیبریا، وبا در کنگو و شاخ افریقا تنها گوشه کوچکی از این معضلات بشری هستند. تقریبا همگان متفق‌القول هستند که شیوع بیماری‌ها در آینده ممکن است از پشت صفحه‌نمایش یک کامپیوتر آغاز شوند. افرادی که به دنبال حملات تروریستی هستند از طریق مهندسی ژنتیک سعی خواهند کرد یک گونه ترکیبی از ویروس آبله یا حتا شکل تغییر یافته‌تر، مسری‌تر و کشنده‌تری از ویروس آنفولانزا را طراحی کنند. این‌که با خود بگویید این موضوع یک تئوری خیال‌پردازانه است یا ماهیت تروریستی است، تفاوتی در اصل ماجرا به وجود نمی‌آورد، به واسطه آن‌که اپیدمیولوژیست‌ها بر این باور هستند که عوامل بیماری‌زایی که از طریق هوا انتشار پیدا می‌کنند قادر هستند در کمتر از یک سال بیش از 30 میلیون انسان را به کام مرگ بفرستند. این‌گونه به نظر می‌رسد که ظرف ده تا پانزده سال آینده جهان شیوع چنین بیماری را تجربه خواهد کرد.»

«شاید قبول کردن چنین دیدگاهی کمی سخت باشد، اما اگر به سال 1918 نگاهی داشته باشید مشاهده می‌کنید که ویروس کشنده انفولانزا چیزی بین 50 تا 100 میلیون انسان را به کام مرگ فرستاد. ممکن است این سوال را مطرح کنید که چگونه چنین اپیدمی بزرگی ممکن است یکبار دیگر تکرار شود. اگر امروزه مشاهده می‌کنید در تاریخ معاصر چنین بیماری‌های مرگ‌بار و فراگیری در هیچ نقطه از این کره خاکی گزارش نشده است، دلیل نمی‌شود که چنین بیماری‌های مرگباری در آینده شکل نخواهد گرفت. حتا اگر بیماری‌های فراگیر آینده در حد و اندازه بیماری آنفولانزای سال 1918 نباشند، بازهم به لحاظ اجتماعی و اقتصادی باعث آشفتگی خواهند شد.؛در مجموع دو حقیقت بزرگ در آینده پیش روی ما خواهد بود، اول آن‌که بیماری‌های فراگیر فاجعه بزرگ دیگری را برای تاریخ بشریت رقم بزنند. حقیقت دوم این است که در شاهد آینده پیروزی بزرگی در مواجه با چنین پیامدهایی باشیم؛
شیوع بیماری همچون ابولا در مراکز شهری قابل تصور نیست. اما خبر‌های خوب این است که با پیشرفت‌های حاصل شده در حوزه زیست‌فناوری، واکسن‌ها و داروهای جدیدی برای پیشگیری از شیوع گسترده بیماری‌ها ابداع شده است. این ‌داروها به ما کمک می‌کنند تا بر اوضاع کنترل داشته باشیم. تجربه نشان داده است هر دارویی که بتواند در برابر بیماری‌های فراگیر و طبیعی به یاری ما آید، این پتانسیل را دارد تا در برابر حملات بیولوژیکی نیز به ما کمک کند. برای مقابله با چنین تهدیداتی ما باید زرادخانه خود را به سلاح‌های جدیدی همچون واکسن‌ها، دارو‌ها و راه‌کارهای شناختی مجهز کنیم. واکسن‌ها این پتانسیل را دارند تا در برابر بیماری‌های فراگیر قدرتمند ظاهر شوند. اما به طور معمول فرآیند طراحی، تولید و دریافت مجوزها و تاییدهای لازم برای واکسن‌های جدید چیزی نزدیک به ده سال به طول می‌انجامد.»

«با توجه به این‌که یک عامل بیماری که از طریق هوا منتشر می‌شود به سرعت منطقه‌ای را آلوده می‌کند باید این بازه زمانی را به 90 روز یا کمتر کاهش دهیم. ماه گذشته میلادی با همکاری بخش دولتی و خصوصی موفق شدیم اتلافی به نام نوآوری اپیدمی را تاسیس کنیم. این مجموعه که CEPI نامیده می‌شود، به منظور تسریع در تولید کارآمدتر واکسن‌ها و مقابله با تهدیدات به وجود آمده است. پتانسیل بزرگی که این مرکز دارد این است که از طریق پیشرفت‌های عرصه فناوری و به ویژه ژنومیک قادر است به شکل کاملا محسوسی فرآیند طراحی و توسعه واکسن‌ها را کاهش دهد. در حقیقت، این امکان وجود دارد تا داروها و مواد ژنتیکی مصنوعی را به درون بدن انسان وارد کرد تا به سلول‌ها فرمان دهند واکسن را درون بدن خود انسان تولید کند. اگر بتوانیم این رویکرد را در ارتباط با یک بیماری با موفقیت به سرانجام برسانیم، این شانس را خواهیم داشت تا برای بیماری‌های دیگر نیز با پیاده‌سازی یکسری تغییرات از این راهکار استفاده کنیم.؛این امکان وجود دارد تا داروها و مواد ژنتیکی مصنوعی را به درون بدن انسان وارد کرد تا به سلول‌ها فرمان دهند واکسن را درون بدن خود انسان تولید کند؛
در نتیجه این امکان وجود خواهد داشت تا بیماری‌هایی همچون ایدز، مالاریا و سل را با استفاده از این تکنیک درمان کنیم. اما به این نکته توجه داشته باشید این واکسن‌ها پیش از آن‌که یک بیماری شیوع پیدا کند، باید مورد استفاده قرار گیرند. به عبارت دیگر این واکسن‌ها به منظور پیشگیری باید مورد استفاده قرار گیرند. در نتیجه در مناطقی که امکانات کمی برای مقابله با چنین بیماری‌هایی وجود دارد، مهم است که فرآیند نظارت بهبود پیدا کند. اولین گام برای حل این مشکل تقویت سیستم بهداشت عمومی در کشورهای آسیب‌پذیری است. ضروری است کشورها یک برنامه نظارت مستمر در اختیار داشته باشند تا به سرعت اطلاعات لازم برای تشخیص سریع یک بیماری را به دست آوردند. باید اطمینان حاصل کنیم کشورها اطلاعاتی که در این ارتباط به دست می‌آورند را با یکدیگر به اشتراک قرار دهند. برای این منظور کافی است آزمایشگاه‌ها در مواجه با کوچک‌ترین عامل بیماری‌زا به سرعت فرآیند شناسایی را آغاز کنند.»


«نکته دیگری که وجود دارد این است که در مواجه با بیماری‌های فراگیر باید از رویکردی شبیه به زمان جنگ استفاده شود. برای این منظور باید آمادگی لازم در برابر چنین تهدیداتی را داشته باشیم و به خوبی از این موضوع اطلاع داشته باشیم که بیماری‌ها چگونه منتشر می‌شوند، واکنش مردم در زمان شنیدن چنین اخباری چگونه است و آیا راه‌های ارتباطی، بزرگراها و در کل سیستم حمل‌ونقل این پتانسیل را دارند تا به خوبی جوابگوی شرایط بحرانی باشند یا خیر.؛در مواجه با بیماری‌های فراگیر باید از رویکردی شبیه به زمان جنگ استفاده شود؛
مسئله مهم دیگری که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد در ارتباط با مباحث مالی است. در حال حاضر این امکان وجود ندارد کشورهای فقیر را در برابر این تهدیدات محافظت کرد. برای آن‌که بتوان از همه کشورهای جهان در برابر بیماری‌های فراگیر محافظت کنیم سالانه به بودجه 3.4 میلیارد دلار نیاز است، اما متاسفانه شاهد این موضوع هستیم که هر ساله نزدیک به 570 میلیارد دلار از بابت بیماری‌ها زیان وارد می‌شود. امروزه خطر بیماری‌های فراگیر بسیار فراتر از جنگ هسته‌ای یا تغییرات جوی است. در مجموع دو حقیقت بزرگ در آینده پیش روی ما خواهد بود، اول آن‌که بیماری‌های فراگیر فاجعه بزرگ دیگری را برای تاریخ بشریت رقم بزنند. حقیقت دوم این است که در شاهد آینده پیروزی بزرگی در مواجه با چنین پیامدهایی باشیم. آن‌گاه خواهیم توانست جشن پیروزی خود را بر پا کنیم به سبب آن‌که موفق شده‌ایم بر بزرگ‌ترین چالش‌های جهان فائق آییم و جهانی امن‌تر، سالم‌تر و با ثبات‌تر را به وجود آوریم.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 100


بنیاد آینده‌نگری ایرانيكشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲ آوریل ۲۰۱۸

انسان گلوبال

+ فرهنگ جهانی چیست؟ 

+ نظم نوین جهانی 

+ «انسان سالاری»، محور جامعه اطلاعاتی. 

+ از خانه‌های زیر آب تا تور گردشگری به مریخ! 

+ پیش‌بینی جزئیات زندگی انسان در دو قرن آینده. 

+ مهارت های زندگی در قرن بیست و یکم  آسیه مک دار

+ «گردشگری»صنعتی میلیارد دلاری و استوار بر پایه ی آینده نگری پیشینیانِ فرهیخته ی ما رضا بردستانی

+ سیستم های پیچیده و تفکر سیستمی (3) – بخش پایانی دکتر همایون مهمنش

+ زندگی ما و زندگی آنها  علی دادپی

+ سیستم های پیچیده و تفکر سیستمی (2) دکتر همایون مهمنش

+ سیستم های پیچیده و تفکر سیستمی (1) دکتر همایون مهمنش

+ پیش‌بینی آینده غیرممکن شده است فرانسیس فوکویاما

+ آیندگان ما را به‌سبب کدام خطای اخلاقی ملامت خواهند کرد؟ 

+ مقدمه‌ای برای همه آینده نگری‌ها/ ضروری‌ترین علمی که در کشور ما به آن بی‌اعتنایی می‌شود رضا داوری اردکانی

+ قدرت آینده مهدی صنعت‌جو

+ از عصر اطلاعات تا عصر مولكول. مترجم : فيروزه امين

+ تفاوت‌های حیرت‌انگیز فرزندان 

+ عجیب‌ترین قوانین ترافیکی دنیا> از جریمه خودروهای کثیف تا منع راندن خودروی مشکی در روزهای خاص 

+ فناوری‌های مورد استفاده در جنگ‌های آینده چه خواهند بود؟ 

+ موج فراصنعتی چه کسانی را خواهد برد هرمز پوررستمی

+ مدیریت استراتژیک پورتفولیو پروژه ها در هلدینگها و سازمانهای بزرگ  

+ ضرورت آینده پژوهی و نگاه به آینده به عنوان نقش برجسته روابط عمومی نوین 

+ تکنولوژی علیه تبعیض اندرو فینبرگ

+ آیا فکرعبور جایگزین رمز عبور می شود​​​​​​​ سید محمد باقر نوربخش

+ جامعه اطلاعاتی, دگرگونی تکنولوژی های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و تحول در روابط انسانی۲ 

+ جامعه اطلاعاتی, دگرگونی تکنولوژی های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و تحول در روابط انسانی 

+ نمایش زندگی اجتماعی در جامعه اطلاعاتی  مانا سرایی

+ سخنرانی بیل گیتس درباره بیماری‌های فراگیر، بهداشت جهانی و حملات بیولوژیکی حمیدرضا تائبی

+ آینده نگری استر اتژی فناوری اطلاعات دکتر امین گلستانی

+ روندهای علم و فناوری در سال 2017 حمدرضا میرزایی

+ دو گروه از جوانان در برابر « قانون کار » ونسا پینتو برگردان سعید جوادزاده امینی

+ اندیشیدن به آینده نظریه اجتماعی: آری به جامعه‌شناسی محمدرضا مهدیزاده

+ نقش جامعه اطلاعاتی در تحولات فرهنگی 

+ تحلیل اقتصادی آزادی دکتر محسن رنانی

+ آیا در کارها حضور بشر لازم است؟ 

+ آینده‎پذیری: چالش اساسی آینده‎پژوهی در جهان در حال توسعه. 

+ اثرات اقتصادی جامعه اطلاعاتی در جهان 

+ چگونه انسان‌ها از صد درصد توانایی مغز خود استفاده می‌کنند حمیدرضا تائبی

+ آیا اینترنت اشیا ما را به ابر انسان تبدیل خواهد کرد؟ حمیدرضا تائبی

+ آیا سیاست می تواند از قرن 21 جان سالم به در ببرد؟. کنت میناگ

+ آینده، اکنون است ـ بخش اول آرش بصیرت

+ آینده، اکنون است ـ بخش دوم آرش بصیرت

+ سیاست‌گذاران همه کشورها خواهد بود. 

+ جهانی شدن و آموزش و پرورش 

+ دهکده ی جهانی علی خسروجردی

+ تاثیر فناوری اطلاعات بر سازمان، جامعه و فرد. 

+ آینده نگري استراتژیک مائده صداقت

+ پرسه زنی در خیابان های مجازی. داوود پنهانی

+ جهان را در 15 سال آینده چگونه می‌بینیم؟  علی نصری

+ خانواده‌های فراملی  لورتا بالداسار ، مجلیا کیلکی، لورا مرلا و رائلن وایلدینگ

+ چالش‌های دموکراسی در عصر جهانی شدن حیدرعلی مسعودی و سمانه خان‌بیگی

+ ﭼﺸﻢ اﻧﺪاز و آﻳﻨﺪه ﺟﺎﻣﻌﻪ اﻃﻼﻋﺎﺗﻲ در اﻳﺮان 

+ آینده‌ی حکومت‌داری در عصر اطلاعات جان پری بارلو

+ کار آفرینی در عصر اطلاعات وارتباطات 

+ مبحث زمان و مکان در اندیشه ی گیدنز محمد حسن شربتیان

+ استفاده از انواع تکنیک‌های توسعه خلاقیت گروهی 

+ انسان فردا : در جست وجوي ناكجاآباد وحيد شامخي

+ شخصیت فرد، سرنوشت او را رقم می‌زند محمود سریع القلم

+ دولت و نسخه جهانی شدن فرنود حسني

+ جهانی شدن و آموزش و پرورش:.حرکت به سوی شبکه های نوین ارتباطی سعید مذبوحی - مصطفی زارعی

+ فضاي سایبر به معناي فضاي گسترده ارتباطی 

+ پویایی فرهنگی جهانی شدن، اسطوره‌های فرهنگی جهانی شدن رامین مسعودی

+ جهاني شدن و مديريت راهبردي منابع انساني. 

+ مطالعات و روشهاي آینده شناسی مهرداد تقوي گیلانی ؛ دکتر محمد باقر غفرانی

+ آینده روزنامه نگاری علمی در عصر دیجیتال شارون دان وودی 2 مترجم: بهاره صفوی

+ نقش نظريه شهر خلاق1 در پويش اقتصاد فرهنگي و زندگی شهری حجت الله حاجی حسینی 2 حسن اشتری 3 حافظ مهدنژاد

+ تاثیر جامعه اطلاعاتی بر انسجام اجتماعی. 

+ فراهوش و جهان غيرقابل پيش‌بيني مرادزاده

+ انقلاب در نقشهای اجتماعی الوین تاقلر

+ مزیت‌های جهانی شدن رسانه‌ها 

+ نظريه دگرگوني جهاني (بررسي نظريه ديويد هلد، آنتوني مك گرو و ديگران): 

+ موافقان و مخالفان جهانی شدن 

+ جهانی شدن و نگرانی‌های ناشی از فقر و نابرابری مبحثی است که بیش از هر موضوع دیگری مورد توجه محافل قرار گرفته است. مترجم: مریم صدیق زنده

+ جهانی شدن فرهنگ 

+ عصر مدیران- 

+ رقابت جهانی در قرن ۲۱ مصطفی مؤمنی

+ آینده نگاری علم و فناوری (تجربه کشور چک) سیدعلی اکبر عظیمی

+ جهان در سال ۲۰۵۰ میلادی 

+ اندیشه‌های ما صرف گذشته و حال شده و به آینده توجهی نکرده‌ایم 

+ یکپارچگی جهانی یک واقعیت است! 

+ علوم انسانی چه نقشی در آینده خواهد داشت؟ 

+ آرامگاه سیاسی تافلر

+ اندیشه‌های پیتر سنگه 

+ این فضای جدید تعادل انسانی را برهم زده است. 

+ گلوبالیسم یا جهانی شدن.  فیاض نجیمی بهرمان

+ جهان در سال 2050 چه شکلی خواهد بود 

+ بنيان هاي آينده پژوهي مدرن چيستي و چرايي مطالعات آينده 

+ شهرهایی برای فردا دکتر حسین محمدپور زرندی

+ سه نسل شبکه اجتماعی، حضور همزمان در کشورهای غیرپیشرفته: مورد ایران دکتر مهدی محسنیان راد

+ فضائل اخلاقی و مدیر قرن بیست و یکم 

+ تحقق هدف آینده پژوهی با استفاده از تفکر سیستمی آریو

+ مسئله رهبری سیاسی پل کندی

+ جامعه اطلاعاتی و توسعه. دکتر سید وحید عقیلی /علی یعقوبی

+ فروپاشی اتحادیه ها و دولت هاي ملی دکتر بهرام نوازنی

+ جایگاه ایران در جامعه اطلاعاتی جهانی 

+ رابطه میان پیشرفت فناوری اطلاعات و تکمیل جهانی شدن ذبیح الله تجری غریب آبادی

+ روستائیان چین، در دوراهی بین برداشت محصول و اینترنت مارتن بولار برگردان شهباز نخعی

+ نیاز اقتصاد ایران به جهانی‌شدن در گفتاری از محمود سریع‌القلم : حسرت توسعه  دکتر محمود سریع‌القلم

+ تصور جهان در ۱۵۰ سال آینده 

+ اهداف و راهکارهاي آینده نگاري در امر آموزش حمید سلیمانی مهر ، محمد هوشیار افینinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995