Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


به صدها تحلیل‌گر اطلاعات نیاز داریم!

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[28 Oct 2016]   [ ]

عباس پورخصالیان - مبانی علمی تحلیل و تحلیل‌گری سامان‌مند در سده هجدهم میلادی در اروپا پا گرفت. هنگامی که تحلیل و تحلیل‌گری در سده‌های بعد به بلوغ رسیدند، ما تازه در نیمه دوم قرن بیستم با آن آشنا شدیم و آن را در علوم انسانی به خدمت گرفتیم.
اکنون در سده بیست ویکم، نیازمند تحلیل‌گرانی هستیم که در عصر انفجار اطلاعات بتوانند به analytics یا «تحلیل‌کاوی» در "بیگ‌دیتا" و داده‌های کلان بپردازند و در کنار خود، از سامانه‌های مکانیزه داده‌کاوی و «تحلیل‌گران ماشینی» هم استفاده کنند. زیرا تحلیل به تحلیل‌کاوی ارتقاء یافته و مهارتی تخصصی شده‌اند در خدمتِ کشف، استخراج، تفسیر، تأویل و برقراری ارتباطی بامعنی میان الگوهای پنهان در درون داده‌های کلان.
آری، امروزه تحلیل‌کاوی، فرایندی مکانیزه است؛ "مکانیزه" به این معنی که توسط جمعی از متخصصانِ تحلیل‌گری به علاوه نرم‌افزارهای داده‌کاوی (متن‌کاوی و تصویرکاوی) و ماشین‌های خودیادگیرنده (Learning Machines) صورت می‌گیرد. اکنون ما، بیگ‌دیتا داریم ولی در

زمینه تحلیل، تحلیل‌گری و تحلیل‌کاوی دچار کمبود هستیم.
عصر "بیگ‌دیتا" و چالش کشف الگوهای پنهان در آن
ما از "عصر انفجار داده‌ها" یه سرعت به "عصر بیگ‌دیتا" گام نهاده ایم!
استفاده روزافزون از ابزارهای الکترونیکی، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و دیجیتالی شدن روزافزون فرایندهای اداری و تولیدی باعث شده‌اند که روزانه حجم عظیمی از داده‌ها و اطلاعات توسط کاربران تولید و ذخیره شود.
بر اساس تخمین EPRS (سرویس پژوهشی پارلمان اروپا) حجم اطلاعات تولید شده در جهان، هر دوسال دوبرابر می‌شود. یعنی اگر حجم اطلاعات تولید شده در جهان در سال 2013، برابر با تخمین EPRS، 4.4 زیتابایت (zettabyte) یا 4.4 تریلیون گیگابایت بود، در سال 2020 به ده برابر آن، یعنی به 44 زیتابایت خواهد رسید. این حجم عظیم از اطلاعات از تعامل کاربران با فضای سایبری تولید می‌شود، یعنی از طریقِ کار با وب، تراکنش‌های تجاری برخط، فرایندهای دولت الکترونیکی، تعاملات رسانه‌های اجتماعی، کاربری میلیاردها گوشی تلفن همراه، اِعمال برنامه‌های کاربُردی همراه و فعالیت ده‌ها میلیارد حسگر فعال در شبکه‌های اینترنتِ چیزها (IoT)، اینترنتِ اشیاء (IoO)، اینترنتِ داده‌ها (IoD)، اینترنتِ انسان‌ها (IoH) و خلاصه: اینترنتِ همه‌چیز (IoE) در خانه‌های سبز و شهرهای هوشمند؛ و در یک کلام: شبکه‌سازی در بّر و بحر و جو!
با روند رو به افزایش تولید داده‌ها، هزینه ذخیره‌سازی داده‌ها رو به کاهش می‌گذارد، ولی هزینه استخدام تحلیل‌گران انسانی و ماشینی، روندی صعودی را طی می‌کند. درنتیجه، سرمایه‌گذاری در ظرفیت‌سازی، پرورش و استخدام تحلیل‌گران انسانی و ماشینی، نیز روندی رو به افزایش را تجربه خواهد کرد تا جوامع مدرن بتوانند بر بیگ‌دیتای تولید شده، به منظور کشف الگوهای پنهان در درون آنها و درک و استخراج روابطی بامعنی میان آنها، غلبه کنند و به تولید دانش بپردازند.

گسل دیجیتالی فراملی
ما اگر واقع‌بین باشیم، باید اذعان کنیم که به دلیل شتاب جوامع مدرن و کثرت موانع رشد در کشور، از همه روندهای مذکور، مگر روند تولید بیگ‌دیتا و ذخیره‌سازی آن، فاصله گرفته‌ایم. این فاصله، همان گسل دیجیتالی عمیقی است که میان کشور ما و کشورهای به اصطلاح "شمال" رُخ داده است و ژرف‌تر نیز می‌شود و پُل زدن بر آن، وظیفه و چالش بزرگ همه سهم‌داران جامعه ما: دولت، بخش خصوصی، سازمان‌های مردم‌نهاد، جامعه مدنی و نظام بین‌المللی فعال در کشور است.

یک مثال پیش پا افتاده از کمبود تحلیل‌گر در کشور
مثال برای بیان قصور در تحلیل به علت عدم پرورش و استخدام تحلیل‌گر در نظام اداری کشور بسیار است. من اینجا تنها به یک نمونه دم دستی آن در ارتباط با مخابرات و اینترنت بسنده می‌کنم:
اخیراً رشد 25 درصدی مصرف پهنای باند اینترنت بین‌المللی کشور از طرف معاون محترم نظارت و اِعمال مقررات در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام شد، بدون آن که تحلیلی از علت یا علل آن ارایه شود. وی گفته بود: "میزان در دسترس بودن سرویس شرکت ارتباطات زیرساخت" در بازه زمانی منتهی به مردادِ سال جاری (1395)، به‌طور میانگین ۹۸,۷۵ درصد بوده است. این مقدار نسبت به وضعیت مشابه در سه ماه گذشته منتهی به اردیبهشت ماه به‌طور میانگین ۹۴,۱۳ درصد بود که مقایسه این دو مقدار، بهبود پنج درصدی را نشان می‌دهد.
خُب، من مایلم بپرسم: "میزان در دسترس بودن سرویس شرکت ارتباطات زیرساخت" یعنی چه؟ آیا این آمار، گویای خود است و نیازی به توضیح، تشریح و تحلیل ندارد؟
وی با اشاره به این که «یکی از موارد با اهمیت در حوزه کیفیت، حفظ شرایط پایدار در ورودی‌های بین‌المللی کشور است»، تأکید داشت که: پایش مستمر وضعیت کمی و کیفی پهنای باند از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور افزایش کیفی وضعیت سرویس اینترنت در سطح کشور و در پی آن، افزایش رضایتمندی مشترکان نهایی در سطح کشور انجام می‌شود.
قبول! این بشارت، اما ناقص بود! زیرا در آن به آمار دو شاخص مختلف اشاره شده، بدون آن که تحلیلی از علت یا علل بروز آنها ارایه شود. این نوع اطلاع‌رسانی به قدری ناقص است که کسی غیر از "اندرونیان" نمی‌تواند آن را تحلیل کند. لذا من اینجا تنها سعی می‌کنم، گره‌های خبر منتشر شده را اندکی باز کنم:
در خبر مربوط نخست اشاره شده بود به «پایش مصرف پهنای باند اینترنت» که منظور باید Monitoring Internet Bandwidth Usage باشد که با اندازه‌گیری ترافیک اینترنت کشور در ماه به دست می‌آید. از متن خبر می‌توان چنین برداشت کرد که ترافیک اینترنت کشور امسال رشد داشته است.
اما بیانِ صِرفِ رشدِ 25درصدیِ ترافیک اینترنت کشور، کافی نیست؛ در کنار این آمار باید تحلیلی از ماهیت و سَمت و سوی رشد این ترافیک، ارایه می‌شد و علت یا علل این رشد نیز تحلیل می‌شد.
سپس در گفتار معاون محترم نظارت و اِعمال مقررات در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به «درصد دردسترس بودن سرویسِ شرکت ارتباطات زیرساخت طی بازه زمانی اردیبهشت 95 تا مرداد 95» اشاره شده بود. اما بخاطر ترجمه اصطلاح اصلی (Service Availability) به عبارتِ فارسیِ "میزان دردسترس بودن سرویس"، چنین ترجمه‌ای اغلب بد فهمیده می‌شود، زیرا با Service Accessibility اشتباه می‌شود.
تفاوت availability و accessibility را می‌توان با بیان یکی از تجربه‌های روزمره مردم، درک کرد: در شلوغی و تراکم حضور تعداد بسیار زیادی از کاربران همراه در یک نمایشگاه، آنتن اُپراتور فروشنده سیمکارت تلفن همراه، برای عده زیادی از حاضران در محل نمایشگاه، available (موجود) نیست درحالی که معمولاً موقعی که نمایشگاه تعطیل است یا محل مربوط خلوت می‌شود، برای همه accessible (دسترس-پذیر) است! البته available نبودن خدماتی که معمولاً دسترس‌پذیر یا accessible هستند، علل متنوعی دارد، مثل: خرابی سامانه‌های اُپراتوری، قطع فیزیکی برق آنتن، وقوع حملات DoS و DDoS به سِروِرها و خارج از سرویس بودنِ موقت خدمات بخاطر تعمیر یا توسعه.
بنابراین، منظور از عبارتِ: «میزان دردسترس بودن سرویسِ شرکت ارتباطات زیرساخت، در بازه زمانی سه ماهه به‌طور میانگین از ۹۴,۱۳ درصد به ۹۸,۷۵ درصد رسید»، این است که موارد قطع سرویس اینترنت شرکت ارتباطات زیرساخت، چند درصد کمتر رُخ داده است. همین! اما بیان صِرفِ اعداد و ارقام شاخص‌ها، کافی نیست و در کنار آن حتماً باید علل بهبود چند درصدی شاخصِ availability در بازه زمانی مذکور تحلیل، با استانداردهای جهانی مقایسه می‌شد.

تحلیل در خدمت موفقیت
اگر کسی را متهم به کتمان اطلاعات نکنیم، باید بگوییم: نقص اطلاع‌رسانی مسؤولان به دلیل کمبود تحلیل‌گر و نبود سامانه‌های تحلیل‌گری مکانیزه است.
جالب است: یکی از وزارتخانه‌هایی که به وضوح از تحلیل‌گرانی کارآمد استفاده می‌کند تا در عرصه‌های رقابت بین‌المللی به موفقیت دست‌یابد، وزارت ورزش است. سایر وزارتخانه‌ها هم ضرورتاً از تحلیل‌گران ملی و فراملی استفاده می‌کنند اما نه به وضوحِ وزارت ورزش.
اکنون اگر اهمیت و وزنه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را در عصر بیگ‌دیتا با سایر وزارتخانه‌های کشور مقایسه کنیم، باید اذعان کنیم که:
هیچ وزارتخانه‌ای در کشور به اندازه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در عصر حاضر تعیین‌کننده و مهم نیست و هیچ نهادی به اندازه وزارت ارتباطات در عصر حاضر از کمبود تحلیل‌گر و فقدان سامانه‌های تحلیل‌گری مکانیزه رنج نمی‌برد.
برای رفع کمبود منابع انسانیِ تحلیل‌گری در همه نهادهای کشوری و لشگری، این وزارت عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) است که به زودی برای تمام رشته‌های مرتبط با فاوا، ظرفیت‌سازی و برای پرورش صدها تحلیل‌گر، اقدامی عاجل صورت دهد. اما رفع منابع مکانیزه تحلیل‌گری، وظیفه همه وزارتخانه‌هایی است که بیگ‌دیتا ذخیره می‌کنند. هماهنگ‌کننده اصلی در این عرصه نیز شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی است.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانپنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۹ آوریل ۲۰۱۸

دانش نو

+ چپ و راست مرده‌اند، زمین را می‌خواهی یا آسمان را؟ 

+ مهم‌ترین فنآوری‌ها در سال ۲۰۱۸ 

+ هوش مصنوعی می تواند طی بیست سال آینده تهدیدی برای ۴۷ درصد از مشاغل باشد 

+ در حسرت توسعه رضا داوری اردکانی

+ آزادی علمی مقصود فراستخواه

+ سازماندهي گروههاي مشارکتي در سازمانهاي يادگيرنده 

+ مديريت دانش، نياز سازمان هاي امروز 

+ مديريت استرس مجيد يوسفي

+ رقابت بزرگان بر سر تراشه‌های هوش مصنوعی و خیزش آرام تکینگی به‌سمت ما! حمیدرضا تائبی

+ تغییر اجتناب ناپذیر است و باید به منظور ایجاد تحولات مدیریت شود. 

+ ⁠دانشگاه اصفهان برگزار می کند: ⁠دانشگاه اصفهان

+ به فرزندانمان رحم کنیم دکتر محسن رنانی

+ زلزله در سیارات دیگر چگونه رخ می‌دهد؟ 

+ ساختمان‌های هوشمند فرشته نجات انسان‌ها می‌شوند حمیدرضا تائبی

+ استفاده از سیل تصاویری که در زلزله به راه می‌افتد مهدی صنعت‌جو

+ توانمند باشید، تا عرصه را به سایرین واگذار نکنید. حمیدرضا مازندرانی

+ انواع سازمانها Organization Types از دیدگاه برنامه ریزی هدف ها و وسیله ها راسل ایکا ف

+ هوش سازمانیم ‌تجاری است، پس موفق می‌شوم! حمیدرضا تائبی

+ درک اشارات دست با تصویربرداری صوتی مهدی صنعت‌جو

+ نقش بی بدیل هوش مصنوعی بر شهرها و شهروندان آنها محسن راعی

+ مزایای سواد اطلاعاتی 

+ هوش مصنوعی انویدیا، هوای آفتابی را برای ماشین های خودران شبیه سازی می کند! علیرضا فرجی علیرضا فرجی

+ فراگیری: نیازی پایه ای 

+ قلسفه و زندگی روزمره. موسی اکرمی

+ خلاقیت نمادین دهه هشتادی ها 

+ فهم سواد اطلاعاتی 

+ نظریه سواد رسانه ای در گفتگو با دکتر هاشمی 

+ در سال جدید مهندسی نرم‌افزار را جدی‌تر دنبال کنیم حمیدرضا تائبی

+ باید که لذت آموختن را دوباره بیاموزیم پوریا ناظمی

+ انقلاب هوش مصنوعی و تاثیر آن بر جامعه و شرکت ها 

+ توانمند باشید، تا عرصه را به سایرین واگذار نکنید حمیدرضا مازندرانی

+ وجود یخ در مدار استوای مریخ 

+ ظهور «ابر انسان‌ها» طی ۲۰ سال آینده 

+ دانشمندان به استقبال مهمترین پرسش های بشر می روند! 

+ آینده پژوهی و انواع آینده. محسن گرامی طیبی

+ ضریب رشد استارتاپ‌های ایرانی، بالاترین در منطقه نزدیک به متوسط جهانی 

+ نگاه تان به آینده است یا اکنون؟ 

+ اینجا همه آدم‌ها این‌جوری نیستند* مهدی صنعت‌جو

+ بدرود سیارۀ زمین؟ لورین رابینسون

+ تهدیدات اینترنت اشیا 

+ آینده‌ بانکداری‌ چگونه‌ خواهد‌ بود؟ 

+ نفس‌تنگی فرهنگی در جامعۀ ناخوانای معاصر نعمت‌الله فاضلی

+ ضرورت تقویت حافظه سازمانی سیداحمد ابراهیمی

+ دانشگاه چیست؟  رضا داوری اردکانی

+ تشخیص زودهنگام بیماری انسداد عروق قلبی ممکن شد 

+ آیا موسیقی می‌تواند یک زبان باشد؟ کریستوفر بارتل، ترجمه سید جواد فندرسکی ، محمد رجبی

+ انسان‌شناسی هنر به روایت ناصر فکوهی/ هنر به تبعیت از سلیقه بازار در حال نابودی است 

+ چرا مغز آرام خلاق تر است؟ 

+ خلاقیت واقعا یعنی چی؟! 

+ نقش ها و کارکردهای کلیدی ارتباطات 

+ موانع ارتباطات میان افراد 

+ تاثیر فناوری اطلاعات بر سازمان، جامعه و فرد- 

+ هوش مصنوعی ترسوها را درمان می‌کند . فناوری در مسیر کمک به بیماران حمیدرضا تائبی

+ آینده پژوهی یا آینده نگاری یا …؟ 

+ تاملاتي در روشنفكري موسي اكرمي

+ اینترنت، کنکاش گاهی جدید؟ بخش دوم عرصه ی همگانی و آرای عمومی: از نشریات تا اینترنت 

+ رویکردها و ابزارهای نوین موثر در آینده پژوهی هوشمندی کسب‌و‌کار فرشاد وحیدپور

+ فرزندان ما مرد عنکبوتي را بهتر مي‌شناسند  ابوذر سيفي‌کلستان

+ اخلاق جانشین قدرت رضا اسمخاني

+ رویکردی انسان شناختی به: گفتمان میراث طبیعی و گردشگری روستایی مرتضی رضوانفر

+ تغییر فرهنگی با رفتار رهبران سازمان شروع می‌شود مترجم: احسان زائری

+ دامنه و هزینه های تغییرات اجتماعی داوود نادمی

+ آینده‎اندیشی: توصیه‎ای دوستانه یا ضرورتی انکار ناپذیر.؟ 

+ ظرفیت های تقویت همبستگی اجتماعی 

+ نظریه‌های ارتباطات توسعه سرینیواس آر ملكات

+ در کمتر از یک دقیقه بیشترین تاثیر را در اولین ملاقات خود داشته باشید! مهسا قنبری

+ ماشین‌های هوشمند و بازتعریفی تازه از نقش کارکنان دانش‌محور حمیدرضا تائبی

+ پیش‌نیازهای نوآوری در کشور. سیدهاشم هدایتی

+ عقل و توسعه یافتگی حسین عرب

+ آینده، اکنون است  آرش بصیرت

+ آینده پژوهی به کجا خواهد رفت؟ 

+ ابزارهای توسعه هوش تجاری در سازمان مهندس پدیده فدائی فرد

+ دانش، پلی به سوی توسعه. دکتر غلامحسین عبیری

+ کوشش برای ساختن جهانی باهوش‏تر. 

+ نوگرایی قدیمی و نو  گفت‌وگو با سیدجعفر مرعشی

+ تئوري سازمان در عمل. 

+ سازمان هاي هزاره سوم 

+ دیدگاه های سه گانه درباره محرک های آینده نگاری 

+ به صدها تحلیل‌گر اطلاعات نیاز داریم! 

+ چگونه براي نوجوانان کسب و کار ایجاد کنیم؟ تونی مارتین

+ چرا گاهی محاسبات فعالان اقتصادی با واقعیت منطبق نمی‌شود؟ محسن رنانی

+ آیا توفانی سازنده در راه است!؟ 

+ 4 راهکار برای مشارکت کارمندان در خلق ایده‌های نو 

+ نقش الگوی ذهنی در موفقیت کامران فرنیان همدانی- علی توکلی یرکی

+ چالش ­های فلسفی نظریه کوانتوم استاندارد 

+ از اشتباه فیلسوف هم باید درس آموخت 

+ بوته سوخته 

+ دانش آینده یک نیاز ملزم برای بشر امروز است‌ 

+ ما آموزش می دهیم, اما دانش آموزان یاد نمی گیرند 

+ باید از قاره ششم بیشتر بهره​مند شویم . فرانک فراهانی جم

+ شناسایی و خوشه‌بندی سامانه‌ها و ابزارهای مدیریت دانش شخصی عاطفه شریف ، رضوان حسین قلی زاده

+ بررسی زیرساخت‌های مدیریت دانش و تأثیر آن بر هوش سازمانی در پژوهشگاه‌های‌ وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محمدرضا شکاری ، محمدرضا اسمعیلی گیوی ، حمید کشاورز

+ اثربخشی پژوهش های علمیِ داخلی بر شاخص های توسعه ی ایران آقای وحید احسانی ، دکتر موسی اعظمی، دکتر سیّد محمّد باقر نجفی ، دک

+ ویژگی‌های بایسته معلمان در بهبود فرآیند یاددهی-یادگیری مدارس هوشمند 

+ پاسخ بنیادین به یک سؤال دیرین: چرا ما ایرانیان در مسیر توسعه درجا زده ایم؟ دکتر محسن رنانی

+ وقتی از دانش بنیان حرف می زنیم از چه چیز حرف می زنیم سیدرضا علوی

+ نوآوري باز انقلابی نوین در پارادایم نوآوري الهام سهامی

+ چشم انداز به عنوان روش آینده پژوهی 

+ در جستجوی الگوی نوین یادگیری­زدایی سازمانی[1] 

+ رابطه هوش و مقدار توانایی حقیقی‌تان info@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995