Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


نشست مشارکت سیاسی زنان در انجمن جامعه شناسی

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[12 Nov 2015]   [ ندا ناجی]


کانون شهروندی زنان: روز دوشنبه 18 آبان ماه نشستی تحت عنوان »مشارکت سیاسی زنان» در گروه مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی ایران برگزار شد. در این میزگرد شهلا اعزازی مسئول گروه مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی، زهرا بهرام نژاد با موضوع «مشارکت سیاسی زنان با تاکید بر نقش احزاب و گروههای سیاسی» و فاطمه راکعی با موضوع «ضرورت مشارکت سیاسی زنان، چرا و چگونه» به سخنرانی پرداختند.
در ابتدای نشست دکتر شهلا اعزازی، گزارشی از فعالیت های گذشته انجمن ارائه کرد و سپس دلیل برگزاری نشست با عنوان «مشارکت سیاسی زنان» را توجه به شرایط انتخابات مجلس دهم در اسفندماه و اهمیت آن از زاویه مسائل زنان دانست. وی در مورد مقایسه تعداد زنان نماینده در مجلس در ایران با سایر کشورها گفت: «اگر نخواهیم ایران را با کشورهای اروپایی مقایسه کنیم باز هم می بینیم که تعداد نمایندگان زن در ایران به نسبت کشوری مانند افغانستان بسیار پایین است. در افغانستان که پوشش برخی زنان در آن کشور برقع است و زنان همچنان سنگسار می شوند، 27 درصد نمایندگان شان زن هستند، یا در عربستان حدود 20 درصد نمایندگان مجلس عربستان را زنان تشکیل می دهند. این درحالی است که در ایران این نسبت فقط 3 درصد است.» وی در ادامه گفت: «طبق سند توسعه هزاره باید تعداد نمایندگان زن در کشورهای امضاء کننده آن از جمله ایران به حداقل 30 درصد افزایش یابد.»
شهلا اعزازی از تعداد اندک نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی انتقاد کرد و سپس با پرداختن به عملکرد همین اندک زنان فعلی مجس پرداخت از عملکرد آنان ابراز عدم رضایت کرد. وی در ادامه گفت: نخست وزیر جدید کانادا نیمی از اعضای کابینه اش را از میان زنان برگزیده است و هنگامی که از او پرسیده اند که دلیل چنین تصمیمی پیست او پاسخ داده است: زیرا در سال 2015 هستیم.
در ادامه شهلا اعزازی به توضیح «کمپین پیش به سوی تغییر چهره مردانه مجلس» پرداخت و گفت: این کمپین توسط عده ای از فعالان حقوق زنان راه اندازی شده است و هدف آن را تشویق زنان فعال از اصناف و گروه های گوناگون به کاندیداتوری عنوان نمود.» شهلا اعزازی که خود یکی از امضاء کنندگان اولیه این کمپین است، در ادامه گفت: «تعداد زنان واجد شرایط کم نیستند و تاکنون به دلایل متعددی از جمله عدم ضرورت و عدم علاقه اقدامی در این زمینه انجام نداده اند.» وی همچنین از شرط دیگر زنان مورد نظر کمپین برای کاندیداتوری که برابری طلب بودن و فعالیت آنان در زمینه مسائل زنان است سخن گفت. شهلا اعزازی به هدف دیگر کمپین که فرستادن لااقل 50 زن به مجلس است اشاره نمود و طرح کمیته کارت قرمز برای کاندیدای زن ستیز که بخشی از فعالیت های کمپین پیش بسوی تغییر چهره مردانه مجلس است را در راستای حمایت از حقوق نیمی از شهروندان دانست و آن را فعالیتی جالب توجه عنوان نمود که قرار است کاندیداهایی که در گفتار و فعالیت انتخابی خود زن ستیزانه رفتار می کنند، در افکار عمومی معرفی شوند.»
در ادامه این نشست دکتر زهرا نژادبهرام، دکترای علوم سیاسی، پژوهشگر و نویسنده و نخستین معاون زن فرماندار در تهران در سال 80 و نیز مولف کتاب «مشارکت سیاسی زنان در ایران» سخنرانی کرد.
زهرا نژاد بهرام در این نشست گفت: بیشترین و مهمترین مساله در کناره گیری زنان از مشارکت سیاسی را مذموم بودن و پرهیز عمومی از قدرت چه در جامعه و چه در آنچه از ادبیات دینی به ما منتقل شده است دانست. وی اظهار داشت زنان به دلیل اخلاق گرایی بیش از مردان چنین رفتاری از خود بروز می دهند، در حالی که با نگاهی صحیح به قدرت می توان آنرا فرصتی در زندگی پنداشت. وی گفت در علوم سیاسی مشارکت در نوع خود دسترسی به قدرت است و مشارکت سیاسی را نباید تنها به حضور و انتقال اختیار به گروهی خاص تقلیل داد.
نژاد بهرام با اشاره به کمپین تغییر چهره مردانه مجلس گفت: «در کمپین و طرح بحث های مشارکت سیاسی، زنان به کسب قدرت ترغیب و تشویق می شوند و تعریف قدرت از نظر ما فی النفسه تواناییست، هر چند خروجی قدرتی که در آن اخلاق رعایت نشود دیکتاتوری و استبداد است».
نژادبهرام با اشاره به آمار مجالس شورای ملی، مقایسه ای از حضور زنان در آن مجالس و مجلس شورای اسلامی ارائه نمود که نشان دهنده حضور بیشتر زنان در آن دوره بوده است. او هدف از ضعیف خواندن زنان و نسبت دادن صفات لطیف به آنان را خالی کردن فضای سیاسی از زنان عنوان کرد و خواستگاه اینگونه تفکرات رهبران جامعه را مسائل فرهنگی خواند. او گفت: «برخی زنان را چنان ضعیف خطاب می کنند که گویی قرار است در مجلس مسابقات طناب کشی برگزار شود که نیاز به قدرت جسمانی است!»
همچنین بهرام نژاد با اشاره به میزان پایین مشارکت زنان در احزاب آنرا در رابطه ای دوسویه در عدم تمایل به همکاری میان طرفین بررسی کرد و از دلایل عدم حضور زنان در حوزه تصمیم گیری احزاب به نگاه اعضای موسس حزب اشاره کرد و گفت: "احزاب برای داشتن نماینده مستقیم در لایه های قدرت باید خود را در آن لایه ها قوی تر کنند، از تمام پتانسیل موجود استفاده کرده و به ائتلاف استراتژیک با زنان دست یابند". وی همچنین خطاب به کسانی که زنان را به بهانه عدم تمایل خود زنان از مشارکت سیاسی منع می کنند گفت بهتر است حداقل به زنانی که علاقمندند این فرصت داده شود.
زهرا نژاد بهرام در مورد شایسته سالاری و سوالاتی که اغلب در مورد ظرفیت زنان برای مشارکت فعال سیاسی مطرح میشود اظهار نمود که این رویکرد، رویکرد حاشیه رانی است که با دست آویز کردن شایسته سالاری، در واقع کسانی را که در حوزه سیاست در اقلیت اند به حاشیه می راند، در حالی که باید به آنان نیز فرصتی برابر داده شود. وی در ادامه افزود: "چرا به زنان که می رسد می گویند کشور نیاز به نخبگان دارد و فرصت اشتباه نداریم؟ مگر در دوره های گذشته مردان اشتباه نکرده اند؟"
وی همچنین با اشاره به نماینده زنی که سخنان ضد زن در مورد تعدد زوجات بیان کرده بود، گفت این زن نماینده تفکری است که باید به نقد کشیده شود و من از این رو با کمپین تغییر چهره مردانه مجلس همراه هستم.
نژاد بهرام، تجربه غیر قابل بازپس گیری زنان در انقلاب و آگاهی از توانایی هایشان را تلنگری برای زنان در عرصه سوادآموزی و تحصیل، بهداشت و کارآموزی دانست و در پایان اهمیت گفتگوی زنان با زنان را یادآوری کرد.
دکتر فاطمه راکعی، دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش که از دیگر سخنرانان این نشست بود سخنان خود را با این جملات آغاز کرد:"زنان نگاه مادرانه، خیرخواهانه و محبت آمیز به زیست و هستی دارند، این تعریف، مردان را نفی نمی کند اما در زنان امری پذیرفته شده است"
راکعی در ادامه افزود: همه زنان در گروه های مختلف چه آن هایی که در حوزه سیاسی فعالیت می کنند و چه زنانی که در حوزه مدنی و ان. جی ها مشغول فعالیت هستند، هرکدام با روش ها و رویکردهای خاص خود حق دارند که در حوزه عمومی مسائل و حقوق زنان را پی گیری کنند و برای آن به فعالیت بپردازند. وی گفت: در این شرایط نمی توان بی تفاوت بود و مشارکت فعال برای تعیین سرنوشت شریف ترین نوع زندگیست. وی همچنین به نهضت گسترده ثبت نام زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم اشاره کرد و گفت زنان باید در این حوزه مشارکت گسترده کنند و اگر از تمام ظرفیت زنان استفاده نشود مایه سرافکندگی ست. وی در ادامه افزود: برای حضور زنان و افزایش مشارکت سیاسی آنان باید موانع برداشته شود.
فاطمه راکعی سپس با اشاره به «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» که توسط گروهی از فعالان جامعه مدنی به راه افتاده است گفت: بنده خود فعالیت به روش کمپینی را نمی پسندم و ما در احزاب سیاسی با روش های دیگری عمل می کنیم، اما معتقدم که این روش کمپینی جامعه مدنی زنان از ساکت بودن بهتر است و قدمی ست که برداشته می شود و بنابراین ما زنان حتا با روش های مختلف باید به یکدیگر کمک کنیم.
در این نشست همچنین بروشورهای «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» بین حاضران پخش شد.

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانجمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

حقوق‌بشر

+ در خواست شکستن اعتصاب غذای گلرخ ایریایی 

+ . 

+ ایران ما و روز جهانی زنان 

+ رامین سیدامامی: مادرم را تهدید کردند که درباره مرگ پدرم با رسانه‌ها حرف نزند 

+ گزارشی از یک بازدید میدانی از جنگل‌ها و منابع طبیعی در غرب مازندران کوروش برارپور

+ پلیس تهران ۲۹ شهروند معترض به حجاب اجباری را بازداشت کرد 

+ اعتراضی دیگر به حجاب اجباری در تهران؛ نسرین ستوده: دختر خیابان انقلاب آزاد شد 

+ اعتراض کانون صنفی معلمان استان تهران به ادامه بازداشت معترضان 

+ دختر_خیابان_انقلاب_کجاست؟ سوالی که هزاران بار در توییتر پرسیده شد‌ 

+ ادامه بی‌خبری و نگرانی خانواده‌های چهار دانشجوی زندانی 

+ جنازه سارو قهرمانی به خانواده‌اش تحویل داده شد 

+ عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات فوری درباره موارد «خودکشی» در زندان‌های ایران شد 

+ ۲۲ شورای صنفی دانشگاه‌های سراسر کشور خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی شدند 

+ بازتاب اعتراضات ایران در رسانه‌های خارجی و بین‌المللی 

+ اعتراضات در شهرهای ایران ادامه یافت - مرگ بر خامنه ای 

+ «تجمع اعتراضی در کرمانشاه» 

+ بازار دست دلال‌هاست مسلم تقوی

+ مردم با هشتگ به جنگ گرانی می‌روند مینا شهنی

+ وقتی نه مسکن مهر، مهر داشت؛ نه فکری به حال آینده کردیم 

+ تظاهرات اعتراضی علیه حکم اعدام  

+ اطلاعیه مطبوعاتی همبستگی جمهوریخواهان ایران در نیویورک 

+ گزارشی از سفر امدادی به استان کرمانشاه برای کمک به هم میهنان زلزله زده. کوروش برارپور

+ گزارشی از سفر امدادی به استان کرمانشاه برای کمک به هم میهنان زلزله زده کوروش برارپور

+ وقتی زن بی پناه است رضارخشان

+ شادمان چون مرگ ناصر فكوهي

+ هیولای درون*  ناصر فکوهی

+ در سفر به مناطق زلزله زده، هویت قومی و غرور ملی هم میهنان کوردمان را «نادیده انگاشته شده» و «سرکوب شده» دیدم!‎ ×  کوروش برارپور

+ ابر‌ بحران‌ها و آینده ترسناک ایران 

+ جنبش بازنشستگان: 

+ خطاب به فولادگران به پاخاستۀ اهواز 

+ بغض‌های موسیقی و کفن‌پوشان/ 

+ آنجلینا جولی برای دانش آموزان پیام داد/ برای حقوق بشر تلاش کنید 

+ نامه آتنا دائمی به مناسب پایان ۵۴ روز اعتصاب: اعتصاب غذا کردم که صدای بی صدایان باشم 

+ آقا تا حالا شده با یک زن خشونت کنید آیدین پورخامنه

+ دو گونه انسانی، دو جهان مریم رضایی

+ خشونت‌های واقعی در فضای مجازی شکوفه احمدی

+ خشونت‌های فرساینده روزمره سمیه قدوسی

+ نامه‌ی آتنا دائمی زندانی در اعتصاب غذا در زندان اوین آتنا دائمی

+ تحلیلی آسیب شناختی بر موقعیت بحران های کالبدی شهر در تهران با نگاهی به آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو  ناصر فکوهی

+ بحران نوجوانی و جوانی در ایران امروز در گفتگو با ناصر فکوهی ناصر فکوهی

+ ابراز بی‌اطلاعی نماینده مجلس از بازداشت معترضان به پارازیت در شیراز رادیو فردا

+ حامیان آرش صادقی مقابل زندان اوین تجمع کردند رادیو فردا

+ جهانی بدون جنگ  سایت آینده نگر

+ واکنش وزیر کشور به گورخوابی: از ترس بازداشت به گورستان پناه می‌برند رادیو فردا

+ گورخواب‌ها زنده‌اند، انكار بس است 

+ نامه سرگشاده فرهادی به روحانی: سراسر وجودم شرم است و بغض 

+ ٥٠ زن، مرد و کودک، شب‌ها در گور می‌خوابند در هر گور یک تا ٤ نفر زندگی می‌کنند 

+ انتقادات مسعود شجاعی از فساد مالی و اخلاقی در فوتبال و جامعه رادیو فردا

+ حمایت ستاره‌های فوتبال ایران از مسعود شجاعی رادیو فردا

+ ثبت نزدیک به دو هزار شکایت در مورد تنبیه بندی دانش‌آموزان در سال‌های ۹۳ و ۹۴ 

+ در این مدرسه اگر شهریه پرداخت نکنید، شلاق می خورید و اخراج می شوید 

+ ویکی‌لیکس در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اسناد جدیدی منتشر می‌کند 

+ بی‌عدالتی اقتصادی امروز ایران در تاریخ معاصر بی‌سابقه است دکتر محمد مالجو

+ ایران در معرض بحران حذف جنین دختر  دکتر سیمین کاظمی

+ وقتی زنان در محیط کار کمرنگ می‌شوند مترجم رویا پاک سرشت

+ دور کردن زنان از بازار کار به‌ نام حمایت 

+ کشف مواد منفجره و پرچم داعش در عملیات جستجوی یک خانه در بروکسل 

+ فقر؛ مهم ترین عامل تن فروشی در جامعه ایران 

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس، گامی بلند برای مشارکت سیاسی زنان  شیرین فامیلی

+ نگاهی به سیمرغ عطار با پرسش از حقوق برابر جواد موسوی خوزستانی

+ شیوع «عروس – کودکان» سوری در یک نسل از دست رفته به روایت تصویر ترجمه رایحه مظفریان

+ کاندیداهای زن و موضوع «نظارت» بر انتخابات آمنه رضایی

+ مبارزه زنان برای راه یافتن به صندوق های رأی  دکتر فائنه حنیفه اوا

+ فروش دیوار برلین ترجمه فرانک فرید

+ تجربه حضور در نشست های زنان کاندیدا شهلا فروزانفر

+ درباره‌ «زبان زنان» شیرین کریمی

+ رد صلاحیت زنان: استراتژی حذف یا مقاومت برای تغییر؟  آزاده دواچی

+ بررسی نقش فناوری اطلاعات در حقوق زنان /فضای اینترنت جنسیتی نیست ثمین چراغی

+ ناسیونالیسم عربی و جنبش زنان عرب ترجمه و تلخیص مهسا پناه شاهی

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس - درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم کمیته من کاندیدا می شوم

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس، تلاشی برای بازگرداندن تغییر به زندگی واقعی منصوره شجاعی

+ نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم گزارش: مریم جوادی – عکس ها: تینا سپاس

+ مداخله در انتخابات مجلس و خروج جامعه مدنی زنان از انفعال  آمنه کرمی

+ زیبایی‌شناسی در پروانگی مرضیه جعفری

+ ختنه دختران در میان اهل تشیع پاکستان و هند  سمیره حنایی- رایحه مظفریان

+ لغو حکم بخشداران زن خوزستان، با کدام مجوز شرعی؟ یاسمن الف

+ تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست  صبا شعردوست

+ رفع تبعیض در ساختار مردانه سیاست؟ مریم مهیمنی

+ تبعیض جنسیتی در ساختارهای اجتماعی افغانستان ابراهیم داریوش

+ تسلیت مدرسه فمینیستی: هما ناطق، نگین درخشان حلقه تاریخ نگاری ایران درگذشت 

+ عدالت آموزشی، رویا و واقعیت : گفتگو با ناصر فکوهی ناصر فکوهی

+ افراط گرایی و کابوس «مشارکت سیاسی زنان»  آزاده دواچی

+ چه عنوانی بهتر از" فاحشه" برای حذف زنان از جامعه  فاطمه فرهنگ خواه

+ نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس  ندا ناجی

+ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس 

+ جداسازی جنسیتی و نادیده گرفتن ضرورت همراهی زن و مرد سیمین کاظمی

+ 8 تا 10 میلیون ایرانی مبتلا به بیماری مزمن کلیوی 

+ ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس) ندا ناجی

+ انتخابات مردانه و حق خواهی زنان پس از سی و هشت سال رضوان مقدم

+ حل مساله آب با پارادایم بازار مهندس عارف سپهری

+ گزارشی از یک نهاد مردمی در اکوادر مهشید شریف

+ پرداخت بهای هرچیز  ترجمه فرانک فرید

+ افسانه «زنان بدتر از مردان» نوشین احمدی خراسانی

+ حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز  مریم جوادی

+ من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم  ندا ناجی

+ خطر ثروتمند شدن زنان! یاسمن. الف

+ درهایی که بسته شد و صداهایی که خفه شدند فاطمه نصیرپور

+ سه سوال عمده در مورد خشونت علیه زنان و پاسخ از سوی اصحاب قلم آذربایجان یاشین زنوزلو

+ لایحه ای برای کاهش خشونت علیه زنان  آمنه رضایی

+ مشارکت سیاسی زنان و استراتژی های رفع خشونت علیه زنان آزاده دواچیinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995