Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


مساله اصلی روحانی: امنیت داخلی و نه خارجی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[02 Apr 2016]   [ فرهاد یزدی]

- دوم آوریل 2016

سفر روحانی به اتریش بخاطر نگرانی امنیتی به آینده موکول شد. در ظاهر این نگرانی در مورد دولت اتریش بود که نتواند امنیت نماینده ایران را فراهم آورد. رئیس جمهور اتریش به شدت این بهانه را رد کرد و ادعا نمود که پیش بینی های امنیتی در اندازه ای که برای رئیس جمهور آمریکا و روسیه انجام می گیرد، در نظر گرفته شده بود. همیشه میزبان، بیش از مهمان در مورد مسایل امنیتی نگران می باشد. روحانی از سفر به فرانسه و ایتالیا باکی بخود راه نداد. از همه بالاتر، روحانی چند روز پیش از آن از سفر پاکستان مراجعه کرده بود. همگان آگاهند که سازمان های امنیتی پاکستان در دست سنی های تندرو ضد شیعه قرار دارند. همچنین اگر تظاهرات ایرانیان ساکن خارج از کشور باعث نگرانی او بود، وی نمی بایستی به آمریکا و فرانسه و ایتالیا با جمعیت بیش تر ایرانیان ساکن سفر می نمود. اما چنانچه شایع شده، نگرانی او در مورد تظاهرات مجاهدین بود. این موضوع هم نمی تواند واقعیت داشته باشد. با در نظر گرفتن وجهه ی منفور این گروه در ایران، این تظاهرات نه تنها خدشه ای بر محبوبیت او وارد نمی آورد بلکه حتا می توانست دست آورد تبلیغاتی دیگری برای او فراهم آورد. واهمه از تظاهرات گروهی که هیچگونه پشتوانه ای در ایران ندارند، در باره رئیس جمهور یک کشور 80 میلیونی چه می گوید؟ عذر بدتر از گناه. پس مساله امنیتی چه می توانست باشد؟
مساله "امنیت" در این سفر، بخاطر اقداماتی که در غیبت او می توانست در کشور انجام گیرد، باعث لغو سفر او گردید. پس از شکست در انتخابات که تمامی مشروعیت تندروها و کل نظام را بر باد داد، آفند برنامه ریزی آنان، به صورت حملات گوناگون آغاز گردید. از فرمانده سپاه پاسداران گرفته تا چند فرمانده بلند پایه ی دیگر، با انگیزه ی شکایت کشورهای غربی در مورد آزمایش موشکی ایران، بشدت به حکومت تاختند. برنامه موشکی، حق ملت ایران است و قدرت های خارجی نمی توانند در مورد آن مداخله کنند. اما همان طور که در مقاله 11 مارس آمده است ، آزمایش موشکی ایران نه آمریکا و نه اسرائیل را نمی ترساند. تنها موجب وحشت حکومت عرب های خلیج فارس که توان دفاعی چندانی ندارند می گردد و بر روابط ایران با آنان اثر منفی می گذارد. سخنان فرمانده موشکی سپاه که ما چون آزمایش های خود را اعلان نکردیم، آمریکا "پررو" شد، نمی تواند دلیل این امر باشد. زیرا با تمرکزی که ماهواره ها و دیگر تجهیزات مخابراتی بر روی ایران دارند، نمی توان چنان آزمایشی را از دید کشورهای مترصد پنهان کرد. باید نتیجه گرفت که پیش کشیدن موضوع آزمایش موشکی بهانه ای برای حمله به برنده انتخابات که در ضمن نیز خواستار گسترش روابط با جهان خارج هستند، بشمار آورد. هیچ مقامی در ایران بدون برانگیختن خشم ملت نمی تواند در مورد برنامه ی موشکی، موضع مخالف بخود گیرد. پس این دست آویز مناسبی برای حمله به مخالفان می باشد. ملاقات روحانی و رفسنجانی با "خارجیان" در دوران تعطیلات نوروزی که به احتمال از کشورهای عربی خلیج فارس بودند و وسیله ی خبرگذاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران فاش شد، این برنامه را به جلو انداخت. بازهم به احتمال هدف از ملاقات این دو که می توانست بدون موافقت رهبر انجام شده باشد، تلاش در راه کاستن از تنش و بی ثباتی در تمامی منطقه بود که کابوسی است برای گروه تندرو.
بالاترین حمله از جانب "رهبر" نظام با استفاده از واژه "خیانت" نسبت به موضع گیری رفسنجانی، دیگر مهره همیشه در صحنه سیاست ایران، انجام گرفت. این دو که دستکم در ظاهر همیشه تلاش کرده اند که روابط خود را برپایه ی دوستی عمیق و اعتماد متقابل ترسیم کنند، اکنون در موقعیتی هستند که دیگر نخواهند توانست، برپایه ی قدیمی، رفتار نمایند. با وجودی که ار جانب هردو طرف تلاش شد که موضوع را به بدنیتی خارجیان و یا قصور شعار نویسان نسبت دهند، برای کسی در ایران تردیدی باقی نمی ماند که حمله های چند روز اخیر به سوی چه کس و یا کسانی نشانه رفته است. سخنان تند رهبر نظام، در زمانی کوتاهی پس از آنکه رئیس جمهور باردیگر جایگاه رهبر در سیاست ایران را تاکید کرد، انجام گرفت. هردو سخنرانی، نشاندهنده عدم اطمینان طرف مقابل به گفته های یکدیگر می باشد. مبارزه قدرت در ایران، دیگر بیش از این نمی تواند، روبسته انجام گیرد و هر روزه مجبور است بیش تر آشکار تر و با حضور و دخالت ملت انجام گیرد.
حملات گروه تندرو که در چند ماه گذشته بی سابقه بوده است، از نوروز آغاز گردید. در چنین شرایطی که تندروها از تمامی ظرفیت های خود (رهبر نظام، امام جمعه ها، تندروها در مجلس و سرداران حلقه زده به دور رهبر و حفاظت سپاه و اثر گذاری شدید متقابل آنان بریکدیگر) با پیام نوروزی آغاز و پس از آن توسعه یافت، باید نتیجه گرفت که رئیس جمهور با احساس خطر شدید، سفر خود به اتریش را لغو کرد. باید از نظر دور نداشت که گروه تندرو با تمام قوا بدنبال کسب امتیاز از برندگان انتخابات می باشند. مجلس خبرگان که در خرداد ماه آغاز می گردد، با احتمال زیاد سرنوشت رهبر کنونی و آینده نظام را تا مقدار زیاد رقم خواهد زد. آخرین بازمانده سرآمدان نخست نظام اسلامی خواستار اثر گذاری بر نظرات ابراز شده و تصمیمات نهائی، هستند. با شکست در انتخابات که آخرین بازمانده مشروعیت این گروه نیز برباد رفت، یا اقدامی تند، آنهم در دوره ای که ملت در تعطیلات نوروزی بسر می بردند و امکان به صحنه آمدن آنان به حداقل می رسید و در ضمن حرکت نیروهای امنیتی در سطح شهر با سرعت و دقت بیش تری می توانست انجام گیرد بایستی انجام می شد، و یا شکست کامل را باید پذیرفت. با نگاهی به تجربه اسد که توانسته سال ها (البته با هزینه ی دویست و پنجاه هزار کشته و شش میلیون پناهنده) همچنان بر کرسی اسمی قدرت تکیه زند، آنان نیز خواستار برگذیدن این راه بودند. یک نکته نباید فراموش گردد که اگر امکان کودتای نظامی در ایران وجود داشت، از سال 88 تاکنون انجام گرفته بود. واقعیت این است که ملت ایران و نیروهای نظامی بیش از آن با همبستگی بیکدیگر پیوند خورده اند که رویارویی حتا بخش کوچکی از نیروهای نظامی در برابر ملت، قابل تصور نیست. این بار نیز به احتمال زیاد، تنها نیروهای امنیتی و گروه بسیار کوچکی متشکل از دیگران چنان قصدی را در سر می پروراندند.
عامل دیگری که می توانست بر عزم تندروهابرای اقدامی سریع کمک کند، بازداشت رضا ضراب در آمریکا می باشد. او که با پسر اردوغان دارای روابط مالی نزدیک بود و همزمان بگفته شخص خود، بابک زنجانی رئیس او بود، به احتمال زیاد نه تنها از جانب سازمان های امنیتی ترکیه بلکه ایران نیز جان خود را در خطر می دید. امکان زیادی وجود دارد که وی با سفر به آمریکا، داوطلبانه زندان را بر مرگ ترجیح داده است و یا با برنامه انجام گرفته است. در هردو صورت، چه با اختیار خود و چه از روی اجبار، اطلاعات گرانبهای او از چپاول دارایی های ملت های ترکیه و ایران برای سازمان های اطلاعاتی بسیار پرارزش می باشد. اگر تا اندازه ای ابهام در مورد شرکای بابک زنجانی وجود داشت، امروز آمریکا به تمام جزییات آن دست یافته است. "بیت" رهبر، حق دارد که از انتشار آن اخبار و یا باج گیری قدرت های خارجی، بشدت دست و پاچه شده و تصمیم به یکسره کردن وضعیت خود در داخل نظام گرفته باشد.
با تحولات چند روز گذشته و به ویژه آشکار شدن تلاش مستقیم برای سقوط رئیس جمهور که در هرحال از مشروعیت بالاتری در مقایسه با رهبر نظام در نزد ملت برخوردار است، تردید نباید داشت که جنگ قدرت نه تنها آشکارتر بلکه در سطح بالاتری در آینده نزدیک در کانون نظام ادامه خواهد یافت و گام به مرحله ی جدیدی خواهد گذاشت.
----------------------------------
۱ - "شتاب تحولات"، ساختار ایران – یازدهم مارس 2016
۲ - البته بدون ارتباط با این مطلب، در هنگام سفر کنونی اردوغان به آمریکا، شایعه کودتا در ترکیه به اندازه ای قوت گرفت که رئیس ستاد آن کشور مجبور به تکذیب شایعه گردید.


مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانجمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

ستون آزاد

+ خط کشی رقبای قدرت فرهاد یزدی

+ مطهری: محمدعلی نجفی را در خواب و با بی‌احترامی بازداشت کرده بودند 

+ قدرت نمائی داخلی فرهادی یزدی

+ حق آب و گل، از آتن دیروز تا تهران امروز 

+ بخاطر خودتان هم که شده. فرهاد یزدی

+ تحولات ترسناک در نخستین هفته سال 1397 فرهاد یزدی

+ چراییِ شکست لیبرالیسم محمد مرادی

+ اسفند زبان و توسعه دکتر محسن رنانی

+ سال 1397: آغاذی ترسناک برای ایران فرهاد یزدی

+ سلامت همه آفاق در سلامت توست دکتر محسن رنانی

+ افسانه‌ پیل و پراید دکتر محسن رنانی

+ احزاب سیاسی، تک بعدی یا چند بعدی ! فریده محمدی سرپیری

+ ناهنجاری علمی و ضعف علوم انسانی سارا خیشه

+ نظام اسلامی و ایران بر لبه پرتگاه فرهاد یزدی

+ یاد و نام مصدق را گرامی میداریم روابط عمومی جبهه ملی ایران تهران - ایران

+ بالاترین خیانت به ملت  فرهاد یزدی

+ مسیر آشتی محسن رنانی

+ پيرو تفكرى دربارۀ وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ حد بردباری ملت فرهاد یزدی

+ آیا زبان آن طور که امروزه آن را می شناسیم، هنوز برای عصر دیجیتال مناسب است؟ 

+ چارک‌های توسعه محسن رنانی

+ نامه سرگشاده یک کنشگرمدنی به احمد توکلی - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: تنها در عربستان، عراق و اسرائیل به دنبال دزدها، مفسدان و دشمنان ایران نگردیم! کوروش برارپور

+ سردرگمی رژیم فرهاد یزدی

+ اقتصاد ایران اسیرآنارشیسم سیاستگذاری دکتر محسن رنانی

+ واکنش یک کنشگر مدنی به عذرخواهی محمدرضا عارف(نماینده مردم تهران در مجلس) از مردم ایران! کوروش برارپور

+ آینده چراغ راه گذشته دکتر شیرزاد کلهری

+ قدیانی: اصلاح‌طلبان بیش از این با خامنه‌ای مصالحه نکنند 

+ عشق و فلسفه در گفت‌وگو با موسی اكرمی 

+ آیا نظام وارد فاز فروپاشی شده است ؟ رضا علوی

+ کنشگر مرزی و ظرفیت‌هایش برای تغییر بهمن احمدی‌امویی

+ نظام¬های سیاسی بیمار طی چه فرایندی به بن بست¬های استراتژیک، اضمحلال، فروپاشی و نابودی می رسند؟ کوروش برارپور

+ کروبی، وضعیت امروز ایران را نتیجه مستقیم سیاست‌های خامنه‌ای دانست 

+ دوره ی تکرارِ اعتراضات مدنی و آشوب های خیابانی در ایران و زمان دو برابر شدنِ آنها از لحظه ی فراجهش ناگهانی تا جهش کامل شان چقدر است؟‎ کوروش برارپور

+ مواجهه ایرانی‌ها با غرب چگونه باید باشد؟ باید از فرق سر تا نوک پا غربی شویم؟ امیر سلطان‌زاده

+ نخبگان یا مردم؛ محور توسعه کدام است؟ 

+ ده‌ها وکیل خواستار پذیرش پرونده بازداشتی‌های اخیر در ایران شدند 

+ صادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بود 

+ بیانیه‌ی جمعی از نویسندگان، شاعران و هنرمندا ن ایرانی در سوئد 

+ نجفی، قالیباف را به استفاده از بودجه شهرداری تهران در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرد 

+ تفكرى در باره وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ سکوت موقت فرهاد یزدی

+ فرهادی و هدیه تهرانی؛ اعتراض‌های سراسری و پرسش‌ها و پاسخ‌ها 

+ پاسپورت آلمانی در صدر رده بندی جهانی 

+ چرا ناآرامی‌های اخیر ایران به یک جنبش همگانی منجر نشد؟ شهیر شهید ثالث

+ جنگ دولت با زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی سعید پیوندی

+ «مردم نگران کهریزک دیگری هستند» 

+ دعوت اتحادیه اروپا از ظریف برای گفت‌وگو در مورد «برجام» در روز پنج‌شنبه 

+ یک نماینده ارشد پارلمان آلمان «شکایتی رسمی» علیه هاشمی شاهرودی ارائه کرده است 

+ تایید خبر مرگ یکی از بازداشت‌شدگان در اوین؛‌ صادقی نسبت به وقوع «کهریزک دوم»‌ هشدار داد 

+ نگرانی یک عضو شورای شهر تهران از تکرار حوادث کهریزک 

+ گزارشی از تظاهرات همبستگی با مبارزات مردم ایران در استکهلم 

+ اگر به فساد هم‌اندازه حجاب حساس بودیم، اوضاع‌مان بهتر ‌می‌شد 

+ یادداشتی از محسن مخملباف: براى جوانى كه در خيابان با مردم سخن گفت محسن مخملباففیلمساز

+ نگاه تاجیکان به تحولات ایران BBC

+ آخوندهای درباری مواجب بگیر: مقدس یا نابود کننده اسلام؟ اکبر گنجی

+ ادامه بازداشت دانشجویان در ایران 

+ پرده آخر فرهاد یزدی

+ شلیک به ساختمان فرمانداری لنجان اصفهان 

+ اصلاح‌طلبان ایران در مورد اعتراض‌ها چه می‌گویند 

+ نسرین ستوده حقوقدانان و روشنفکران ایران را به حمایت از مطالبات مردم فراخواند 

+ پیشنهاد جعفر پناهی:‌ رفراندوم یا تظاهرات آزاد 

+ فراخون ملی برای شرکت در تظاهرات بزرگ ایرانیان ساکن بلژیک 

+ بیانیه همبستگی سوریه با قیام ملت¬های ایران 

+ اعلام پشتیبانی همبستگی جمهوری خواهان از مبارزات مردم ایران 

+ مناسبات سردار سپه و روحانیت  رضا علوی

+ مردم به روشنی می گویند جمهوری اسلامی نمی خواهند مهرداد درویش پور

+ ویژه گی ها و تفاوت ها  رضا علوی

+ مقاله ای از خانم دکتر شاهین/تهران 

+ نجات ایران فرهاد یزدی

+ مات شدن نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ ورشکستگی بازار ایدئولوژیک (2)  فرانسیس ساندرز

+ سرگردان در راهروهای ارشاد 

+ تاک و تاک نشان فرهاد یزدی

+ چهره دوگانه اکتبر 

+ نزاع بر سر هیچ! عارف دانیالی

+ بالاتر از خطر  فرهاد یزدی

+ در عربستان چه می گذرد ؟ دکتر رضا علوی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت نخست فرهاد یزدی

+ گذر پر مخاطره فرهاد یزدی

+ جاسوسی در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ فوریت مساله افغانستان فرهاد یزدی

+ مرزهای نوین، در حال شکل گیری. فرهاد یزدی

+ خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم رضارخشان

+ امیدهای آینده فرهاد یزدی

+ پرویز شفا استاد سینما از دنیای ما رفت 

+ افعانستان: روزنه امید؟ فرهاد یزدی

+ بازیگر جدید سیاست خارجی ایران فرهاد یزدی

+ آینده‌نگری در برنامه‌ریزی شهری میانه دکتر علی تقی‌پور

+ کابینه دوم روحانی فرهاد یزدی

+ صادق خلخالی به روایت دخترش 

+ مریم میرزاخانی و مهدی علوی شوشتری حسین باقرزاده

+ از ژن برتر تا بابای بند باز رضارخشان

+ پرنسیب سیاسی را از احمدی نژاد باید آموخت رضارخشان

+ آیا جنگ بین ایران و عربستان - یک بلوف سیاسی از سوی امریکا نیست؟ م - ر ایران

+ راه ملت فرهاد یزدی

+ هیچ دلیلی برای خوش بینی به آینده خاورمیانه نیست / جنگ بزرگ بعدی در راه است 

+ ما و تمدن‌زدایی جهانبگلو

+ برای آناهیتا دختر مریم دکتر محسن طاهری دمنه

+ اتحاد برای ایجاد جنگ فرهاد یزدیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995