Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


هشدار دادستان کل ایران: با عوامل مؤثر در جریان شیرازی برخورد می‌کنیم

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[11 Mar 2018]   [ ]دادستان کل ایران در یک گفت‌وگوی تلویزیونی هشدار داده که قوه قضائیه با «عوامل مؤثر» در جریان حامی صادق شیرازی «برخورد قانونی» می‌کند.

محمدجعفر منتظری در گفت‌وگوی ویژه خبری که شامگاه شنبه ۱۹ اسفند از شبکه دوی تلویزیون ایران پخش شد همچنین گفته است که «خودکشی» کاووس امامی در زندان٬ بیشتر از «۱۵ دقیقه» طول نکشید و موضوع حجاب٬ «شوخی» نیست.

در این گفت‌وگوی تلویزیونی، دادستان کل ایران با اشاره به حمله شماری از هواداران آیت‌الله صادق شیرازی به سفارت ایران در لندن، «این جریان» را که به گفته او «سال‌ها در ایران فعالیت دارد و مرکزش در قم است» متهم کرده که برای «اختلاف بین اقوام اسلامی و مذاهب اسلامی» برنامه‌ریز ی می‌کند.

او یادآور شده که «یکی دو سال قبل در قم به این جریان و رئوس این جریان پیامی داده شد که در این مقطع زمانی حرکت ناپسند است و اصلاح کنید و نگذارید که اختلاف بین شیعه و سنی روز به روز بیشتر شود».

آقای منتظری در مورد بازداشت سیدحسین شیرازی، فرزند آیت‌الله صادق شیرازی هم گفته است که «از طرف دادسرا و دادگاه روحانیت به آنها پیام داده شد که دست از این حرکت بردارید که متأسفانه پذیرفته نشد و... تحت اتهام وارده٬ دادسرای ویژه روحانیت این آقا را چند بار احضار کرده بود و از پاسخ استنکاف کرده بود تا اینکه مسئولین این شخص را بازداشت کردند تا اتهام تفهیم و تحقیقات انجام شود».

بازداشت حسین شیرازی٬ فرزند آیت‌الله صادق شیرازی هفته گذشته و پس از سخنرانی انتقادی او در مورد ولایت فقیه صورت گرفته و جمعه گذشته ۱۷ اسفند، گروهی که خود را هوادار آیت‌الله صادق شیرازی معرفی می‌کنند، در اعتراض به این بازداشت٬ به سفارت ایران در لندن حمله کردند که پلیس بریتانیا در نهایت آنها را بازداشت کرد.

با این حال دادستان کل ایران، پلیس بریتانیا را متهم کرده که در جریان این ماجرا «فقط تماشاچی» بوده و اضافه کرده که «دلایل و شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این جریان تحت حمایت بریتانیا است».

آقای منتظری بدون اشاره به این «دلایل و شواهد»٬ ابراز امیدواری کرده که مقام‌های وزارت خارجه ایران٬ «از طریق رایزنی‌هایی که با این دولت متجاوز و یاغی دارند بتوانند حق ملت ایران را استیفا کنند و آن‌ها این حرکت زشت را جبران کنند».

او در عین حال هشدار داده که «قطعاً دستگاه قضایی در برابر گروهی که اینگونه مقابل قانون ایستادگی کرده و برخلاف مقررات قانونی حرکتی را انجام می‌دهند، سکوت نخواهد کرد و با عوامل مؤثر در این جریان برخورد قانونی می‌کند.»

خانواده شیرازی که به دیدگاه‌هایی سنتی و محافظه‌کارانه شهرت دارند، یکی از خانواده‌های سرشناس روحانیون شیعه در یکی دو قرن اخیر هستند و از جمله میرزای شیرازی که به دلیل فتوای مشهورش در ممنوعیت استعمال تنباکو در زمان ناصرالدین شاه شناخته شده است، از چهره‌های سرشناس این خانواده است.

با این حال از زمان شکل‌گیری جمهوری اسلامی، به دلیل رویکرد انتقادی چهره‌های برجسته این خانواده در مورد رهبران جمهوری اسلامی و به طور مشخص موضوع ولایت فقیه، حکومت ایران همواره محدودیت‌های شدیدی بر آنها اعمال کرده و به طور مثال در دوران رهبری آیت‌الله خمینی، آیت‌الله محمد شیرازی از مراجع تقلید و برادر آیت‌الله صادق شیرازی، تقریباً در حصر خانگی قرار داشت.

رهبر کنونی جمهوری اسلامی و منصوبانش پیشتر بارها به تصریح و تلویح، خانواده شیرازی و هواداران آن را به بریتانیا نسبت داده‌اند و از آنها به عنوان روحانیون انگلیسی یاد می‌کنند.

در ماجرای حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد هم در حالی که پس از چندی مشخص شد چهره‌های تندروی نزدیک به اصولگرایان ایران این حمله را هدایت کرده‌اند، اما در آغاز مقام‌های قضایی و برخی نمایندگان مجلس ایران سعی داشتند رهبری این ماجرا را به بیت آیت‌الله شیرازی نسبت دهند.

ایران در اعتراض به حمله به سفارت خود در لندن، نیکلاس هاپتون سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرده و محمدباقر نوبخت٬ سخنگوی دولت حسن روحانی هم گفته که تهران «واکنش قاطعی» به این حمله نشان خواهد داد.

این در حالی است که گرچه مهاجمان به سفارت ایران اقدام خود را در اعتراض به بازداشت فرزند آیت‌الله صادق شیرازی توصیف کرده‌اند، اما گزارش‌ها حاکی از نارضایتی آیت‌الله شیرازی از این اقدام است.

«خودکشی» کاووس سیدامامی بیشتر از «۱۵ دقیقه» طول نکشید

دادستان ایران در بخش دیگری از اظهاراتش٬ به آنچه ارتکاب به «خودکشی» از سوی چند زندانی در زندان‌های ایران نامیده٬ اشاره کرده و مدعی شده که یک «جریان جاسوسی»٬ تحت عنوان حمایت از محیط زیست در ایران فعالیت می‌کرد که شناسایی شد.

او کاووس سیدامامی٬ جامعه‌شناس و استاد دانشگاه امام صادق را یکی از «عناصر مهم» این جریان معرفی کرده و گفته است که او «متهم به جاسوسی بود [و] در یک محل مناسب نگهداری می‌شده و مراقبت‌های لازم هم بوده ولی از فرصت استفاده کرده و شاید از غفلت مراقب استفاده کرده و ظرف چند دقیقه که از ۱۵ الی ۱۶ دقیقه بیشتر طول نکشید، خودکشی کرده است».

این مقام قضایی اضافه کرده که خودکشی‌های اخیر در زندان‌های ایران «جمعاً دو سه مورد بیشتر نبوده است و به ندرت اتفاق می‌افتد».

آقای منتظری در مقابل میزان ارتکاب به «خودکشی» در زندان‌های اروپا و آمریکا را «بالا» دانسته و افزوده که با این وجود٬ «بر روی این موضوع مانوری داده نمی‌شود٬ اما هنگامی که در ایران در بین بیش از ۲۰۰ هزار زندانی دو یا سه نفر با اهداف سیاسی اقدام به خودکشی می‌کنند، بر روی این قضیه مانور و موج‌سواری می‌کنند».

او در عین حال از مسئولین زندان‌ها خواسته که بیشتر از زندانیان «مراقبت کنند که دست به چنین کارهای ناپسندی نزنند».

این اظهارات در حالی بیان شده که پیشتر رامین سیدامامی٬ فرزند کاووس سیدامامی در وبلاگ شخصی‌اش نوشته بود بر اساس فیلمی که به او نشان داده شده از لحظه رفتن پدرش به اتاقی دیگر و یافتن جنازه‌اش، هفت ساعت طول کشیده است.

کاووس سیدامامی٬ استاد دانشگاه امام صادق و مدیرعامل موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» و دارای تابعیت دوگانهٔ ایرانی‌- کانادایی بود.

خبر خودکشی وی پس از حدود دو هفته بازداشت، روز ۲۰ بهمن به همسرش داده شد. از جمله اتهام‌های آقای سیدامامی جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده در حوزه‌های استراتژیک در قالب پروژه‌های علمی و محیط زیستی اعلام شده بود.

به تازگی مریم ممبینی٬ همسر سیدامامی که قصد داشت همراه دو فرزندش ایران را به مقصد کانادا ترک کند٬ از سوی مأموران امنیتی اجازه خروج نیافت.

دادستان کل ایران در ادامه همچنین در واکنش به اظهارات طیبه راجی٬ دختر محمد راجی٬ از دراویش گنابادی که اعلام کرده پدرش بر اثر «ضربات وارده» در زمان بازداشت، جان باخته نیز گفته که «فرد دیگری نیز که اخیراً روی آن موج سواری می‌کنند فردی بوده که در جریان اغتشاشات خیابان پاسداران فوت کرده بوده است».

آقای منتظری بدون اشاره به نام محمد راجی که از فرماندهان جنگ ایران و عراق بوده٬ اضافه کرده که او «بعد از چند روز، چون شناسایی نشده بود در پزشکی قانون نگهداری می‌شد، این در حالی است که مطرح کردند که تحت شکنجه کشته شده است».

آن طور که دختر آقای راجی به رادیو فردا گفته است، موضوع درگذشت او به دلیل «ضربات وارده» در زمان بازداشت، توسط مأموران نیروی انتظامی به خانواده او اعلام شده و پس از آن مأموران انتظامی اصرار داشته‌اند که پیکر این درویش گنابادی به طور شبانه و تنها در حضور اعضای خانواده دفن شود.

پیکر آقای راجی هفته گذشته با حضور تعداد کمی از اعضای خانواده و نیروهای انتظامی در شهرستان الیگودرز به خاک سپرده شد.

«حجاب٬ شوخی نیست»

دادستان کل ایران همچنین در واکنش به اعتراض‌های علنی شماری از زنان در ایران به حجاب اجباری نیز گفته که «مسئله حجاب شوخی نیست و فردی که مسلمان است باید حجاب را رعایت کند».

به گفته او٬ «از منظر حقوقی و قانونی هم ممکن است فردی اصلاً اعتقاد به اسلام نداشته و مسلمان نباشد و جزو اقلیت‌های مذهبی بوده و اعتقادی به حجاب نداشته باشد که این فرد نیز باید بداند که در نظام جمهوری اسلامی ما برای رعایت مسئله حجاب قانون داریم و اگر کسی بخواهد در منظر و مرئی مردم کشف حجاب کند طبق قانون مجرم است».

او برداشتن حجاب از سوی شماری از زنان ایرانی را «سیاست شیطانی» معرفی کرده که از سوی «دشمنان» دنبال می‌شود، و افزوده است که «در شبکه‌های مختلف، سایت‌ها و کانال‌هایی که به نحوی مرتبط با آنها است تلاش می‌کنند که این امر مقدس و مؤثر بانوان را تضعیف کنند و عده‌ای را فریب بدهند».

این مقام قضایی اضافه کرده که «شهروندان روشنفکر و ملتزم به قانون»٬ باید قانون حجاب را نیز رعایت کنند.

اظهارات آقای منتظری در مورد حجاب پس از آن بیان می‌شود که رهبر جمهوری اسلامی اعتراض‌ها به حجاب اجباری در ایران را «حقیر و کوچک» خواند.

علی خامنه‌ای در نخستین موضع‌گیری پس از اعتراض‌ها به حجاب اجباری، این اعتراض‌ها را نتیجه «تبلیغات پرحجم دشمنان و هزینه‌های سرسام‌آور آنان برای اثرگذاری منفی بر مسئله حجاب» معرفی کرد.

در حالی که گستردگی این اعتراض‌ها به اندازه‌ای بود که در هفته‌های اخیر شماری از منتقدان با ارجاع به موارد دینی و تاریخ سیاسی، از ادامه حجاب اجباری انتقاد کرده‌اند٬ رهبر جمهوری اسلامی اضافه کرده که تنها «چند دختر فریب» خورده و «در گوشه و کنار روسری از سر» برداشتند.

خبرهای دیگر از همین منبع در سایت آینده‌نگری:


منبع:
چهارشنبه ۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱ مارس ۲۰۱۸

اخبار روز

+ محاکمه ۴ فعال سندیکایی نیشکر هفت‌تپه؛ اتهام: شرکت در اعتصاب 

+ حسن روحانی: برخی روی فرکانس اعتراض‌های مردم پارازیت می‌اندازند 

+ دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام به صلاح نیست 

+ انتشار دو نامه احمدی‌نژاد به خامنه‌ای: ۴۰ سال است هیچ نوع آزادی نداریم 

+ بقایی: سه میلیون و ۷۶۶ هزار یورو مندرج در کیفرخواست هدیه سلیمانی به احمدی‌نژاد بود 

+ مشایی حکم حبس بقایی را مقابل سفارت بریتانیا به آتش کشید 

+ نماینده مجلس خبر مرگ طالب بساطی در زندان را تأیید کرد 

+ فرزندان سیدامامی از نخست‌وزیر کانادا برای خروج مادرشان از ایران کمک خواستند 

+ استیضاح وزیر راه و شهرسازی ایران در مجلس رای نیاورد 

+ انتقاد جنتی از روحانی و معترضان به حجاب پس از ابقا در مجلس خبرگان 

+ بازداشت «۱۱ فعال کرد» در مریوان به اتهام «حمایت از کردهای عفرین» 

+ صادق زیباکلام به حبس و محرومیت از فعالیت اجتماعی و سیاسی محکوم شد 

+ رضا شهابی، فعال کارگری، «از زندان آزاد شد» 

+ دادستان تهران: برخی از متهمان اعتراضات دی‌ماه به یک تا پنج سال زندان محکوم شدند 

+ پایان ۲۵ سال امامت جمعه احمد جنتی در تهران 

+ کشاورزان شرق اصفهان «خسارت نکاشت محصول می‌گیرند» 

+ هشدار دادستان کل ایران: با عوامل مؤثر در جریان شیرازی برخورد می‌کنیم 

+ محمد ثلاث «قتل عمد مأموران انتظامی» در خیابان پاسداران را رد کرد 

+ نیکی هیلی در دیدار با نتانیاهو: اکنون زمان تمرکز بر ایران است 

+ بهبود نسبی تجارت خارجی آمریکا و ایران در ژانویه 

+ ۲۰ تن از بازداشت‌شدگان مراسم روز جهانی زن در ایران به زندان منتقل شدند 

+ هشدار امامان جمعه در مورد حجاب؛ «به کوری چشم مخالفان این حکم را اجرا می‌کنیم» 

+ پلیس لندن مهاجمان سفارت ایران را «دستگیر کرد» 

+ معاون شهردار تهران: بدهی‌های شهرداری «حدود ۵۲ هزار میلیارد تومان» است 

+ فرانسه: ایران با خطر تحریم روبرو می‌شود اگر نگرانی‌ها از برنامه موشکی‌اش را رفع نکند 

+ اذعان وزیر کشور به بی‌نتیجه بودن «شدّت و حدّت» جمهوری اسلامی در برخورد با حجاب 

+ واکنش دادگستری خوزستان به اعتراض کارگران در اهواز؛ «صبر ما اندازه‌ای دارد» 

+ محمد راجی، از دراویش گنابادی، در دوره بازداشت درگذشت 

+ آمریکا و سه کشور اروپایی عدم پایبندی ایران به تحریم‌ تسلیحاتی یمن را محکوم کردند‎ 

+ شورای حقوق بشر سازمان ملل: در یکسال گذشته ۴۸۲ تن در ایران اعدام شده‌اند 

+ جنتی: رفراندومی بالاتر از ۲۲ بهمن در دنیا وجود ندارد 

+ رسول خادم پس از اظهارات جنحالی‌اش از ریاست فدراسیون کشتی کناره‌گیری کرد 

+ «خودداری» فرودگاه مونیخ از سوخت‌رسانی به هواپیمای ظریف 

+ یک نماینده مجلس: ۷۰ درصد بودجه سالانه بدون رای نمایندگان بسته می‌شود 

+ کارشناسان سازمان ملل: ایران برخورد با فعالان محیط‌ زیست را متوقف کند 

+ ماموران امنیتی «مانع حضور محمد خاتمی» در مراسم سالگرد افتتاح کتابخانه ملی شدند 

+ محمدرضا باهنر: مقام‌های قضایی منتظر شرایط برخورد با احمدی‌نژاد هستند 

+ وزیر راه‌وشهرسازی: ایران در حال زوال اجتماعی است 

+ معاون وزارت راه: تکمیل مسکن مهر ۱۱ هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد 

+ نماینده مجلس: پنج سال زندان برای نوجوان معترضی که پرچم پایین کشید 

+ عملیات پهپادها و هلی‌کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت آسمان 

+ فرهاد رهبر: ۲۰ هزار دانشجوی بیکار دکترا داریم 

+ وکلای سیدامامی: از مسئولان برنامه تلویزیونی شکایت می‌کنیم 

+ دادگاهی در ترکیه شش خبرنگار را به حبس ابد محکوم کرد 

+ قطر خواستار یک اتحاد نظامی شبیه به اروپا برای منطقه خاورمیانه شد 

+ ترزا می: همانند آمریکا نگران فعالیت های بی ثبات کننده ایران هستیم 

+ مشایی: قوه قضائیه ایران متهم به قتل است؛ مگر آنکه خلافش ثابت شود 

+ روحانی یک کمیته چهار نفره‌ را مامور رسیدگی به «حوادث ناخوشایند» در بازداشتگاه‌ها کرد 

+ شماری از حقوقدانان بین‌المللی خواستار توقف انکار آزار بهائیان در ایران شدند 

+ روحانی خواستار استفاده از «همه‌پرسی» در موضوعات مورد اختلاف شد 

+ محمود صادقی: معاون سازمان محیط زیست بازداشت شده است 

+ ایران «دخالت در سرنگونی» جنگنده اسرائیلی را تکذیب کرد 

+ بقایی: اگر اتهام‌ها درست است چرا فرماندهان سپاه قدس دادگاهی نمی‌شوند؟ 

+ زمین لرزه ۶.۴ ریشتری در تایوان چند ساختمان بلندمرتبه را کج کرد 

+ اردوغان: آمریکا در شمال سوریه علیه منافع ترکیه، ایران و روسیه عمل می‌کند 

+ باقر نمازی ۸۱ ساله در پی احضار مقامات زندان به اوین بازگشت 

+ نماینده مجلس: دختران خیابان انقلاب، نتیجه «اشتباه ما» بود 

+ عضو کمیسیون قضایی مجلس: قصد داریم از زندان‌های بیشتری بازدید کنیم 

+ چین: هنوز برای بیرون آوردن نفتکش غرق‌شده ایرانی تصمیم نگرفته‌ایم 

+ نامه اعتراضی هنگامه شهیدی به رئیس قوه قضائیه: بدون مدرک، شش ماه زندانی بودم 

+ ناوئرت: خواستار آزادی همه آمریکایی‌های زندانی در ایران هستیم 

+ ادامه یخبندان در ایران؛ شهردار تهران: مشکلات ناشی از ضعف امکانات است 

+ یک شهروند زرتشتی و همسرش در ایران به حبس و مصادره اموال محکوم شدند  

+ «فراخوان» بانک چینی برای افتتاح دوباره حساب‌های مسدودشده ایرانیان 

+ اعضای کمیته پیگیری رفع حصر مجلس خواستار دیدار با موسوی، رهنورد و کروبی شدند 

+ صدراعظم آلمان درباره روند افزایش «نژاد پرستی و یهودی ستیزی » در کشورش هشدار داد 

+ میلوش زمان برای یک دوره پنج ساله دیگر رئیس‌جمهور چک شد 

+ «افزایش مرگ‌ومیر» کودکان سرمازده در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه 

+ سپاه پاسداران از بازداشت اعضای «یک گروه مرتبط با داعش» در غرب ایران خبر داد 

+ تیلرسون: گروه‌های کاری برای اصلاح «ایرادهای برجام» آغاز به کار کرده‌اند 

+ دیدار "جمعیت دفاع از مبارزات مردم ایران" با وزارت امور خارج سوئد درباره سرکوب اخیر 

+ روحانی: معضلاتی هست و مردم به همه خواست‌های خود نرسیده‌اند 

+ امام جمعه اهل سنت: قانون اساسی ایران نیاز به تغییر دارد 

+ «دستور رهبر ایران» برای پیگیری خروج نیروهای مسلح از «فعالیت‌های اقتصادی غیر مرتبط» 

+ انتقاد دادستان تهران از انتشار گزارش «تخلفات» دوره شهرداری قالیباف 

+ مدیرعامل آتش‌نشانی تهران: ۲۴۳ ساختمان ناایمن مشابه پلاسکو در تهران وجود دارد 

+ آلمان «اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران» را با متحدان اروپایی‌اش بررسی می‌کند 

+ رئیس پدافند غیرعامل استفاده زیاد از تلگرام را از «مشکلات اساسی» کشور خواند 

+ بازرسی از چندین محل متعلق به ایرانی‌های «مظنون به جاسوسی» در آلمان 

+ عفو بین‌الملل:‌ مقام های ایران، اعدام ابوالفضل چزانی شراهی را متوقف کنند 

+ نماینده مجلس: ۱۰۰ مسئول، دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند 

+ انتقاد روحانی از تشکیل نیروی مرزی آمریکا در خاک سوریه 

+ ۱۷۰ نماینده مجلس ایران خواستار مقابله فوری با فیلترشکن‌ها شدند 

+ وزیر خارجه چین: توافق هسته‌ای با ایران در مسیر درستی قرار دارد 

+ اذعان یک مقام دولتی به رتبه پایین ایران در شاخص شکاف جنسیتی 

+ نیکی هیلی: آمریکا رفتارهای خطرناک ایران را تحمل نخواهد کرد 

+ منابع خبری در ایران از رفع فیلتر پیام‌رسان تلگرام خبر می‌دهند 

+ اعتراض وزیر آموزش و پرورش ایران به طرح فرمانده بسیج برای مدارس 

+ هزاران یونانی در اعتراض به محدود کردن حق اعتصاب تظاهرات کردند 

+ رئیس کل دادگستری تهران: صحبتی از آزادی نازنین زاغری نشده است 

+ آمریکا صادق لاریجانی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد 

+ ۱۵۰ نفر دیگر از جمله رهبران مخالفان در ناآرامی‌های تونس بازداشت شدند 

+ منابع اروپایی: در نشست احتمالی برجام می‌توان به «موضوعات دیگر» نیز پرداخت 

+ یک نماینده مجلس از کشته شدن چهار تن در اعتراض‌های اخیر در خمینی‌شهر خبر داد 

+ هاشمی شاهرودی به دلیل «بیماری جدی» در هانوفر تحت درمان است 

+ روحانی: مطالبات مردم «اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی» است 

+ حمایت شماری از هنرمندان ایرانی از «حق» انجام اعتراضات مسالمت‌آمیز 

+ اظهارات علی شمخانی در مورد اعتراضات در ایران و «هشدار به عربستان سعودی»‎ 

+ واکنش وزیر خارجه بریتانیا به کشته شدن معترضان در ایران 

+ اتحادیه اروپا: حق تظاهرات مسالمت آمیز در ایران تضمین شود info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995