Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


IT و گردشگری: سامانه های اطلاع رسانی الکترونیکی ، مفید اما کمیاب

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[21 May 2008]   [ سهیلا سلطانی]

soheila_soltani@yahoo.com   www.newmanagement.blogfa.com


 


 


  


همه ما به خوبی می دانیم که ایران دارای تمدنی چند هزارساله می باشد و در طی دوران های تاریخی مختلف بناهای بیشماری توسط حکومت های آن دوران ها ساخته شده و برای ما به یادگار مانده است. و بسیاری از این بناهای تاریخی دارای شهرت جهانی می باشند که سبب جذب جهانگردان به ایران می شوند. اما متاسفانه به دلیل سرمایه گذاری اندک صورت گرفته در بخش صنعت توریسم در ایران ، بهره برداری مناسبی از این منابع به جای مانده از پیشینیانمان نمی شود. حال باید دید  در عصر اطلاعات و گسترش فناوریهای اطلاعاتی چگونه می توان از بستر رو به رشد IT  در جهت کمک به این صنعت برآمد. ابتدا بایستی دید مشکلات این صنعت چیست و سپس باید این مسئله را مورد بررسی قرار داد که فناوری اطلاعات چگونه می تواند در حل این مشکلات ما را یاری رساند. در ابتدا هر جهانگرد اعم از داخلی و خارجی که علاقه مند به بنایی است ، درصدد یافتن اطلاعاتی دقیق در ارتباط با بنای مذکور می باشد . بی شک جدای از شکل و عظمت ظاهری یک بنای تاریخی ، دانستن اینکه این بنا توسط چه کسی ، در چه زمانی، به دستور چه کسی ساخته شده ، چه اتفاقاتی در آن روی داده و... بسیار مهم می باشد. گرچه در اکثریت این بناها و جاذبه های تاریخی و گردشگری راهنمایانی وجود دارند که به این سوالات پاسخ می دهند ، اما نکته اینجاست که آیا آنها می توانند پاسخگوی تمامی سوالات ریز و درشت گردشگران باشند و البته اگر هم بتوانند که بسیاری از آنها هم بی شک می توانند مسئله زمان مطرح است که آنان را ناچار به دادن پاسخ هایی کوتاه و مختصر می کند. مسئله دیگر، مسئله زبان می باشد و بدون شک می دانیم که یک راهنما نمی تواند به تمامی زبان های جهانگردان سخن بگوید به طوری که بتواند حق مطلب را به خوبی ادا کند اگر چه می دانیم که بسیاری از راهنمایان به چندین زبان می توانند سخن بگویند ولی این کافی نیست. و اما IT در این میان چه خدمتی میتواند انجام دهد. بدون شک بسیاری از شما با سامانه های اطلاع رسانی الکترونیک آشنایی دارید و می دانید که این سامانه ها در جاهایی که شما نیاز به اطلاعاتی دارید که کسی برای ارائه این اطلاعات وجود ندارد بسیار مفید می باشند. در ایران نیز در بعضی از بناهای تاریخی از این سامانه ها بهره گرقته شده که به حق ارائه دهنده اطلاعاتی بسیار جامع و کامل از بنای مذبور می باشند و گردشگران به راحتی می توانند با استفاده از این سامانه ها اطلاعات ارزشمندی را با صرف وقت کم و به سرعت دریافت نمایند. به راستی در جایی که  با استفاده از این فناوری با صرف هزینه ای کم و در عوض صرفه جویی در بسیاری از هزینه ها به راحتی می توان موجبات رضایتمندی گردشگران را فراهم نمود، چرا نبایستی این کار را کرد. وجود سامانه های اطلاع رسانی الکترونیک گردشگری در بناهای تاریخی نشان از ورود IT به بخش گردشگری دارد کما اینکه تعداد بسیار کم این سامانه ها نشان دهنده توجه اندک مسئولان این بخش در مفید و موثر بودن استفاده از این فناوری ها در جذب و ایجاد رضایتمندی در گردشگران و همین طور صرفه جویی در بسیاری از هزینه ها در این بخش می باشد. اما با صراحت می توان گفت تعداد انگشت شمار این سامانه ها شاید نتواند آنگونه که باید تحول لازم در صنعت توریسم را ایجاد کند . امید است مسئولان ذیربط با توجه هرچه بیشتر به اینگونه موضوعات و استفاده بیشتر از فناوریهای اطلاعاتی در زمینه توسعه گردشگری در ایران زمینه رشد هرچه بیشتر اقتصادی ایران را از طریق جذب منابع وارد شده به کشور از طریق جهانگردان را فراهم نمایند.


 


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


نسخه‌ی چاپی ارسال اين مطلب به دوستان


[نظر دهید]    [تعداد نظرهای ثبت شده در پیوند با این مطلب: 1] 


.

مشكلات مساله گردشگري و توريسم فقط با اطلاع رساني الكترونيكي حل نمي شود و مساله گردشگري هم فقط به جاذبه هاي آثار باستاني و معماري محدود نمي شود. شايد نويسنده محترم مقاله بدانند كه كشور فرانسه هر ساله بيشتر از جمعيت خودش پذيراي گردشكر مي شود،(بيش از 70 ميليون نفر گردشگر در برابر جمعيت 65 ميليون نفري) و حتي مساله 11 سپتامپر كه در سال وقوعش در 2001 ميلادي باعث كاهش گردشگري در سطح جهاني شد، در فرانسه سبب كاهش نشد. در حالي كه مثلا كشور ايتاليا كه به لحاظ آثار باستاني و هنري و ديدني، نه تنها چيزي كم از فرانسه ندارد بلكه شايد غني تر هم باشد به اندازه فرانسه توريست ندارد. مساله در ايران گذشته از شرايط خاص حاكم بر ايران و روابط پرتنش در سياست خارجي كه طبعا سبب عدم اطمينان خاطر گردشگران خارجي مي شود، برخي بي توجهي ها و نابسامانيها هم هست كه خود نقش عامل منفي را بازي مي كند. سه سال پيش كه شون پن هنر پيشه و كارگردان آمريكايي براي تهيه گزارشي در زمان انتخابات رياست جمهوري به ايران آمده بود، بعدا در مطلبي در مورد مشاهداتش در ايران از نبودن دستمال كاغذي در توالتها(توالت رستورانها يا مكانهاي عمومي) در ايران هم به عنوان مشكلاتي كه يك خارجي در سفر به ايران با آن رو به روست ياد كرده بود و شايد اصلا به فكر كسي هم نرسد كه براي آدمي كه به استفاده از توالت فرنگي عادت كرده استفاده از توالتهاي ايراني چقدر ناراحت كننده است و چه خاطره بدي در او به جا مي گذارد، حال مساله عدم نظافت و تميزي هم مجل راهم بايد به آن اضافه كرد. مشكل بزرگ ديگر در ايران نبودن وسائل حمل نقل عمومي با برنامه ريزي منظم و گستردگي مناسب است و به مسائل ديگري هم مي شود اشاره كرد كه فكر مي كنم تا اينجاهم بيشتر از حد مجاز شد و اشكالي ندارد اگر در ستون آزاد منتشر شود.
[ آريا مهربان]   [ 2008-05-23 11:30:25 ]    [mehrabaneto@yahoo.fr]

بنیاد آینده‌نگری ایرانيكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸ فوریه ۲۰۱۸

سهیلا سلطانی

+ بازار شب عید و رقابت POS ها؟  سهیلا سلطانی

+ توسعه بانکداری الکترونیکی در گرو افزایش شعب؟!  سهیلا سلطانی

+ بانک ها و چالش های خدمات رسانی  سهیلا سلطانی

+ ATM های بد ؟!  سهیلا سلطانی

+ ده ویژگی برتر مدیران موفق IT   سهیلا سلطانی

+ POS بستر مطمئن پرداخت الکترونيکي  سهیلا سلطانی

+ چرخه تجارت الکترونیک بدون بانکداری الکترونیکي ناقص و ناکارآمد خواهد بود.  سهیلا سلطانی

+ صنایع بزرگ و تجارت الکترونیک  سهیلا سلطانی

+ IT و گردشگری: سامانه های اطلاع رسانی الکترونیکی ، مفید اما کمیاب  سهیلا سلطانی

+ گسترش تجارت الکترونیک و تحول استراتژی های بازاریابی  سهیلا سلطانی

+ تبلیغات در وب سایت ها، یک فرصت کلیدی برای کسب و کار آنلاین   سهیلا سلطانی

+ ابزار بهینه سازی مدیریت ارتباط با مشتریان  سهیلا سلطانی

+ وبلاگ ؛ زبان مشترک جهانی   سهیلا سلطانی

+ وبلاگ ؛ زبان مشترک جهانی  سهیلا سلطانی

+ ATM بهتر است يا POS ؟  سهیلا سلطانی

+ اینترنت و چالش های امنیتی  سهیلا سلطانی

+ صداي مشتري، صداي ماندگار  سهیلا سلطانی

+ هنوز در جامعه ما دانش توسعه و مديريت برنامه‌ها و پروژه‌هاي IT وجود ندارد *سياستگزاريهاي غلط در امر فيلترينگ مانع از جريان صحيح اطلاعات مي‌شود  سهیلا سلطانی

+ کیف پول الکترونیکی خود را به همراه داشته باشید  سهیلا سلطانی

+ توسعه فناوري اطلا‌عات در بانكداري  سهیلا سلطانی

+ چالش های حمل کالا در تجارت الکترونیک ایران  سهیلا سلطانی

+ اقتصاد دانش محور  سهیلا سلطانیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995