Iranian Futurist 
Iranian Futurist
Ayandeh-Negar
Welcome To Future

Tomorow is built today
در باره ما
تماس با ما
خبرهای علمی
احزاب مدرن
هنر و ادبیات
ستون آزاد
محیط زیست
حقوق بشر
اخبار روز
صفحه‌ی نخست
آرشیو
اندیشمندان آینده‌نگر
تاریخ از دیدگاه نو
انسان گلوبال
دموکراسی دیجیتال
دانش نو
اقتصاد فراصنعتی
آینده‌نگری و سیاست
تکنولوژی
از سایت‌های دیگر


باز گشایی سه پرونده

اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Twitter Google Yahoo Delicious بالاترین دنباله

[19 Apr 2015]   [ رضا علوی]من که خندم نه بر اوضاع کنون می خندم / من بدین گنبد بی سقف و ستون می خندم
خلق خندند به هر آبله رخساری و من / به رخ این فلک آبله گون می خندم
” میر زاده عشقی ”

در درازای حضور و ظهور حکومت اسلامی ایران ، تا کنون ، سه جام زهر هراسناک و سه پرونده خوفناک و پر هزینه در کار نامه رهبر و حاکمان ثبت شده است .
هزینه ها یی که مردم برای این سه پرونده دادند فراوان بوده است .

پرونده یکم و جام زهر نخست : آزادی گرو گان ها پس از ۴۴۴ روز .
حاصل دیر نوشیدن این جام زهر : انزوا ی بین المللی – غرب ستیزی و امریکا ستیزی – افتادن پاره ای از نیروهای چپ در دام مبارزات ضد امپریالیستی !! رژیم ولایی و همسویی با آنان – بستن نهادهای مدنی و احزاب و روزنامه ها – سقوط دولت لیبرال بازرگان و انتقال تمام قدرت سیاسی به حزب جمهوری اسلامی و ….

پرونده و جام زهر دوم : اتمام جنگ پس از ۸ سال . جنگ بی موردی که تاکنون حتی ایدیولوک های حکومتی از بیان ادله ادامه جنگ عاجز هستند .
حاصل دیر نوشیدن جام زهر دوم : قربانی کردن صد ها هزا ر انسان ودهها شهر سوخته و تلف کردن صدها میلیارد دلار – زمینه سازی برای کشتار ۶۷ و سر کوب بیشتر- باز گشت نظامیان از جبهه های جنگ و تقاضای سهم بیشتر از اقتدار مالی و سیاسی و انتقال آنان از پادگان ها به مراکز قدرت و تسخیر نهاد های مالی و پایگاه های اقتدار و پیدایش سرمایه داری میلیتاریستی و زایش نهادهای مافیایی در همه ارکان . و …. . و ساختن شعار ” جنگ جنگ تا پیروزی ” و بسیج میلیون ها جوان ایرانی حول این شعار هراسناک و مخرب . بهای شش سال تاخیر ، بسیار سنگین و سنگ دلانه بود . آغاز آن نیز خوفناک تر .
150418_2
پرونده و جام زهر سوم : تفاهم نامه ی هسته ای لوزان پس از ۱۱ سال آشکار شدن ماجراجوی ها ی هسته ای و بیست و اندی سال پس از آغاز این پروژه و ۱۸ ماه مذاکرات نفس گیر جدی .حاصل دیر نوشیدن جام زهر سوم : فقیر سازی به جای غنی سازی
اتلاف صدها میلیارد دلار و انزوای جهانی و سرکوب و …و ساختن شعار سفیهانه ی ” انرژی هسته ای حق مسلم ماست ” و تبدیل آن به یک گفتار نمایشی ملی گرایانه و ایجاد و استحکام دولت پوپولیستی در ایران و جستن هژمونی در منطقه و خاورمیانه .
هنوز عده ای از معترضین ماجراجویی های هسته ای در بند هستند . آیا پس از تفاهم نامه ی هسته ای لوزان ، آنان را آزاد خواهند کرد ؟
آشکار و روشن است که اگر هر سه جام زهر در روزهای اول سر کشیده می شد ، حکایت به گونه ای دیگر بود . و حکومتیان با دستان پر تری بیر ون می آمدند . و مردمان هزینه کمتری می پرداختند .
خمینی آشکار و بی با کا نه به یکباره جام زهر یکم و دوم را نوشید ، اما خامنه ای با هراس و در پنهان جرعه ، جرعه به سر کشید .
در مورد هرسه جام ، هردو رهبر نقش اصلی و اساسی را دارا بودند .هر چند که در تفاهم نامه لوزان آیت الله رندانه سخن گفت و با موضع ” نه موافقم و نه مخالف ” هم به نعل زد و هم به میخ کوبید .مذاکرات را به بن بست نکشانید و نیز راه چانه زنی را گشود و امکانات مانور گروه ایرانی را فراهم آورد . و نیز از تفاهم نامه تا توافق نامه راه پر سنگلاخ و دشواری در پیش است . *
در هر سه مورد هر چند که اتمام آن با تاخیر پر هزینه و هراسناکی اجرا شد ، اما پایان آن به نفع منافع ملی مردمان بود .

معاهده لوزان و حوزه منافع ملی
در تفاهم نامه هسته ای لوزان ، حکومتیا ن ” فراوان دادند و اندک گرفتند ” . این ” دادن ها و نگرفتن ها ” در معاهده آزادی گروگان ها و پایان جنگ هم به وقوع پیوست . پس حکومت اسلامی دارای سابقه نا درخشانی در این زمینه می باشد . از سوی دیگر ، این ” دادن ها و نگرفتن ها ” و یا دلواپسی دلواپسان که ” اسب زین شده تحویل دادیم و افسار پاره شده گرفتیم ” و یا ” توافق لوزان کام ملت را تلخ کرد” نه دل نگرانی مردمان است و نه ملت منافعی در آن دارد . پر کردن سفره های خالی ، جستن کار ، به کار افتادن چرخ های فرسوده اقتصاد غیر مقاومتی ! ، یافتن امید و نشاط در بین جوانان ، رهایی زندانیان سیاسی و …. و …. دل نگرانی مردمان است . بسیاری از ایرانیان نه می خوهند بدانند که چرا ترجمه انگلیسی تفاهم نامه و نسخه فارسی آن متفاوت است و نه علاقمندند بدانند که آینده فردو و اراک و کاهش سانتریفیوژ ها از ۲۰ هزار به ۵ هزار و حکایت آب سنگین و درصد غنی سازی اورانیوم به ۳ درصد و سایر حکایات …… به کجا پایان می یابد ، زیرا آنان نقشی و سهمی در آغازآن نداشتند . این ها سناریوی دلواپسان درون کشوری است . خلاصه سخن اینکه اگر این تفاهم نامه به توافق نامه نامه پایان یابد و تحریم ها برداشته شود ، به سود منافع ملی هم وطنان هست و بس .

موا رد کا میابی ها و ناکا می ها
مورد یکم ؛ سناریوی ” نرمش قهرمانانه ” پیش از انتخاب ریاست جمهوری روحانی آغاز شد :
مارچ ٢٠١٣ آغاز مناسبا ت گرم و شکستن تابوی کوه یخ روابط واشنگتن و تهران بود . سفر های پنهان جان کری به عمان و دیدارها ی پنهانی مقامات بلند پایه تهران و واشنگتن آغاز پرده نخست این نمایش طولانی و پر درد سر بود . این مناسبا ت و دیدارها از چهار ماه پیش از انتخاب شدن روحانی آغاز شده بود .
ساختار قدرت در جمهوری مقدس به گونه ای است که این امورات به اراده و خواست رهبر امکان پذیر است . تحریم ها اثرات خود را گذاشته بود و شعار اقتصاد مقاو متی ، اقتصاد شکننده را زاییده بود . مملکت به لبه پرتگاه رسیده بود و کشتی بان را سیاست دگر نیاز مند بود . سفیران رهبری می بایست ماجراجویی های هسته ای “آقا ” را به پرده آخر می رساندند .
مورد دوم ؛ “تفاهم نامه ی هسته ای” سبب تحکیم وضیعت دولت روحانی در ایران و تقویت موقعیت اوباما و کری در آمریکا شد :
موقعیت روحانی از سه رییس جمهور پیشین [ هاشمی ، خاتمی و احمدی نژاد ] ضعیف تر ، شکننده ترو نا استوارتر بود . زیرا :
روحانی بر خلاف اسلافش ، یک حزب [و نهاد سیاسی] قدرتمند [ که متعلق به وی باشد ] ندارد . اگر حزب هاشمی ” کار گزاران سازندگی و روحانیت عمل گرا” بود ، اگر خاتمی اصلاح طلبان و مشارکتی ها و مجاهدین انقلاب اسلامی را در پس خود دا شت ، و اگر احمدی نژاد از پایه گذ آران باند ” ارومیه – علم و صنعت ” بود ، اما حامیان و اطرافیان روحانی نا متشکل و نا همگون بودند .
“تفاهم نامه ی هسته ای” از روحانی و دولتش ، از ظریف و همراهانش ، موقتا گلادیاتورها و قهرمانان شکست ناپذیر ساخته است . “دل واپسان ” و “راست افراطی”در بلوک قدرت از تهدید کنان اصلی دولت روحانی هستند . “تفاهم نامه ی هسته ای” ، دولت روحانی را فعلن [ تا حادثه آتی ] واکسینه نمود .
اما در ینگه دنیا ، راست های افراطی ، تی پارتی و هواداران دولت اسراییل دست به چالش بزرگی بر علیه اوباما و جان کری زده بودند . “تفاهم نامه ی هسته ای” موقیعت او باما و دموکرات ها را استوار کرد .
در انتخابات آینده آمریکا ، مسیر پیروزی دموکرات ها هموار تر شد . اکنون جمهوری خواهان در شرایط تدافعی فرو رفته اند .
در انتخابات آینده اسفند ماه مجلس شورای اسلامی ، پیش بینی می شود توازن قدرت به سود اعتدالیون پایان یابد .
150418_3
مورد سوم ؛ تاثیر توافق هسته ای در تنش زدایی در سیاست خارجی و مناسبا ت با کشورهای منطقه و تخریب موقیعت اسراییل :
سال های صدارت احمدی نژاد دوران پر تنش تهران با پنج کشور خلیج و کشورهای عضو اتحادیه عرب بود . [ به استثنای سوریه ، سودان، عمان ، و اندکی لبنان ].
سیاست خارجی قلدرانه و دیپلماسی نا بخردانه دولت احمدی نژاد و حمایت بی دریغ از بشار ، ادله اصلی این مناسبا ت سیاه و متشنج بود . بدین گونه بود که :
– در فروردین سال ۱۳۹۰ ، کویت ، سه دیپلمات ایرانی را اخراج کرد و مدعی شد که یک شبکه جاسوسی را که اطلاعات راهبردی نظامی این کشور را به ایران منتقل می‌ساخت، کشف کرده است. و سپس شیخ محمد السالم الصباح وزیر خارجه در گفت‌وگو با تلویزیون العربیه مدعی شد که نیروهای اطلاعاتی کویت یک حلقه جاسوسی ایرانی را کشف کرده ا ند که قصد بمب گذاری در تاسیسات استراتژیک این کشور را داشته اند .
– دولت بحرین، سپاه پاسداران را متهم به سامان دادن یک حلقه تروریستی در خاک خود کرد و متعاقب آن یک دیپلمات ایرانی را اخراج نمود.
-امارات و دولت احمدی نژاد در اردیبهشت ۹۱ روابط پر تنشی را گذراندند به گونه ای که به دنبال بازدید احمدی‌نژاد از ابوموسی ، امارات رسماً به سفر او اعتراض کرد. و در تیر ۹۲ پانصد ایرانی مقیم این کشور که بسیاری از آنان از بازرگانان بودند، بدون ذکر هیچ دلیلی از امارات اخراج شدند.
– در اردیبهشت ۹۱ ، رامین مهمانپرست ، سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران، اعلام کرد: «روابط سیاسی ما با عربستان در سطح مطلوبی قرار ندارد ….” . بدون تردید ، رقابت‌های منطقه‌ای تهران- ریاض [همچون رقابت نفتی و رقابت شیعه و سنی] که از دیرباز وجود داشت، در سایه تحولات خاورمیانه به گونه‌ای رقم خورد که حضور نظامی عربستان در بحرین، مانع سقوط آل‌خلیفه شد، [ که آرزوی جمهوری اسلامی سقوط آل‌خلیفه بود] . و متعاقب آن ریاض با پشتیبانی از اپوزیسیون مسلح بشار اسد، خود را وارد حیاط خلوت ایران [ یعنی سوریه] کرد.
اما با آمدن دولت اعتدالی مناسبا ت وزارت خارجه دولت روحانی با کشورهای منطقه با شدت و حدت در حال تنش زدایی است . و اکنون پس از “تفاهم نامه ی هسته ای” گمان بر این است که در یک مسیر دیپلماسی سالم ، به دنیای مناسبا ت با شورای کشور های خلیج و مجامع بین المللی گام نهد . و شاید در آتیه شاهد رویکردی جدید در گشودن افق‌های تازه ی روابط بین ایران و کشورهای” شورای همکاری خلیج فارس” پس از توافق هسته ای ماه ژوین باشیم . هر چند که حمایت ایران از دولت سوریه و حوثی‌ها در یمن گره کور این مناسبات می باشد .

و اما اسراییل ، به عنوان پرچم دآر اصلی مخالف معاهده لوزان : نتانیاهو و اسراییل بیش از سه سال است که با آشفتگی از گزینه‌ی نظامی دم می‌زند، اما در پرده آخر نمایش ، توافق لوزان این نقش کاساندرایی ( کاساندرا پیشگوی نفرینی اساطیر یونان است ) او را نادیده گرفت. خوش تر از آن : ایالات متحده نشان داد که در این پرونده حساس، حصول منافع آمریکا را به منافع بهترین متحد استراتژیک‌شان ترجیح می دهد . اسراییل دوران انزوای سیاسی خود را در جهان آغاز کرده است . قایق اسراییل به خشکی نشسته است .

برای اینکه این تفاهم به توافق تبدیل گردد ، رهبر و حکومت به ناگزیر باید عقب نشینی بیشتری بنمایند و از اریکه آمریکا ستیزی پایین آیند و با راستی با مجامع بین المللی همکاری یابند .
در صورت دسترسی به توافق هسته ای در ماه ژوین ، آمریکا ستیزی در بین نهاد های قدرت ، ( احتمالن ) کاهش خواهد یافت و ایران از انزوا بیرون خواهد آمد . شاید این امر سبب شود که گشایش نهاد های مدنی ، احزاب و روزنامه بر حکومتیان تحمیل شود و این دستآورد کلانی خواهد بود .

هجدهم آپریل ۲۰۱۵
=================
پی نوشت :
* http://iranma.us/150412/

مطلب‌های دیگر از همین نویسنده در سایت آینده‌نگری:


منبع:


بنیاد آینده‌نگری ایرانچهارشنبه ۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱ مارس ۲۰۱۸

ستون آزاد

+ افسانه‌ پیل و پراید دکتر محسن رنانی

+ احزاب سیاسی، تک بعدی یا چند بعدی ! فریده محمدی سرپیری

+ ناهنجاری علمی و ضعف علوم انسانی سارا خیشه

+ نظام اسلامی و ایران بر لبه پرتگاه فرهاد یزدی

+ یاد و نام مصدق را گرامی میداریم روابط عمومی جبهه ملی ایران تهران - ایران

+ بالاترین خیانت به ملت  فرهاد یزدی

+ مسیر آشتی محسن رنانی

+ پيرو تفكرى دربارۀ وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ حد بردباری ملت فرهاد یزدی

+ چارک‌های توسعه محسن رنانی

+ نامه سرگشاده یک کنشگرمدنی به احمد توکلی - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: تنها در عربستان، عراق و اسرائیل به دنبال دزدها، مفسدان و دشمنان ایران نگردیم! کوروش برارپور

+ سردرگمی رژیم فرهاد یزدی

+ اقتصاد ایران اسیرآنارشیسم سیاستگذاری دکتر محسن رنانی

+ واکنش یک کنشگر مدنی به عذرخواهی محمدرضا عارف(نماینده مردم تهران در مجلس) از مردم ایران! کوروش برارپور

+ آینده چراغ راه گذشته دکتر شیرزاد کلهری

+ قدیانی: اصلاح‌طلبان بیش از این با خامنه‌ای مصالحه نکنند 

+ عشق و فلسفه در گفت‌وگو با موسی اكرمی 

+ آیا نظام وارد فاز فروپاشی شده است ؟ رضا علوی

+ کنشگر مرزی و ظرفیت‌هایش برای تغییر بهمن احمدی‌امویی

+ نظام¬های سیاسی بیمار طی چه فرایندی به بن بست¬های استراتژیک، اضمحلال، فروپاشی و نابودی می رسند؟ کوروش برارپور

+ کروبی، وضعیت امروز ایران را نتیجه مستقیم سیاست‌های خامنه‌ای دانست 

+ دوره ی تکرارِ اعتراضات مدنی و آشوب های خیابانی در ایران و زمان دو برابر شدنِ آنها از لحظه ی فراجهش ناگهانی تا جهش کامل شان چقدر است؟‎ کوروش برارپور

+ مواجهه ایرانی‌ها با غرب چگونه باید باشد؟ باید از فرق سر تا نوک پا غربی شویم؟ امیر سلطان‌زاده

+ نخبگان یا مردم؛ محور توسعه کدام است؟ 

+ ده‌ها وکیل خواستار پذیرش پرونده بازداشتی‌های اخیر در ایران شدند 

+ صادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بود 

+ بیانیه‌ی جمعی از نویسندگان، شاعران و هنرمندا ن ایرانی در سوئد 

+ نجفی، قالیباف را به استفاده از بودجه شهرداری تهران در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرد 

+ تفكرى در باره وقايع اخير ايران جمشيد قراجه داغى

+ سکوت موقت فرهاد یزدی

+ فرهادی و هدیه تهرانی؛ اعتراض‌های سراسری و پرسش‌ها و پاسخ‌ها 

+ پاسپورت آلمانی در صدر رده بندی جهانی 

+ چرا ناآرامی‌های اخیر ایران به یک جنبش همگانی منجر نشد؟ شهیر شهید ثالث

+ جنگ دولت با زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی سعید پیوندی

+ «مردم نگران کهریزک دیگری هستند» 

+ دعوت اتحادیه اروپا از ظریف برای گفت‌وگو در مورد «برجام» در روز پنج‌شنبه 

+ یک نماینده ارشد پارلمان آلمان «شکایتی رسمی» علیه هاشمی شاهرودی ارائه کرده است 

+ تایید خبر مرگ یکی از بازداشت‌شدگان در اوین؛‌ صادقی نسبت به وقوع «کهریزک دوم»‌ هشدار داد 

+ نگرانی یک عضو شورای شهر تهران از تکرار حوادث کهریزک 

+ گزارشی از تظاهرات همبستگی با مبارزات مردم ایران در استکهلم 

+ اگر به فساد هم‌اندازه حجاب حساس بودیم، اوضاع‌مان بهتر ‌می‌شد 

+ یادداشتی از محسن مخملباف: براى جوانى كه در خيابان با مردم سخن گفت محسن مخملباففیلمساز

+ نگاه تاجیکان به تحولات ایران BBC

+ آخوندهای درباری مواجب بگیر: مقدس یا نابود کننده اسلام؟ اکبر گنجی

+ ادامه بازداشت دانشجویان در ایران 

+ پرده آخر فرهاد یزدی

+ شلیک به ساختمان فرمانداری لنجان اصفهان 

+ اصلاح‌طلبان ایران در مورد اعتراض‌ها چه می‌گویند 

+ نسرین ستوده حقوقدانان و روشنفکران ایران را به حمایت از مطالبات مردم فراخواند 

+ پیشنهاد جعفر پناهی:‌ رفراندوم یا تظاهرات آزاد 

+ فراخون ملی برای شرکت در تظاهرات بزرگ ایرانیان ساکن بلژیک 

+ بیانیه همبستگی سوریه با قیام ملت¬های ایران 

+ اعلام پشتیبانی همبستگی جمهوری خواهان از مبارزات مردم ایران 

+ مناسبات سردار سپه و روحانیت  رضا علوی

+ مردم به روشنی می گویند جمهوری اسلامی نمی خواهند مهرداد درویش پور

+ ویژه گی ها و تفاوت ها  رضا علوی

+ مقاله ای از خانم دکتر شاهین/تهران 

+ نجات ایران فرهاد یزدی

+ مات شدن نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ ورشکستگی بازار ایدئولوژیک (2)  فرانسیس ساندرز

+ سرگردان در راهروهای ارشاد 

+ تاک و تاک نشان فرهاد یزدی

+ چهره دوگانه اکتبر 

+ نزاع بر سر هیچ! عارف دانیالی

+ بالاتر از خطر  فرهاد یزدی

+ در عربستان چه می گذرد ؟ دکتر رضا علوی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت دوم فرهاد یزدی

+ امنیت در عصر جنگ افزار کشتار جمعی - قسمت نخست فرهاد یزدی

+ گذر پر مخاطره فرهاد یزدی

+ جاسوسی در نظام اسلامی فرهاد یزدی

+ فوریت مساله افغانستان فرهاد یزدی

+ مرزهای نوین، در حال شکل گیری. فرهاد یزدی

+ خودمان را گول نزنیم ما ملت بزرگی نیستیم رضارخشان

+ امیدهای آینده فرهاد یزدی

+ پرویز شفا استاد سینما از دنیای ما رفت 

+ افعانستان: روزنه امید؟ فرهاد یزدی

+ بازیگر جدید سیاست خارجی ایران فرهاد یزدی

+ آینده‌نگری در برنامه‌ریزی شهری میانه دکتر علی تقی‌پور

+ کابینه دوم روحانی فرهاد یزدی

+ صادق خلخالی به روایت دخترش 

+ مریم میرزاخانی و مهدی علوی شوشتری حسین باقرزاده

+ از ژن برتر تا بابای بند باز رضارخشان

+ پرنسیب سیاسی را از احمدی نژاد باید آموخت رضارخشان

+ آیا جنگ بین ایران و عربستان - یک بلوف سیاسی از سوی امریکا نیست؟ م - ر ایران

+ راه ملت فرهاد یزدی

+ هیچ دلیلی برای خوش بینی به آینده خاورمیانه نیست / جنگ بزرگ بعدی در راه است 

+ ما و تمدن‌زدایی جهانبگلو

+ برای آناهیتا دختر مریم دکتر محسن طاهری دمنه

+ اتحاد برای ایجاد جنگ فرهاد یزدی

+ استالین و منطق صوری میثم خسروی*:

+ موازنه قدرت فرهاد یزدی

+ علوم انسانی خصلتاً مزاحم است سارا شریعتی

+ تبریک به کتاب در جستجوی یحیی دکتر شیرزاد کلهری

+ آقازاده ای که ولیعهد شد  رضا علوی

+ صدای پای بحران در کانون دانایی 

+ چرا باید علوم انسانی بخوانیم؟ سارا شریعتی

+ آینده نه چندان دور ایران فرهاد یزدی

+ دانشگاه به‌مثابۀ شرکت چندملیتی 

+ بلبشوی نظام همزمان با وقایع تعیین کننده قطر فرهاد یزدی

+ ما این بودیم دکتر شیرزاد کلهریinfo@ayandehnegar.org
©Ayandehnegar 1995