Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[30 Nov 2015]   [ ندا ناجی]

 

کانون شهروندی زنان: روز یکشنبه 8 آذرماه 1394، دومین نشست هم اندیشی زنان با عنوان «زنان و انتخابات» توسط جمعیت زنان نواندیش و با حضور زنانی از طیف های مختلف و با سخنرانی ژیلا شریعت‌پناهی، فاطمه راکعی، مینو مرتاضی، شهربانو امانی و فروز رجایی‌فر برگزار شد.ژیلا شریعت پناهی: کمپین تغییر چهره مردانه مجلس را راه انداختیم چرا که با توجه به تعهد ایران به اتحادیه بین المجالس، زمان مناسبی برای اعلام آمادگی زنان بود

 

ژیلا شریعت پناهی، از اعضای کمپین تغییر چهره مردانه مجلس، با اشاره به آیات قرآن بر برابری زن و مرد از منظر دین پرداخت و با تاکید بر عدالت اسلامی، زنان و مردان را در مسئولیت اجتماعی برابر دانست.

این قرآن پژوه دلیل بازماندن زنان از عضویت مجلس خبرگان را تفسیر ناصحیح از کلمه «رجال» در قانون اساسی عنوان نمود و اظهار داشت با تفسیر موسع از این کلمه این مانع نیز رفع خواهد شد و کلمه رجال را نه به معنای مرد که باید «شخصیت» ترجمه کنیم. 


شریعت پناهی، از اعضای کانون شهروندی زنان، تمرکز در این جلسه را بر رفتن هر چه بیشتر زنان به مجلس بیان کرد و دلیل آنکه امسال زمان مناسبی برای راه اندازی کمپین بود را پایان موعد تعهد ایران به اتحادیه بین المجالس عنوان کرد که بر اساس آن باید تا پایان سال جاری 30 درصد از کرسی های مجلس در اختیار زنان باشد و در غیر اینصورت ممکن است ایران امتیازاتی را در آن اتحادیه از دست بدهد، پس زمان مناسبی است که زنان اعلام آمادگی کنند.

این فعال حوزه زنان همچنین ثبت نام بیشتر زنان برای کاندیدا شدن را راهگشای ورود زنان به مجلس دانست و با بیان اینکه ما با آقایان برابری طلب نیز همراه هستیم، از زنان و مردان خواست تا افراد صاحب صلاحیت را برای کاندیداتوری معرفی نمایند و افزود اگر مثلا بیست هزار زن کاندیدا شوند رد صلاحیت گسترده سخت خواهد بود.

شریعت پناهی دلیل تاکید کمپین بر حضور زنان در مجلس را اصلاح امور جامعه از جمله اعتیاد و کاهش سن تن فروشی عنوان نمود و دلیل جنگ ها را غایب بودن زنان از صحنه سیاست دانست.

فروز رجائی فر: زنان شایسته نیازی به سهمیه بندی جنسیتی ندارند 

فروز رجائی فر با اظهار اینکه خود را فعال حوزه زنان نمی داند مشکل زنان را مشکلی عام توصیف نمود و دلیل توجه خود به مسائل زنان را حساسیت عمومی بیان کرد.


وی گفت: من در حال حاضر دچار تبعیض در جامعه نیستم و برای درک تبعیض باید راه ما به دادگاه های خانواده بیفتد. وی همچنین با اشاره به موانع حضور زنان در مجلس از جمله عدم حمایت احزاب از زنان، نبود همدلی میان زنان در گروههای اجتماعی، غلبه ساختارهای مردمحور، عدم حمایت سازمان ها و رسانه ها از جمله صدا و سیما و فقدان سیستم انتخاباتی مناسب، تعداد کم زنان در مجلس کنونی به حدی پایین است که بودن و نبودن شان فرقی ندارد و تغییری نمی تواند ایجاد کند. وی در ادامه اظهار داشت: به حدی زنان توانمند برای حضور در مجلس داریم که نیازی به سهمیه بندی جنسیتی نیست و با شایسته سالاری نیز این زنان میتوانند به مجلس راه یابند. رجائی فر تشکیل کمپین ها در جامعه برای تغییر را لازم ولی ناکافی دانست.

مینو مرتاضی: زنان ایرانی نه تنها 30 درصد که قادرند دو سوم مجلس را بگیرند

 

مینو مرتاضی، فعال حقوق زنان نیز  بحث خود را تحت عنوان «افزایش مشارکت زنان، استراتژی یا تاکتیک»، با تکیه بر فلسفه فوکو  آغاز نمود و گفت: "می خواهیم ببینیم پتانسیل سیاسی و موقعیت اجتماعی زنان و ظرفیت ها و محدودیت ها و فرصت ها کدامین است. آیا در چارچوب قوانین فعلی میتوان الگو و امیدی برای افزایش مشارکت زنان داشت یا خیر؟  به نظر من آری،میتوان داشت."


مینو مرتاضی همچنین بیان کرد که جنسیت، محوری است که حول آن تکنولوژی های سیاسی حیات شکل میگیرند و جنسیت نیز مانند هویت موضوع دست انسان، اکتسابی و برساخت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی دارد و پدیده ای زیست شناختی نیست.

این فعال ملی مذهبی افزایش مشارکت زنان را به این سبب که قدرت را نقد می کند استراتژی دانست و افزود: خواست قدرت در سرشت ماست و نمیخواهیم ابژه و ابزار جنسی باشیم بلکه میخواهیم سوژه قدرت باشیم. ما باید آدرس و ویژگی نماینده زن کارآمد را مشخص کنیم و زنان نخبه صالح برای ورود به مجلس زنانی هستند که پیشاپیش خود را از بند قوانین تبعیض آمیز در خانواده با حقوق شرعیه و شروط ضمن عقد آزاد نموده اند.

شهربانو امانی: من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، همه برمیخیزند و چهره مجلس را تغییر میدهیم

شهربانو امانی، نماینده مجلس ششم، ضمن تاکید بر تلاش زنان برای استقرار قدرت حاضر و در عین حال عدم دریافت حقوق حقه خویش اشاره نمود و گفت: حقوق زنان را قطره چکانی به آنان می دهند.

امانی همچنین اظهار کرد که آقایان چه اصلاح طلب و چه اصولگرا باید نگران عدم حضور زنان در مجلس باشند، چرا که یک زن نماینده میتواند مانند زنی در اجتماع هماهنگی ایجاد کند و تنها مطالبه زنان را پیگیری نخواهد کرد، بلکه مطالبات زنان یک وظیفه مضاعف برای اوست.


این نماینده سابق مجلس همچنین با اشاره به مخالفت نائب رئیس مجلس دوره پنجم با وزارت زنان گفت: "پس زنان کجا باید تجربه کنند. ما معتقدیم که حقوق مساوی با آقایان داریم و توانایی زنان بسیار بیشتر از بعضی آقایان است." وی همچنین با اشاره به دخالت های بی رویه قانون در زندگی خصوصی افراد، محل حل این مشکلات را مجلس قانونگذاری دانست.

این عضو حزب کارگزاران با تاکید بر حضور موثر و مثبت زنان در مجلس اظهار کرد که در دوره هایی از مجلس حتی اگر آقایان نخواستند یا نتوانستند قوانینی علیه زنان تصویب کنند زنان مجلس پیشگام شدند و این در حالیست که ما زن را در مجلس برای ویترین نمیخواهیم.

شهربانو امانی همچنین مطالبه گری را از وظایف زنان به عنوان نیم پیکره جامعه دانست و بیان کرد: "ما صدقه نمیخواهیم و خواهان حضور در ارکان اصلی در نظام جمهوری اسلامی هستیم.» وی در ادامه گفت: این درحالی است که ورود زنان به عرصه اقتصادی و اشتغال زنان را با قوانین محدود کرده اند.»

شهربانو امانی در انتها افزود: «ما این توانایی را ثابت کردیم که در مرزی ترین شهر این کشور در شورای شهر، زنان رای اول را دارند. وقتی این توانایی هست من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، همه برمیخیزند و چهره مجلس را تغییر میدهیم." و افزود: اگر ما زنان سابقه کار هم نداشته باشیم در هفته اول خواهیم آموخت.

فاطمه راکعی: اتحاد و همبستگی زنان ایران برای رسیدن به همصدایی

فاطمه راکعی، شاعر و دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش که میزبان این نشست بود، سخنان خود را با اشاره به اتحاد و همبستگی زنان ایرانی برای رسیدن به همصدایی آغاز کرد و گفت: با صحبت هایی که شد و لابی هایی که با زنان از سه طیف اصولگرا، اصلاح طلب و فعالان مدنی انجام دادیم، به همصدایی هایی رسیدیم. وی در ادامه با اشاره به مصاحبه شهلا لاهیجی، عضو کمپین تغییر چهره مردانه مجلس به رفع شبهه به اقلیت رانده شدن مردان از سوی این کمپین اشاره نمود.


وی در ادامه گفت: زنان همیشه بخاطر پیشبرد اهداف مشترک پیشگام بودند و از منافع گروهی و نگرش های سیاسی خود برای اهداف مشترک گذشته اند. حال تک تک ما وظبفه داریم که مسئولیت پذیر و متعهد و خیرخواه باشیم و با تلاش بی وقفه امیدواریم اهداف ما تحقق عملی پیدا کنند.

راکعی، این نماینده سابق مجلس با تاکید بر تلاش برای شناساندن زنان توانمند اظهار کرد: جامعه زنان اگر باهم و ثابت قدم باشند و خانم های متخصص همه بیایند، حق زنان را خواهیم گرفت و اگر سابقه کار نداشته باشیم در هفته اول خواهیم آموخت.

فاطمه راکعی در ادامه گفت: به اعتقاد من باید زنان متخصص ثبت نام کنند و نامزد شوند و جامعه هم کمک کند تا آنان  بتوانند خود را بهتر به جامعه معرفی کنند. وی افزود: ما در مجلس ششم نهضتی را شروع کردیم مثل راه اندازی مرکز پژوهش های مجلس ششم و سعی در حل و فصل قوانین مغایر با حقوق زنان داشتیم. شورای نگهبان در مجلس ششم مسائلی مانند تفاوت ارث و دیه را نپذیرفت، اما بعد از مدتی می بینیم که خود آنان نیز به لزوم حل این قبیل مسائل رسیدند و تغییراتی در قوانین ارث و دیه به وجود آمد.

این نشست با پرسش و پاسخ حاضران پایان یافت. 

عکس ها از تینا سپاسمطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانجمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

حقوق‌بشر

+ در خواست شکستن اعتصاب غذای گلرخ ایریایی 

+ . 

+ ایران ما و روز جهانی زنان 

+ رامین سیدامامی: مادرم را تهدید کردند که درباره مرگ پدرم با رسانه‌ها حرف نزند 

+ گزارشی از یک بازدید میدانی از جنگل‌ها و منابع طبیعی در غرب مازندران کوروش برارپور

+ پلیس تهران ۲۹ شهروند معترض به حجاب اجباری را بازداشت کرد 

+ اعتراضی دیگر به حجاب اجباری در تهران؛ نسرین ستوده: دختر خیابان انقلاب آزاد شد 

+ اعتراض کانون صنفی معلمان استان تهران به ادامه بازداشت معترضان 

+ دختر_خیابان_انقلاب_کجاست؟ سوالی که هزاران بار در توییتر پرسیده شد‌ 

+ ادامه بی‌خبری و نگرانی خانواده‌های چهار دانشجوی زندانی 

+ جنازه سارو قهرمانی به خانواده‌اش تحویل داده شد 

+ عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات فوری درباره موارد «خودکشی» در زندان‌های ایران شد 

+ ۲۲ شورای صنفی دانشگاه‌های سراسر کشور خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی شدند 

+ بازتاب اعتراضات ایران در رسانه‌های خارجی و بین‌المللی 

+ اعتراضات در شهرهای ایران ادامه یافت - مرگ بر خامنه ای 

+ «تجمع اعتراضی در کرمانشاه» 

+ بازار دست دلال‌هاست مسلم تقوی

+ مردم با هشتگ به جنگ گرانی می‌روند مینا شهنی

+ وقتی نه مسکن مهر، مهر داشت؛ نه فکری به حال آینده کردیم 

+ تظاهرات اعتراضی علیه حکم اعدام  

+ اطلاعیه مطبوعاتی همبستگی جمهوریخواهان ایران در نیویورک 

+ گزارشی از سفر امدادی به استان کرمانشاه برای کمک به هم میهنان زلزله زده. کوروش برارپور

+ گزارشی از سفر امدادی به استان کرمانشاه برای کمک به هم میهنان زلزله زده کوروش برارپور

+ وقتی زن بی پناه است رضارخشان

+ شادمان چون مرگ ناصر فكوهي

+ هیولای درون*  ناصر فکوهی

+ در سفر به مناطق زلزله زده، هویت قومی و غرور ملی هم میهنان کوردمان را «نادیده انگاشته شده» و «سرکوب شده» دیدم!‎ ×  کوروش برارپور

+ ابر‌ بحران‌ها و آینده ترسناک ایران 

+ جنبش بازنشستگان: 

+ خطاب به فولادگران به پاخاستۀ اهواز 

+ بغض‌های موسیقی و کفن‌پوشان/ 

+ آنجلینا جولی برای دانش آموزان پیام داد/ برای حقوق بشر تلاش کنید 

+ نامه آتنا دائمی به مناسب پایان ۵۴ روز اعتصاب: اعتصاب غذا کردم که صدای بی صدایان باشم 

+ آقا تا حالا شده با یک زن خشونت کنید آیدین پورخامنه

+ دو گونه انسانی، دو جهان مریم رضایی

+ خشونت‌های واقعی در فضای مجازی شکوفه احمدی

+ خشونت‌های فرساینده روزمره سمیه قدوسی

+ نامه‌ی آتنا دائمی زندانی در اعتصاب غذا در زندان اوین آتنا دائمی

+ تحلیلی آسیب شناختی بر موقعیت بحران های کالبدی شهر در تهران با نگاهی به آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو  ناصر فکوهی

+ بحران نوجوانی و جوانی در ایران امروز در گفتگو با ناصر فکوهی ناصر فکوهی

+ ابراز بی‌اطلاعی نماینده مجلس از بازداشت معترضان به پارازیت در شیراز رادیو فردا

+ حامیان آرش صادقی مقابل زندان اوین تجمع کردند رادیو فردا

+ جهانی بدون جنگ  سایت آینده نگر

+ واکنش وزیر کشور به گورخوابی: از ترس بازداشت به گورستان پناه می‌برند رادیو فردا

+ گورخواب‌ها زنده‌اند، انكار بس است 

+ نامه سرگشاده فرهادی به روحانی: سراسر وجودم شرم است و بغض 

+ ٥٠ زن، مرد و کودک، شب‌ها در گور می‌خوابند در هر گور یک تا ٤ نفر زندگی می‌کنند 

+ انتقادات مسعود شجاعی از فساد مالی و اخلاقی در فوتبال و جامعه رادیو فردا

+ حمایت ستاره‌های فوتبال ایران از مسعود شجاعی رادیو فردا

+ ثبت نزدیک به دو هزار شکایت در مورد تنبیه بندی دانش‌آموزان در سال‌های ۹۳ و ۹۴ 

+ در این مدرسه اگر شهریه پرداخت نکنید، شلاق می خورید و اخراج می شوید 

+ ویکی‌لیکس در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اسناد جدیدی منتشر می‌کند 

+ بی‌عدالتی اقتصادی امروز ایران در تاریخ معاصر بی‌سابقه است دکتر محمد مالجو

+ ایران در معرض بحران حذف جنین دختر  دکتر سیمین کاظمی

+ وقتی زنان در محیط کار کمرنگ می‌شوند مترجم رویا پاک سرشت

+ دور کردن زنان از بازار کار به‌ نام حمایت 

+ کشف مواد منفجره و پرچم داعش در عملیات جستجوی یک خانه در بروکسل 

+ فقر؛ مهم ترین عامل تن فروشی در جامعه ایران 

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس، گامی بلند برای مشارکت سیاسی زنان  شیرین فامیلی

+ نگاهی به سیمرغ عطار با پرسش از حقوق برابر جواد موسوی خوزستانی

+ شیوع «عروس – کودکان» سوری در یک نسل از دست رفته به روایت تصویر ترجمه رایحه مظفریان

+ کاندیداهای زن و موضوع «نظارت» بر انتخابات آمنه رضایی

+ مبارزه زنان برای راه یافتن به صندوق های رأی  دکتر فائنه حنیفه اوا

+ فروش دیوار برلین ترجمه فرانک فرید

+ تجربه حضور در نشست های زنان کاندیدا شهلا فروزانفر

+ درباره‌ «زبان زنان» شیرین کریمی

+ رد صلاحیت زنان: استراتژی حذف یا مقاومت برای تغییر؟  آزاده دواچی

+ بررسی نقش فناوری اطلاعات در حقوق زنان /فضای اینترنت جنسیتی نیست ثمین چراغی

+ ناسیونالیسم عربی و جنبش زنان عرب ترجمه و تلخیص مهسا پناه شاهی

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس - درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم کمیته من کاندیدا می شوم

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس، تلاشی برای بازگرداندن تغییر به زندگی واقعی منصوره شجاعی

+ نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم گزارش: مریم جوادی – عکس ها: تینا سپاس

+ مداخله در انتخابات مجلس و خروج جامعه مدنی زنان از انفعال  آمنه کرمی

+ زیبایی‌شناسی در پروانگی مرضیه جعفری

+ ختنه دختران در میان اهل تشیع پاکستان و هند  سمیره حنایی- رایحه مظفریان

+ لغو حکم بخشداران زن خوزستان، با کدام مجوز شرعی؟ یاسمن الف

+ تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست  صبا شعردوست

+ رفع تبعیض در ساختار مردانه سیاست؟ مریم مهیمنی

+ تبعیض جنسیتی در ساختارهای اجتماعی افغانستان ابراهیم داریوش

+ تسلیت مدرسه فمینیستی: هما ناطق، نگین درخشان حلقه تاریخ نگاری ایران درگذشت 

+ عدالت آموزشی، رویا و واقعیت : گفتگو با ناصر فکوهی ناصر فکوهی

+ افراط گرایی و کابوس «مشارکت سیاسی زنان»  آزاده دواچی

+ چه عنوانی بهتر از" فاحشه" برای حذف زنان از جامعه  فاطمه فرهنگ خواه

+ نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس  ندا ناجی

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس 

+ جداسازی جنسیتی و نادیده گرفتن ضرورت همراهی زن و مرد سیمین کاظمی

+ 8 تا 10 میلیون ایرانی مبتلا به بیماری مزمن کلیوی 

+ ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس) ندا ناجی

+ انتخابات مردانه و حق خواهی زنان پس از سی و هشت سال رضوان مقدم

+ حل مساله آب با پارادایم بازار مهندس عارف سپهری

+ گزارشی از یک نهاد مردمی در اکوادر مهشید شریف

+ پرداخت بهای هرچیز  ترجمه فرانک فرید

+ افسانه «زنان بدتر از مردان» نوشین احمدی خراسانی

+ حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز  مریم جوادی

+ من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم  ندا ناجی

+ خطر ثروتمند شدن زنان! یاسمن. الف

+ درهایی که بسته شد و صداهایی که خفه شدند فاطمه نصیرپور

+ سه سوال عمده در مورد خشونت علیه زنان و پاسخ از سوی اصحاب قلم آذربایجان یاشین زنوزلو

+ لایحه ای برای کاهش خشونت علیه زنان  آمنه رضایی

+ مشارکت سیاسی زنان و استراتژی های رفع خشونت علیه زنان آزاده دواچیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995