Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


دور کردن زنان از بازار کار به‌ نام حمایت

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[07 Jun 2016]   [ ]

اثرات کاهش ساعت کاری زنان بررسی می‌شود
دور کردن زنان از بازار کار به‌ نام حمایت

در آخرین روزهای مجلس نهم مصوبه‌ای در مورد کاهش ساعت کاری برخی از گروه‌های زنان شاغل به تصویب رسید. این در حالی است که کارآفرینان و فعالان حوزه زنان معتقدند تبعات و پیامدهای منفی کاهش ساعت کاری بانوان بسیار بیشتر از آثار مثبت آن است. کارآفرینان و کارشناسان معتقدند در سال‌های گذشته 90 درصد قوانینی که به جهت حمایت از زنان مصوب شده به ظاهر در راستای حمایت از زنان بوده است، اما اصولاً نرخ مشارکت بانوان را پایین آورده است.

در عین حال کارشناسان و صاحبنظران یکی از بارزترین تبعات منفی قوانینی از این دست را خارج‌شدن تدریجی زنان از بازار کار و حوزه اشتغال می‌دانند که به نوبه خود پیامدهای دیگری را به دنبال خواهد داشت. در عین حال برخی اعتقاد دارند کاهش ساعت کاری زنان موجب می‌شود که بانوان نتوانند پست‌های کلیدی و مدیریتی را در اختیار بگیرند و در محیط‌های کاری به رشد و ارتقا برسند.

«فرصت‌امروز» در این گزارش در گفت‌وگو با تعدادی از کارآفرینان اثرات کاهش ساعت کاری زنان را مورد بررسی قرار داده است.

***

ماهرخ فلاحی:

زنان از پست‌های مدیریتی دور می‌شوند

ماهرخ فلاحی، کارآفرین برتر کشورمعتقد است کاهش ساعت کاری زنان موجب می‌شود که آنها نتوانند پست‌های کلیدی و مدیریتی را در اختیار بگیرند.

مصوبه مجلس نهم در مورد کاهش ساعت‌کاری برخی از گروه‌های زنان شاغل را چگونه ارزیابی می‌کنید و این موضوع چه تبعات و پیامدهای منفی‌ای را به دنبال دارد؟

به نظر من پیامدهای بسیاری دارد. در حال حاضر با وجود تنگناهای اقتصادی واقعا یک مرد به تنهایی نمی‌تواند یک خانواده را تامین و اداره کند و به نوعی زن و مرد مجبور هستند که کار کنند تا یک زندگی را اداره کنند. این لطف در حق خانم‌ها نیست و شاید به این دلیل است که می‌خواهند مانع از ورود زنان به پست‌های کلیدی شوند. زمانی که ساعت‌کاری یک خانم کم شود یا چهار روز در هفته کار کند، نمی‌تواند مدیر یا رئیس یک سازمان باشد.

به نظر من کم کردن ساعت کاری یا طولانی کردن مرخصی زایمان زنان، باعث می‌شود که این قشر از پست‌های کلیدی عقب بماند. باید واقعا این سوال را پرسیدکه هدف قانونگذاران از کاهش ساعت کاری زنان چیست و آیا منظورشان این است که فرصت‌های کلیدی به زنان داده نشود یا منظورشان حمایت از زنان است.

کارشناسان بازار کار معتقدند مصوباتی از این دست موجب باز شدن دست کارفرمایان در اخراج زنان از محیط کار می‌شود. نظر شما در رابطه با این موضوع چیست؟

دقیقا همینطور است. در حال حاضر بسیاری از کارخانجات و شرکت‌ها برای پرداخت حقوق به کارمندان و کارگران خود با مشکلاتی مواجه هستند. زمانی که یک زن شاغل مرخصی شش ماهه بگیرد، یک کارفرما این مدت جای این کارگر یا کارمند خود را خالی نمی‌گذارد و فرد دیگری را جایگزین می‌کند و به این ترتیب کار خود را از دست می‌دهد.

به این نکته اشاره کردید که ممکن است هدف از تصویب و اجرای چنین قوانینی، جلوگیری از در اختیار گرفتن پست‌های کلیدی توسط زنان است. به نظر شما این قانون تا چه اندازه مانع از رشد و ارتقای بانوان در محیط‌های کاری همپا با مردان می‌شود؟

دقیقا همینطور است. حتی ممکن است به جایی برسیم که مدیر موفق خانم نداشته باشیم. زیرا همانطور که اشاره کردم یک مدیر باید به شکل تمام وقت در محل کار خود حضور داشته باشد و اگر یک خانم کار را زودتر تعطیل کند یا حضور کمرنگی در محل کار خود داشته باشد، هیچ وقت نمی‌تواند مدیر یک واحد باشد و همیشه باید کارمند باشد. این موضوع فرصت‌های مدیریتی را از زنان می‌گیرد.

برخی اعتقاد دارند ما باید به تجربه سایر کشورها در مورد حضور زنان در محیط‌های کاری توجه کنیم. در این کشورها در عین حال که زنان مادر و همسر هستند، پست‌های کلیدی و مدیریتی را هم در اختیار دارند.

در این کشورها زمانی که زنان صاحب فرزند می‌شود، امکانات زیادی برای آنان مهیا می‌شود یا در ادارات و کارخانه‌ها یا در نزدیکی مکان‌هایی که تعداد شاغلان زن زیاد است، مهدکودک‌های متعددی را قرار می‌دهند.
به این ترتیب مرخصی‌های طولانی زایمان یا کاهش ساعت کاری در نظر گرفته نمی‌شود. اما متاسفانه ما در کشورمان چنین امکاناتی را نداریم و این در حالی است که باید امکاناتی مهیا کنند که زنان شاغل هم بتوانند به کار خود برسند و هم به فرزندان خود توجه داشته باشند.

***

یلدا راهدار:

برخی قوانین نرخ مشارکت بانوان را پایین آورده است

یلدا راهدار، نایب رئیس کانون زنان بازرگان ایران معتقد است در سال‌های گذشته 90 درصد قوانینی که به جهت حمایت از زنان مصوب شده به ظاهر در راستای حمایت از زنان بوده، اما اصولا نرخ مشارکت بانوان را پایین آورده است.

مجلس نهم در آخرین روزهای کار خود مصوبه‌ای در مورد کاهش ساعت کاری برخی از گروه‌های کاری زنان داشت. برخی کارشناسان این موضوع را به زیان زنان شاغل می‌دانند. تعبیر شما از این مصوبه چیست؟

در سال‌های گذشته 90 درصد قوانینی که به جهت حمایت از زنان مصوب شده به ظاهر در راستای حمایت از زنان بوده، اما اصولا نرخ مشارکت بانوان را پایین آورده است. به این دلیل که کارفرما نمی‌تواند حقوق کامل پرداخت کند، ولی ساعت کمتری کار دریافت می‌کند. این در حالی است که نمی‌توان بخش‌خصوصی را وادار کرد که لزوما از چنین قوانینی پیروی کند.

ممکن است بخش‌خصوصی به هر ترتیبی نیروهای قدیمی خود را حفظ کند، اما در استخدام نیروهای جدید اولویت را برای مردان می‌گذارد. این کاهش ساعت کاری حتی در بخش دولتی هم موجب می‌شود که رغبتی برای استخدام زنان وجود نداشته باشد و اولویت را برای مردان قائل باشند.

با توجه به آنچه اشاره کردید، باید به جای قوانینی مانند کاهش ساعت کاری، چه مزایای دیگری برای بانوان شاغل در نظر گرفته شود؟

اگر قرار است آوانس‌هایی به زنان داده شود، باید به رشد مهد کودک‌ها در کنار ادارات کمک کنند یا کمک هزینه‌های پرستاری از کودکان به زنان شاغل پرداخت شود.این در حالی است که هم‌اکنون کمک هزینه مهد کودک اصلا پرداخت نمی‌شود و در جوار کارگاه‌ها و کارخانه‌ها مهد کودک وجود ندارد و در عین حال معمولا شهرک‌های صنعتی از شهرها فاصله زیادی دارند.

زمانی در ادارات مهدکودک وجود داشت و نتیجه مثبتی هم داشت، اما از زمانی که دولت به سمت کوچک شدن رفت، نخستین چیزی که حذف کردند همین مهد کودک‌های جوار ادارات بود.

این تلقی وجود دارد که این مصوبه مجلس نهم اگر تبدیل به قانون شود، منجر به اخراج بیشتر زنان از کار خواهد شد. نظر شما در رابطه با این موضوع چیست؟

صددرصد همینطور است. دقیقا همان کاری که طولانی شدن مرخصی زایمان بر سر زنان آورد و بسیاری از آنها از فضای کسب‌و‌کار خارج شدند، همین بلا را این قانون سر تعداد دیگری از بانوان می‌آورد. به عبارت دیگر کاهش ساعت‌کاری و ثابت نگه داشتن حقوق اصلا به نفع زنان نیست.

به زعم شما کاهش ساعت کاری زنان چه تاثیری بر رشد بانوان در محیط‌های کاری و ارتقای آنها دارد؟

صددرصد این موضوع جزو موانع نامرئی محسوب می‌شود. اگر قرار باشد بانویی در محیط کار رشد کند، باید یک نیروی تمام عیار باشد و اگر قرار باشد برخی ساعات یا برخی روزها را در محل کار خود حضور نداشته باشد، به کارش لطمه می‌خورد. پس اگر بخواهد رشد کند و مسیر ارتقا را طی کند، مجبور می‌شود که از این حق خود بگذرد.

بنابراین مطمئن باشید که یکی از موانع نامرئی، قوانینی از این دست است که در مجلس تصویب شده است. متاسفم که بگویم برخی از نمایندگان مجلس نهم بدون توجه به ساختار بازارکار این قوانین را مصوب کردند و نمایندگان زن مجلس هم ناآشنا به حقوق زنان و بی‌توجه به درخواست زنان، در تصویب این قوانین آنها را همراهی کردند.

***

زهره اصغری:

آثار مثبت اشتغال زنان از بین می‌رود

زهره اصغری، کارآفرین برتر کشور معتقد است تبعات منفی کاهش ساعت کاری زنان از بین رفتن همه آثار مثبت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ناشی از اشتغال و حضور زنان در جامعه و بازار کار است.

برخی معتقدند کاهش ساعت کاری زنان در ظاهر به نفع این قشر است، اما در واقع به زیان بانوان است. نظر شما در رابطه با این موضوع چیست؟

طبق این طرح زنانی که در سه دسته سرپرست خانوار، دارای کودک معلول یا صعب‌العلاج و دارای فرزند زیر هفت سال جای می‌گیرند، به جای 44 ساعت کار در هفته، 36ساعت کار می‌کنند و دو روز مرخصی اضافه نیز دارند. البته در این طرح قرار نیست چیزی از حقوق و مزایای این زنان کم شود.

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها و انتقادها نسبت به این طرح، خروج تدریجی زنان از نیروی کار و حوزه اشتغال است که به نوبه خود تبعاتی را در پی خواهد داشت. این تبعات در واقع از بین رفتن همه آثار مثبت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ناشی از اشتغال و حضور زنان در جامعه و بازار کار است. در مجموع به نظر می‌رسد این قانون دارای اثرات منفی و مثبت است.

اشاره کردید که کاهش ساعت کاری زنان دارای اثرات مثبت و منفی است. این اثرات مثبت و منفی چیست؟

بخشیدن زمان بیشتر به زنان برای تربیت بهتر فرزندان و انجام بهتر مسئولیت‌های مادرانه و زنانه، حفظ استقلال مالی و اقتصادی زنان در کنار حفظ بیشتر بنیان خانواده، شادابی و آسودگی خاطر برای مادران و افزایش راندمان کار مادران به دلیل آرامش خاطر بیشتر از آثار مثبت است.

در عین حال سر باز زدن کارفرمایان از استخدام زنان و استخدام نیروی مرد به جای آنها، نادیده گرفتن مردان در رسیدگی به امور خانه در این طرح، کاهش کارآمدی و پیشرفت زنان در کار و عدم حضور آنان در نقش‌های مدیریتی و کنار گذاشتن تدریجی زنان از پست‌های کلیدی، عدم پذیرش این لایحه توسط شرکت‌های خصوصی و غیردولتی، به وجود آمدن احساس تبعیض در بین مردان و زنان، ایجاد روحیه سرخوردگی و بیهودگی در زنان با کاهش حضور آنان در اجتماع یا عدم پذیرش آنان به‌عنوان نیروی کارآمد در چرخه اقتصاد جامعه و تأثیر سوء بر اقتصاد خانواده از مشکلات و اثرات منفی این قانون است.

با توجه به آنچه اشاره کردید، چه راهکاری وجود دارد که آثار منفی ناشی از کاهش ساعت‌کاری زنان به حداقل برسد؟

آینده پژوهی، آسیب‌شناسی و پیش‌بینی عوارض ناشی از اجرای این قانون توسط سیاست‌گذاران انجام شود، زیرا نمی‌توانیم این‌گونه قانون‌ها را تبدیل به آزمون و خطا کنیم و بعد از اجرا و به وجود آمدن آسیب‌ها به دنبال راه‌حل باشیم.

در عین حال برای جلوگیری از تبعیض، این قانون برای مردان نیز تصویب شود، مانند بسیاری از کشورها که ساعت کار را تعدیل کرده‌اند.

می‌توان از روش‌های مختلف نظیر امکان دسترسی به اتوماسیون اداری خارج از سازمان (برون سپاری) این امکان را فراهم کرد تا مادران بخشی از کار را در خارج از محیط‌کار انجام دهند و با برگزاری جلسات هم‌اندیشی و کنترلی روند کار آنان پیگیری شود.

جایگزینی و چیدمان صحیح نیروها براساس نیاز، وضع قوانین جانبی برای ترغیب کارفرمایان از اطاعت از این قانون نظیر طرح‌های تشویقی همچون پرداخت بخشی از حق بیمه کارکنان توسط قانون‌گذار به جای کارفرما از جمله راهکارهایی است که می‌توان پیگیری کرد.

ارتباط با نویسنده: elmira.akrami@gmail.com

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع: 245


بنیاد آینده‌نگری ایرانجمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

حقوق‌بشر

+ در خواست شکستن اعتصاب غذای گلرخ ایریایی 

+ . 

+ ایران ما و روز جهانی زنان 

+ رامین سیدامامی: مادرم را تهدید کردند که درباره مرگ پدرم با رسانه‌ها حرف نزند 

+ گزارشی از یک بازدید میدانی از جنگل‌ها و منابع طبیعی در غرب مازندران کوروش برارپور

+ پلیس تهران ۲۹ شهروند معترض به حجاب اجباری را بازداشت کرد 

+ اعتراضی دیگر به حجاب اجباری در تهران؛ نسرین ستوده: دختر خیابان انقلاب آزاد شد 

+ اعتراض کانون صنفی معلمان استان تهران به ادامه بازداشت معترضان 

+ دختر_خیابان_انقلاب_کجاست؟ سوالی که هزاران بار در توییتر پرسیده شد‌ 

+ ادامه بی‌خبری و نگرانی خانواده‌های چهار دانشجوی زندانی 

+ جنازه سارو قهرمانی به خانواده‌اش تحویل داده شد 

+ عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات فوری درباره موارد «خودکشی» در زندان‌های ایران شد 

+ ۲۲ شورای صنفی دانشگاه‌های سراسر کشور خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی شدند 

+ بازتاب اعتراضات ایران در رسانه‌های خارجی و بین‌المللی 

+ اعتراضات در شهرهای ایران ادامه یافت - مرگ بر خامنه ای 

+ «تجمع اعتراضی در کرمانشاه» 

+ بازار دست دلال‌هاست مسلم تقوی

+ مردم با هشتگ به جنگ گرانی می‌روند مینا شهنی

+ وقتی نه مسکن مهر، مهر داشت؛ نه فکری به حال آینده کردیم 

+ تظاهرات اعتراضی علیه حکم اعدام  

+ اطلاعیه مطبوعاتی همبستگی جمهوریخواهان ایران در نیویورک 

+ گزارشی از سفر امدادی به استان کرمانشاه برای کمک به هم میهنان زلزله زده. کوروش برارپور

+ گزارشی از سفر امدادی به استان کرمانشاه برای کمک به هم میهنان زلزله زده کوروش برارپور

+ وقتی زن بی پناه است رضارخشان

+ شادمان چون مرگ ناصر فكوهي

+ هیولای درون*  ناصر فکوهی

+ در سفر به مناطق زلزله زده، هویت قومی و غرور ملی هم میهنان کوردمان را «نادیده انگاشته شده» و «سرکوب شده» دیدم!‎ ×  کوروش برارپور

+ ابر‌ بحران‌ها و آینده ترسناک ایران 

+ جنبش بازنشستگان: 

+ خطاب به فولادگران به پاخاستۀ اهواز 

+ بغض‌های موسیقی و کفن‌پوشان/ 

+ آنجلینا جولی برای دانش آموزان پیام داد/ برای حقوق بشر تلاش کنید 

+ نامه آتنا دائمی به مناسب پایان ۵۴ روز اعتصاب: اعتصاب غذا کردم که صدای بی صدایان باشم 

+ آقا تا حالا شده با یک زن خشونت کنید آیدین پورخامنه

+ دو گونه انسانی، دو جهان مریم رضایی

+ خشونت‌های واقعی در فضای مجازی شکوفه احمدی

+ خشونت‌های فرساینده روزمره سمیه قدوسی

+ نامه‌ی آتنا دائمی زندانی در اعتصاب غذا در زندان اوین آتنا دائمی

+ تحلیلی آسیب شناختی بر موقعیت بحران های کالبدی شهر در تهران با نگاهی به آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو  ناصر فکوهی

+ بحران نوجوانی و جوانی در ایران امروز در گفتگو با ناصر فکوهی ناصر فکوهی

+ ابراز بی‌اطلاعی نماینده مجلس از بازداشت معترضان به پارازیت در شیراز رادیو فردا

+ حامیان آرش صادقی مقابل زندان اوین تجمع کردند رادیو فردا

+ جهانی بدون جنگ  سایت آینده نگر

+ واکنش وزیر کشور به گورخوابی: از ترس بازداشت به گورستان پناه می‌برند رادیو فردا

+ گورخواب‌ها زنده‌اند، انكار بس است 

+ نامه سرگشاده فرهادی به روحانی: سراسر وجودم شرم است و بغض 

+ ٥٠ زن، مرد و کودک، شب‌ها در گور می‌خوابند در هر گور یک تا ٤ نفر زندگی می‌کنند 

+ انتقادات مسعود شجاعی از فساد مالی و اخلاقی در فوتبال و جامعه رادیو فردا

+ حمایت ستاره‌های فوتبال ایران از مسعود شجاعی رادیو فردا

+ ثبت نزدیک به دو هزار شکایت در مورد تنبیه بندی دانش‌آموزان در سال‌های ۹۳ و ۹۴ 

+ در این مدرسه اگر شهریه پرداخت نکنید، شلاق می خورید و اخراج می شوید 

+ ویکی‌لیکس در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اسناد جدیدی منتشر می‌کند 

+ بی‌عدالتی اقتصادی امروز ایران در تاریخ معاصر بی‌سابقه است دکتر محمد مالجو

+ ایران در معرض بحران حذف جنین دختر  دکتر سیمین کاظمی

+ وقتی زنان در محیط کار کمرنگ می‌شوند مترجم رویا پاک سرشت

+ دور کردن زنان از بازار کار به‌ نام حمایت 

+ کشف مواد منفجره و پرچم داعش در عملیات جستجوی یک خانه در بروکسل 

+ فقر؛ مهم ترین عامل تن فروشی در جامعه ایران 

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس، گامی بلند برای مشارکت سیاسی زنان  شیرین فامیلی

+ نگاهی به سیمرغ عطار با پرسش از حقوق برابر جواد موسوی خوزستانی

+ شیوع «عروس – کودکان» سوری در یک نسل از دست رفته به روایت تصویر ترجمه رایحه مظفریان

+ کاندیداهای زن و موضوع «نظارت» بر انتخابات آمنه رضایی

+ مبارزه زنان برای راه یافتن به صندوق های رأی  دکتر فائنه حنیفه اوا

+ فروش دیوار برلین ترجمه فرانک فرید

+ تجربه حضور در نشست های زنان کاندیدا شهلا فروزانفر

+ درباره‌ «زبان زنان» شیرین کریمی

+ رد صلاحیت زنان: استراتژی حذف یا مقاومت برای تغییر؟  آزاده دواچی

+ بررسی نقش فناوری اطلاعات در حقوق زنان /فضای اینترنت جنسیتی نیست ثمین چراغی

+ ناسیونالیسم عربی و جنبش زنان عرب ترجمه و تلخیص مهسا پناه شاهی

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس - درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم کمیته من کاندیدا می شوم

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس، تلاشی برای بازگرداندن تغییر به زندگی واقعی منصوره شجاعی

+ نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم گزارش: مریم جوادی – عکس ها: تینا سپاس

+ مداخله در انتخابات مجلس و خروج جامعه مدنی زنان از انفعال  آمنه کرمی

+ زیبایی‌شناسی در پروانگی مرضیه جعفری

+ ختنه دختران در میان اهل تشیع پاکستان و هند  سمیره حنایی- رایحه مظفریان

+ لغو حکم بخشداران زن خوزستان، با کدام مجوز شرعی؟ یاسمن الف

+ تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست  صبا شعردوست

+ رفع تبعیض در ساختار مردانه سیاست؟ مریم مهیمنی

+ تبعیض جنسیتی در ساختارهای اجتماعی افغانستان ابراهیم داریوش

+ تسلیت مدرسه فمینیستی: هما ناطق، نگین درخشان حلقه تاریخ نگاری ایران درگذشت 

+ عدالت آموزشی، رویا و واقعیت : گفتگو با ناصر فکوهی ناصر فکوهی

+ افراط گرایی و کابوس «مشارکت سیاسی زنان»  آزاده دواچی

+ چه عنوانی بهتر از" فاحشه" برای حذف زنان از جامعه  فاطمه فرهنگ خواه

+ نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس  ندا ناجی

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس 

+ جداسازی جنسیتی و نادیده گرفتن ضرورت همراهی زن و مرد سیمین کاظمی

+ 8 تا 10 میلیون ایرانی مبتلا به بیماری مزمن کلیوی 

+ ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس) ندا ناجی

+ انتخابات مردانه و حق خواهی زنان پس از سی و هشت سال رضوان مقدم

+ حل مساله آب با پارادایم بازار مهندس عارف سپهری

+ گزارشی از یک نهاد مردمی در اکوادر مهشید شریف

+ پرداخت بهای هرچیز  ترجمه فرانک فرید

+ افسانه «زنان بدتر از مردان» نوشین احمدی خراسانی

+ حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز  مریم جوادی

+ من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم  ندا ناجی

+ خطر ثروتمند شدن زنان! یاسمن. الف

+ درهایی که بسته شد و صداهایی که خفه شدند فاطمه نصیرپور

+ سه سوال عمده در مورد خشونت علیه زنان و پاسخ از سوی اصحاب قلم آذربایجان یاشین زنوزلو

+ لایحه ای برای کاهش خشونت علیه زنان  آمنه رضایی

+ مشارکت سیاسی زنان و استراتژی های رفع خشونت علیه زنان آزاده دواچیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995